Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 3 december 2018 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1221 3177  Affischer 4 st, Reproduktioner. Motivet: 53,5x33

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:05)

1221 3550  Ägg 6 st, sten. Höjd: 5-9 cm ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:42)

1221 3622  Akvarell Harry Holmberg (1895-1977), Sverige. Södermalm, signerad H Holmberg. 45x28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:51)

1221 1264  Akvarell Jenny Nyström (1854-1946), Sverige. Flicka, signerad. 14x11

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:35)

1221 1448  Akvarell Johan Fredrik Isberg (1846-1904), Gröna Lund, monogramsignatur. 16x10 cm, oramad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:28)

1221 3115  Akvarell Väinö Nyqvist, "Båtar vid varv, Göteborg". Signerad. Motivet: 33x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:15)

1221 3644  Akvareller 2 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Stockholm, 21x17

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:01)

1221 3192  Armband + halsband, silver. Vikt: 69 + 55 g. Längd: ca 20 & 55cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:47)

1221 3417  Armband 18k med berlocker. Vikt: 15 g. Längd: ca 21cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:32)

1221 3415  Armband 18k, x-länk. Vikt: 8 g ca. Längd: ca 18cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:30)

1221 3420  Armband 18k, X-länk. Vikt: 9,8 g ca. Längd: ca 20cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:35)

1221 3419  Armband med berlocker, 18k. Vikt: 8,5 g ca. Längd: ca 17cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:38)

1221 3364  Armbandsur 10 st, Swatch. Längd: ca 23-24cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:05)

1221 3134  Bergère louis xv-stil. Längd: ca 65cm, djup: ca 52cm, höjd: ca 83cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:53)

1221 3220  Bestick 48 delar, Frankrike, nysilver

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:15)

1221 1400  Bestick diverse, silver, bruttovikt: 244 g (varav knivar: 46 g)

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:02)

1221 1114  Bestickuppsättning Diverse, nysilver

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:41)

1221 3202  Bestickuppsättning i väska, Solingen, 72 delar

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:45)

1221 3556  Bestickuppsättning nysilver, Vasamodell, 102 del

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:56)

1221 3613  Biblioteksbord 1940-tal, Ek. Längd: 155. Djup: 86 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:39)

1221 3292  Bijouterier parti diverse

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:42)

1221 3670  Blandteknik 4 st, Signerade "Ben -75". Figurer, 95x62 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:39)

1221 1125  Blandteknik Christian Björn Larsen (1931-1993), Sverige. Signerad, daterad 1962, Kvinna, 64x50

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:11)

1221 3228  Blandteknik Gudrun Hagman (f. 1928), Sverige. Solnedgång, signerad. 39x60

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:39)

1221 8490  Blandteknik Hans Viksten (1926-1987), Sverige. Komposition, Signerad -78. Motivet: 31x23

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:47)

1221 3620  Blandteknik Henri Guibal (f. 1947), Frankrike. Kvinna, signerad. Ramens innermått: 47x39 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:49)

1221 1343  Blandteknik Ulf Larsson, Trollungar på andflotte, 1975,46x42

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:39)

1221 3155  Blomsterbord trä och plåt. Längd: 50. Djup: 38 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:25)

1221 3287  Bokhylla teak. Längd: 95, djup: 22 cm, höjd: 180 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:33)

1221 3585  Bokhylleskåp Björk. Längd: 150, djup: 27 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:04)

1221 3584  Bokomslag 10 st, "pop&papper" 1967,28x45

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:54)

1221 3140  Boksnurra bemålad. Höjd: 130

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:25)

1221 8674  Bokverk Suecia Antiqua et Hodierna, Erik Dahlbergh, Wahlström & Widstrand. Planschverk

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:10)

1221 3219  Bonad signerad. 130x370

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:00)

1221 3381  Bord + 3 ilägg. Diameter: 125 cm, höjd: 76 cm, längd: 3x50 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:30)

