Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 26 november 2018 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1220 2030  Akvarell Gösta von Hennigs (1866-1941), Sverige. "Cirkusclown". Monogramsignerad 1921, a tergo "Utställd i norrköping Mars 1949". 19x14,5 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:33)

1220 1079  Bokhylla Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, No 1142, mahogny, Längd: 140 cm. Djup: 29 cm. Höjd: 90 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:15)

1220 2040  Bordsspegel Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, No 2214, mässing, trä. Diameter: 50. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:31)

1220 2042  Byrå Senbarock, Alm / fur. Längd: 106, djup: 60 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:43)

1220 2034  Byrå Sengustaviansk, huggen stenskiva. Längd: 120 cm. Djup: 58 cm, höjd: 85 cm, nyckel

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:57)

1220 6233  Golvlampa design: Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, modell G 1842. Mässing och svartlackerad tredelad fot, höj- och sänkbar. Höjd: 112 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:33)

1220 2045  Golvlampa Firma Svenskt Tenn, Josef Frank, modell 2326, mässing. Höjd: 125 - 170 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:49)

1220 2003  Herrarmbandsur Piaget, Kronograf, 38 mm. Vitmetall/förgyllning, manuell, plexiglas, läderband, box. Ca 1950. 3,8 cm, längd med armband: 25 cm

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:20)

1220 2035  Karmstolar ett par, Gustavianska

S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:39)

1220 7179  Kolonnskåp mahogny, 1800-tal. Längd: 50. Djup: 40 cm, höjd: 141 cm, nyckel

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:04)

1220 2027  Oljemålning BECK & JUNG (Holger Bäckström, 1939-1997, Bo Ljungberg, 1939-2007). "Bear Game". Signerad, daterad 1978. Olja på duk, 64x49 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:50)

1220 2014  Oljemålning Bernhard Oscarsson (1894-1977), Sverige. Utsikt mot Djurgårdsbron. Signerad, daterad 1942. Olja på duk, 60x72 cm

S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:03)

1220 2032  Oljemålning David Wallin (1876-1957), Sverige. Porträtt av Ulla Heman, signerad. Olja på duk, 105x69 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:12)

1220 2029  Oljemålning Greta Gerell (1898-1982), Sverige. Flickporträtt, "Fjorton år", 32x18, Signerad. Olja på pannå

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:32)

1220 2031  Oljemålning Mollie Faustman (1883-1966), Sverige. Monogramsignerad MF. Olja på pannå, Landskap, 51 X 61, inköpt av SAK 1939

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:47)

1220 2037  Oljemålning Per Wilhelm Cedergren (1823-1896), Marin. Olja på pannå, signerad. 25x31

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:44)

1220 2004  Skulpturgrupp Nils Nilsson Skum (1872-1951), Sverige, tillskriven. Same och ren, trä, signerad. NN. Höjd: 35

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:49)

1220 2038  Sminkbord Firma Svenskt Tenn, Josef Frank, No 521, mahogny, Längd: 113 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 66 cm

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:12)

1220 1147  Spegel Estrid Ericson (1894-1981), Sverige. Tillskriven, Firma Svenskt Tenn. Ramen tygklädd med motiv av murgröna samt förgylld list, 55x55

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:47)

1220 2025  Spegellampetter Ett par, Gustavianska, omkring 1800,56x52

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:11)

1220 6260  Stekfat 1700-tal, Kina. Längd: 25

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:03)

1220 2026  Tenn 3 delar, Firma Svenskt Tenn. Tenn och mässing. Längd: 5-9. Höjd: 2-7 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:13)

1220 2041  Vas Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Isberg. Höjd: 19,5

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:21)