1221 3524  Bord med lådor, Längd: 112cm. Djup: 46 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:59)

1221 3119  Bordsfotbollsspel modell äldre, Tipp-Kick, Tyskland. Längd: 49

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:42)

1221 3083  Bordsfotogenlampa glas /metall. Höjd: 51

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:36)

1221 3672  Bordsfotogenlampa höjd: 45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:15)

1221 3109  Bordsknivar + dessertknivar, 12 + 11 st. Jernbolaget, Eskilstuna, träskaft. Längd: ca 21-27cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:44)

1221 3018  Bordslampa 1940-/50-tal, metall. Höjd: 35

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:14)

1221 3162  Bordslampa Bergboms. Mässing, Höjd: 65

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:56)

1221 3492  Bordslampa Bumlingen. Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus, mässing. Höjd: ca 65cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:44)

1221 3017  Bordslampa EWÅ, 1950-tal, grå. Höjd: 32

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:13)

1221 3016  Bordslampa Fd fotogen. Höjd: 53

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:12)

1221 3648  Bordslampa fd fotogen. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:37)

1221 3637  Bordslampa Italien, design: Marco Colombo. Höjd: 70

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:57)

1221 3511  Bordslampa Strindbergsmodell. Höjd: 43 cm ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:37)

1221 3446  Bordslampfötter ett par, metall. Höjd: 62

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:18)

1221 3154  Bordslampor Ett par, Bergboms. Höjd: 67

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:26)

1221 3161  Bordslampor Ett par, Bergboms. Mässing, Höjd: 65

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:56)

1221 3026  Bordslampor Ett par, Tyndale. Höjd: 67 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:30)

1221 1137  Bordslyster glas/kristall. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:29)

1221 3389  Brick nysilver. Längd: 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:46)

1221 3012  Bricka + terrin med lock, + karott med lock, nysilver. Längd: 24-54

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:44)

1221 3144  Bricka + uppläggningsfat med handtag, nysilver / porslin, Villeroy & Boch. Längd: 50 + , diameter: 23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:08)

1221 1428  Bricka 1800-tal, Längd: 75 cm. Djup: 55 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:32)

1221 3384  Bricka plåt. Längd: 67 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:35)

1221 3269  Bricka silver, 800, ca 227 g. 24x16. Vikt: 227 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:01)

1221 3422  Brosch 18 k. Vikt: 7,5 g ca. Bredd: ca 4,5cm, höjd: ca 1,5cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:36)

1221 1401  Broscher 2 st, silver, Förgyllda, omkring 1900. Vikt: 10 g. Längd: 3 cm. Höjd: 4,5-8,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:03)

1221 3167  Byrå 1800-tal, Ådringsmålad, 6 lådor. Längd: 117. Djup: 55 cm, höjd: 107 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:46)

1221 3552  Byrå mahogny, Jugend, Längd: 85cm. Djup: 47 cm, höjd: 174 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:57)

1221 3238  Byrå med 3 lådor, rokokostil. Längd: 63, djup: 41 cm, höjd: 95 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:09)

1221 3421  Byrå Rokokostil intarsia, med stenskiva. Längd: 77, djup: 43 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:34)

1221 3302  Byrå Rokokostil, Längd: 88 cm. Djup: 48 cm. Höjd: 83cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:50)

1221 3454  Byrå Rokokostil, med stenskiva. Längd: 62, djup: 35 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:26)

1221 3455  Byrå Rokokostil, med stenskiva. Längd: 62, djup: 35 cm, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:28)

1221 8534  Byrå Rokokostil, Stenskiva, intarsia. Längd: 90, djup: 55 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:31)

1221 2046  Byrå Senbarock, Längd: 100 cm. Djup: 58cm. Höjd: 75cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:45)

1221 3237  Byrå Sent 1800-tal. Längd: 63. Djup: 41 cm, höjd: 95 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:23)

1221 3002  Caféstolar ett par, omkring sekelskiftet 1900

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:03)

1221 3234  Chiffonjé 1880-tal, lejondekor. Längd: 108. Djup: 57 cm, höjd: 144 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:12)

1221 3554  Chiffonjé masurbjörk, Längd: 110 cm. Djup: 53 cm. Höjd: 136 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:04)

1221 3571  Cittra Längd: ca 56,5 cm. Djup: ca 10 cm. Höjd: ca 37 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:11)

1221 3293  Dalahäst modell äldre, slitage. Höjd: 15 längd: 15 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:39)

1221 3646  Dalahästar 7 st. Höjd: 2-10 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:05)

1221 1236  Djupa tallrikar 6 st, "Sundborn", Nordiska museet, diameter: 19,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:45)

1221 3560  Dockor diverse, porslin

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:03)

1221 3274  Dockskåp + diverse inredning

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:03)

1221 3089  Draperi Allmoge, 230x150

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:11)

1221 3027  Dubbelkarotter 2 st, nysilver, CG Hallberg. Längd: 23-26

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:31)

1221 3349  Elbas Vester. Längd: 110, i väska

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:54)

1221 3614  Emmafåtöljer ett par, 1890-tal

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:41)

1221 3211  Etsning Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Byggnader, signerad. Motivet: 19,5x14

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:32)

1221 1539  Etsning Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. Kvinna i fönster, 14/35. Motivet: 16,5x12,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:26)

1221 3209  Etsning Hans Norsbo (1897-1955), Sverige. 1954. Motivet: 12x10

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:26)

1221 3223  Etsning Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Strömparterren, signerad. Motivet: 13x18

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:34)

1221 3597  Etsning Lennart Iverus (1930-2012), Sverige. Komposition med Kasetter. Signerad, daterad 1960, numrerad 11/30, motivet: 34x26 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:49)

1221 3599  Etsning Oidentifierad konstnär. Signerad. 32/100, figurer. Motivet: 48x33

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:52)

1221 3638  Etsning Ulf Johansson (1912-1978), Sverige. Gamla Stan, signerad, 1938. Motivet: 31x38

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:00)

1221 3479  Färgetsning Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. 19/30,1968. Motivet: 37x44

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:17)

1221 3114  Färgetsning Kristina Munklinde (f. 1936), Sverige. Vattenblänk, 53/220, signerad. Motivet: 30x38

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:14)

1221 1456  Färgkrita Birgit Broms (1924-2008), tillskriven. Får och krabba, ej signerad. 31x24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:51)

1221 3355  Färglitografi 2 st, Torbjörn Svensson. Signerad, numrerad 101/350. Motivet: 22x33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:30)

1221 3005  Färglitografi Antoni Clavé (1913-2005), Signerad, numrerad 9/9. Motivet: 76x56 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:57)

1221 3200  Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. "Souvenir from Venice". Signerad, numrerad 57/100, bladets mått: 22x24 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:16)

1221 3175  Färglitografi Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. "Välkommen härliga Sjösalavår". Signerad, numrerad 77/750, bladets mått: 47x63 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:02)

1221 3332  Färglitografi Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. "T-centralen". Signerad, numrerad 97/290. Motivet: 22x50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:01)

1221 1140  Färglitografi C Göran Karlsson (f. 1944), Sverige. Kompositioner. Signerad, numrerad 75/200. Bladets mått: 60x45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:02)

1221 3176  Färglitografi Camilla Pyk (f. 1966), Sverige. Varg. Signerad, numrerad 58/200. Motivet: 36x36 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:03)

1221 3173  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Fjällgatan. Signerad, numrerad 182/325. Motivet: 38x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:59)

1221 3104  Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. Signerad, daterad -67, numrerad 285/310. Motivet: 42x50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:31)

1221 3001  Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. Signerad, daterad 1956, numrerad 206/310, motivet: 51x39 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:43)

1221 3631  Färglitografi Gunilla Mann (f. 1947), Sverige. Skärgårdsmotiv. Signerad, numrerad 255/375, bladets mått: 44x60 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:48)

1221 3482  Färglitografi Gunnar Stålbrand (f. 1925), Sverige. Bromma Kyrka. Signerad, numrerad 358/700. Motivet: 33x41 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:20)

1221 3058  Färglitografi Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Marin. Signerad, numrerad 13/350. Motivet: 35x45 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:44)

1221 8102  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, daterad -62, numrerad 54/150. Motivet: 36x56 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:00)

1221 3589  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Flicka med papegoja. Signerad, numrerad 219/360. Motivet: 64x41 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:29)

1221 3056  Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), EA-upplaga, Söder Mälarstrand, vinter, Signerad. Motivet: 27x33

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:36)

1221 3645  Färglitografi Marie Palmgren (f. 1962), Sverige. "Natthäst". Signerad, numrerad 29/350. Motivet: 19x18 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:05)

1221 3174  Färglitografi Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Man i eka. Signerad, numrerad 1110/1400, Motivet: 38x46 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:00)

1221 3328  Färglitografi Martin Wickström (f. 1957), Signerad, daterad 1999, numrerad 61/90. Motivet: 24x19 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:41)

1221 3342  Färglitografi Martina Clason (f. 1938), Sverige. "Domenica". Signerad, numrerad 167/170. Motivet: 72x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:14)

1221 1233  Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Signerad, numrerad 161/310. Motivet: 64x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:43)

1221 3217  Färglitografi Nils Kölare (1930-2007), Sverige. Signerad, daterad 1987, numrerad 11/100. Motivet: 44x72 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:54)

1221 3206  Färglitografi Örjan Sätre (f. 1952), Sverige. Signerad, numrerad 102/395. Motivet: 32x41 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:25)

1221 1176  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. "Svart magi", 1951, PT, signerad. Motivet: 43x34

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:12)

1221 3587  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Kvinna i arkad. Signerad, numrerad 110/360. Motivet: 38x28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:25)

1221 3438  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 306/360. Motivet: 31x50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:00)

1221 1028  Färglitografi Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Schack i blått, Intygas av Marika Bengtsson född Hallström. Motivet: 35x45

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:58)

1221 3598  Färglitografi Stefano Beccari (f. 1944), Sverige. Opus XX. Signerad, EA-upplaga. Motivet: 49x39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:51)

1221 3543  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, daterad 1954, numrerad 45/150. Motivet: 48x64 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:37)

1221 3544  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, daterad 1984, numrerad 45/150. Motivet: 48x64 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:38)

1221 3545  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, daterad 1984, numrerad 45/150. Motivet: 48x64 cm

1221 3136  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholms slott. Signerad, numrerad 34/100. Motivet: 43x55 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:59)

1221 1354  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 85/125. Motivet: 44x58 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:29)

1221 3463  Färglitografi Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Stockholmsmotiv, PT, signerad, 93. Motivet: 48x45

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:38)

1221 3462  Färglitografi Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, daterad -91, numrerad 315/330, signerad. Motivet: 42x43, saknar glas

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:41)

1221 1353  Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927). Signerad, numrerad 111/135, bladets mått: 29x29 cm

1221 3126  Färglitografi Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. Komposition. Signerad, numrerad 3/250, bladets mått: 58x55 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:08)

1221 3128  Färglitografi Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. Komposition. Signerad, numrerad 83/175. Bladets mått: 64x63 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:21)

1221 3129  Färglitografi Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. Signerad, numrerad 183/250. Motivet: 80x70 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:23)

1221 3127  Färglitografi Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. Signerad, numrerad 186/250, bladets mått: 58x55 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:19)

1221 3066  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad 235/360. Motivet: 35x52 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:42)

1221 3055  Färglitografier 2 st, Bruno Karlsson (f. 1927), Sverige. Stockholmsmotiv, Signerade -89 / 91,360-upplaga. Motivet: 33x50

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:35)

1221 1041  Färglitografier 2 st, Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Djurgårdsbron och Slussen, 250 & 290. Motivet: 41x52 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:56)

1221 3116  Färglitografier 2 st. Björn Linroth. Signerad, numrerad 56/360. Motivet: 36x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:17)

1221 3573  Fat + skål, bland annat Åhus. Diameter: 37, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:09)

1221 3300  Fat + skål, Tenn, 5 delar, 1700-/1800-tal. Diameter: 16-33,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:46)

1221 3246  Fat 3 st, Keramik, Ekeby, diameter: 22-33, bland annat Atterberg

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:26)

1221 3307  Fat 5 st, Tenn, 1700-/1800-tal. Diameter: 39-44

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:58)

1221 3156  Fat Jugend, metall, relief, 38x22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:29)

1221 3244  Fat silver. Diameter: 21, DA, 1919, vikt: 209 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:21)

1221 3170  Fat Tenn. Diameter: ca 43 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:51)

1221 3345  Fåtölj + fotpall, "Zorba"

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:18)

1221 9081  Fåtölj Marcel Breuer (1902-1981), Ungern/USA. Freischwinger Sessel, Modell B 35 R, Thonet. Konstruktion av förkromat stålrör, överdrag av naturfärgat flätverk. Etikettmärkt Thonet

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:35)

1221 3619  Fåtölj plysch

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:45)

1221 3436  Fåtöljer Ett par

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:08)

1221 3507  Fåtöljer Ett par, 1960-tal

1221 3542  Figurin Royal Copenhagen. Höjd: 14

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:34)

1221 3092  Figurin Sitzendorff, Tyskland, blomsterflicka. Höjd: 13

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:30)

1221 3464  Figuriner 2 st. Höjd: 15 cm ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:37)

1221 3549  Figuriner 3 st, Arabia. Höjd: 12-15 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:41)

1221 3171  Figuriner 3 st, Goebel, Bing & Grøndahl, & Rex Spanien. Höjd: 9-26

1221 3465  Figuriner 6 st. Höjd: 8-17 cm ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:56)

1221 3248  Fiskservis 9 delar, Rörstrand. Längd: ca 14-27cm, djup: ca 20-40cm, höjd: ca 3-10cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:39)

1221 1262  Flaska Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Rio, Kosta Boda. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:05)

1221 1332  Flaskschatull 1800-tal. Längd: 29. Djup: 15 cm. Höjd: 26 cm, nyckel

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:15)

1221 3570  Fodral för basfiol. Höjd: 189

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:08)

1221 3138  Fotokonst 3 st. Affischer, Beken of Cowes, 58x79

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:11)

1221 3263  Fotoram Sent 1800-tal, mässing och glas, 19x10

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:43)

1221 3579  Fotoramar 18 st, Plast & trä, 11x10 - 28x22

1221 3025  Fotoramar 4 st, Modell äldre, ramens innermått: 8,5x5 & 14x9

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:26)

1221 3214  Glas 22 delar, Kosta. Höjd: 8-10 cm ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:36)

1221 3213  Glas 6 st, Prince, design: Göran Wärff (f. 1933), Kosta, slipad dekor Höjd: 9,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:32)

1221 3312  Glas 6+ 6 st. Höjd: 12

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:11)

1221 3339  Glas 9 + 8 st, Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Höjd: 11-23

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:12)

1221 3250  Glaskupa Till månskensampel. Höjd: 24

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:35)

1221 3281  Glasservis 23 delar, Ultima Thule, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Iittala. Serien formgiven 1968. Höjd: 4-22 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:16)

1221 3280  Glasservis 24 delar, Pippi, Walter Hickman, Kosta Boda, cylinderformade glas med luftbubbla. Höjd: 7-17 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:13)

1221 3007  Glasservis 30 delar, Johansfors Glasbruk, Uarda. Höjd: ca 6,5-13cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:57)

1221 3409  Glasservis 48 delar, Orrefors. Höjd: 9-15 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:16)

1221 3369  Glasservisdelar 11 + 10, Karlberg, Kosta. Höjd: 10-12

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:17)

1221 3529  Glasservisdelar 31 delar, Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige. "Flagg" för Boda

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:13)

1221 3193  Glasservisdelar 37 delar, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Chateau, Kosta Boda, höjd: 8-28 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:50)

1221 3311  Glasservisdelar 37 delar. Höjd: 10-15

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:06)

1221 3093  Glasservisdelar 43 st. Modell Helga. Höjd: 8 - 18

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:33)

1221 1577  Golvlampa Arteluce, Italien, Ezio Didone, Corolle, Höjd: 193

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:30)

1221 3160  Golvlampa Bergbom, 1900-talets andra hälft. Orangelackerad metall. Vridbar skärm. Höjd: 125 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:50)

1221 3168  Golvlampa Lamp Gustav. Höjd: 140

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:45)

1221 3483  Golvlampa Skulptur, O Schalin 1933, signerad. Alabaster/trä. Höjd: 178 cm ca

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:19)

1221 3334  Golvlampa teak och mässing, 2-armad. Tota. Höjd: ca 142cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:08)

1221 3521  Golvlampa trä. Tota. Höjd: ca 163cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:59)

1221 3435  Golvlampfot Tota. Höjd: ca 144cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:54)

1221 3275  Golvvas lergods, Kina. Höjd: 90, nagg

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:06)

1221 3210  Gouache Bo Erik Lundqvist (f. 1934), Sverige. Porträtt, signerad. 48x35

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:29)

1221 3111  Gouache Waldemar Sjölander (1906-1988), Sverige. Interiör med sittande kvinna, signerad. Motivet: 62x49

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:00)

1221 3639  Grafiska blad 2 st. Efter Cézanne och Renoir. Motivet: 16x12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:07)

1221 3563  Grafiska blad 9 st. Henri de Toulouse-Lautrec (1864-1901), Frankrike, efter. Motivet: 32x24

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:04)

1221 3131  Grafiskt blad England, Steeple chase. Motivet: 30x47

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:42)

1221 3270  Grafiskt blad Joan Miró (1893-1983), Spanien. "No 1683", Suisse, Stehli Freres SA, aditeurs, löst blad, ej signerat, 49x66

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:40)

1221 3448  Hallbyrå med stenskiva, Intarsia. Längd: 32, djup: 24 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:29)

1221 3003  Hallmöbel Jugend Ek, 192x70

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:11)

1221 3470  Halsband 18k, 13,5g. Längd: 47

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:40)

1221 3416  Halsband med hänge, 23 k. Vikt: 18,5 g. Längd: ca 76cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:27)

1221 3061  Handspegel silver. Höjd: 21, bruttovikt: 147 g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:07)

1221 3429  Herrarmbandsur Certina, Quartz, stämplad. Längd: ca 25cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:45)

1221 3642  Herrarmbandsur Longines. Längd: ca 21cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:46)

1221 3489  Herrarmbandsur Piaget, Kronograf, 38 mm. Vitmetall/förgyllning, manuell, plexiglas, läderband, box. Ca 1950. 3,8 cm, längd (med armband): ca 25 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:41)

1221 3047  Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy, Höjd: 96

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:08)

1221 3306  Herrbetjänt höjd: ca 109cm, bredd: ca 41cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:57)

1221 3508  Hörnskåp Gustaviansk stil. Höjd: 177 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:33)

1221 3444  Hörnstolar ett par

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:30)

1221 3141  Jordglob med belysning. Höjd: 43

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:27)

1221 3505  Jordglob med belysning. Höjd: ca 43cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:30)

1221 3458  Julservis 35 delar, Christineholm. Höjd: ca 8,5-21cm. Diameter: ca 17-25cm, fat mått: ca 32x21 cm & 25x39cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:34)

1221 3242  Kaffe / mockaservis 24 delar, Rosenthal, olika modeller

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:15)

1221 3509  Kaffe-/ teservis Arabia, Finland. Ca 40 del

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:35)

1221 3063  Kaffekoppar + assietter, 6 + 6 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Prunus, Gustavsberg

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:25)

1221 3020  Kaffekoppar + gräddkanna & sockerskål, 4 delar, Alessi. Höjd: 5-7

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:20)

1221 3159  Kaffekoppar 21 st. + 18 fat, Gefle

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:46)

1221 3024  Kaffekoppar mm 10 delar, Spisa Ribb, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, + 2 extra kaffefat

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:25)

1221 3124  Kaffeservis 23 de. Rosenthal, Sanssouci

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:58)

1221 3279  Kaffeservis 26 delar, Bavaria

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:12)

1221 3186  Kaffeservis 26 delar, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Mon Amie, Rörstrand, blåblommigt mönster på ljus botten

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:57)

1221 3278  Kaffeservis 28 delar, Hackefors

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:10)

1221 1073  Kaffeservis 3 delar, CG Hallberg, nysilver

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:52)

1221 3121  Kaffeservis 3 delar, nysilver. Höjd: 12 - 30

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:53)

1221 3397  Kaffeskedar 12 st, silver. Vikt: ca 117 g. Längd: ca 11cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:57)

1221 3272  Kallskålar 2 st, Tenn, 1700-tal. Längd: ca 31

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:57)

1221 2016  Kandelaber Emy Wahlström, Herman Bergman. Jugend, mörkpatinerad brons, för fyra ljus. Reliefdekor av granris och kottar. Signerad E Wahlström samt Herman Bergmans Konstgjuteri. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:38)

1221 3370  Kandelabrar Ett par, nysilver. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:21)

1221 3019  Kanna  + glas, 6 + 1 delar, 1950-tal, Johansfors Glasbruk. Höjd: 7-26

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:15)

1221 3662  Kanna + skål + äggkoppar, 8 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg. Höjd: 4 - 13

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:59)

1221 3375  Kanna med lock, porslin / tenn, England. Höjd: 25

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:23)

1221 3336  Kannor  + kopp, 3 delar, julmotiv, Kanna Göteborg. Höjd: 7-19

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:13)

1221 3335  Kannor 2 st, Tomtar, porslin. Höjd: 12, modell äldre

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:07)

1221 3313  Karaffer 3 st. Höjd: 21-27

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:09)

1221 3603  Karaffer Ett par. Höjd: 26

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:09)

1221 3634  Karaffer Ett par. Höjd: 31

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:17)

1221 3314  Karmstol Barockstil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:10)

1221 3046  Karmstol Markaryd, 1960-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:03)

1221 9100  Karmstolar 2 st, Ekselius, JOC

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:28)

1221 1228  Karmstolar Ett par, rokokostil

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:29)

1221 1580  Karmstolar Ett par, rokokotyp, 1700-/1800-tal, senare bemålning

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:43)

1221 8026  Karmstolar ett par. Ghost, design: Philippe Starck (f. 1949), Frankrike. Kartell. Formgjuten transparent färgad polykarbonat

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:28)

1221 3021  Karott med lock Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Picknick, Rörstrand. Längd: 27, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:21)

1221 3110  Karotter 2 st. Kina, en saknar lock. Längd: 23 - 27 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:49)

1221 3442  Keramik 4 delar, Anita Nylund (f. 1931), Sverige. "Vår lilla stad". Höjd: 7-13

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:14)

1221 3081  Kniv + knivfodral, Samearbeten. Längd: 20 - 27

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:26)

1221 1404  Knivar silver, 10+ 3 st. Längd: 25 cm, bruttovikt: 801 g + 117 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:05)

1221 3299  Koffert + resväska. Längd: 64-75

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:43)

1221 3146  Kolonnljusstakar Ett par, mässing, Skultuna Bruk, No. 72. Höjd: 19

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:25)

1221 3261  Konstglas 6 delar, Orrefors & Skruf bla. Höjd: 7-14

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:41)

1221 3540  Koppar 5 st, Ryssland, udda. Höjd: ca 6-8,5cm. Diameter: ca 12-14,5cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:33)

1221 3245  Koppardaler 14,5x13, Slitage, vikt: 800g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:25)

1221 1430  Kopparstick 1700-tal, Anthonius Waterloo inventi et fecit, ramens innermått: 25x30

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:43)

1221 3142  Kuriosa 5 delar, bla, bläckställ och skrin. Höjd: 2 - 18

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:44)

1221 1291  Kuriosa Orientaliskt, 4 delar. Höjd: 13-33

1221 3120  Labyrintspel 2 st. BRIO, 35x30

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:52)

1221 3531  Lampbord ett par, England. Längd: 45, djup: 45 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:33)

1221 3557  Lampbord Ett par, Kakelplattor, ek, Längd: 68 cm. Djup: 46cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:55)

1221 3289  Lampbord ett par, mahogny. Längd: 49, djup: 36 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:34)

1221 1501  Lanternor Ett par, Lucas, King of the road. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:40)

1221 3118  Leksaker 5 delar, bla. Dinky Toys + Corgy Toys. Höjd: 3 - 12

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:41)

1221 3451  Leksakshäst Trä. Längd: 65, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:23)

1221 1308  Litografi Einar Nerman (1888-1983), Sverige. Kines. Signerad, numrerad 1/100. Motivet: 37x26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:34)

1221 3207  Litografi Monica Haglund, Man. Signerad, numrerad 1/15. Motivet: 52x28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:28)

1221 3593  Litografi Waldemar Sjölander (1906-1988), Sverige. Oaxaca, ramens innermått: 65x49 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:42)

1221 3490  Litografier 2 st, Hasse Hasselgren (1933-2002), Signerade -76,250-upplaga. Motivet: 42x28

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:41)

1221 2036  Ljuskrona empirestil, 1800-tal. Höjd: 100. Korgen. Diameter: 60 cm. Diameter: med ljusarmar ca 85

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:42)

1221 3630  Ljuskrona Empirestil. Höjd: 55 cm ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:32)

1221 3566  Ljuskrona glas. Höjd: 60 cm ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:05)

1221 3477  Ljuskrona Korgmodell, med prismor, tidigt 1900-tal. Höjd: 70 cm ca

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:19)

1221 3218  Ljuskrona Orrefors. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:59)

1221 3180  Ljuslyktor 8 st, Royal Krona. Höjd: 9

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:27)

1221 3229  Ljuslyktor 8 st, Snowball, Kosta Boda. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:42)

1221 3361  Ljusstakar 2 par, nysilver, England. Höjd: 4 cm. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:58)

1221 3164  Ljusstakar Ett par, trä, bemålade. Höjd: 63

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:18)

1221 3439  Ljusstake + vattenkanna, mässing, Sverige /Danmark. Höjd: 13 - 23

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:14)

1221 3172  Ljusstake mässing, Skultuna. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:55)

1221 3383  Malmkrona höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:47)

1221 3430  Manschettknappar Ett par, 18k. Vikt: 5,5 g ca: längd: ca 1,5cm, djup: ca 1cm, höjd: ca 2,5cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:47)

1221 3596  Martiniglas 3 st, Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Orrefors. Höjd: 12

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:46)

1221 3133  Mat/kaffeservis 24 delar, Rosenthal, Studio Line

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:47)

1221 1005  Matsalsgrupp 4 stolar, 1 par karmstolar samt matbord+ iläggsskiva, idegran, England. Bordet. Längd: 172+ iläg. Längd: 57 cm, bredd: 107, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:51)

1221 1531  Matsalsgrupp 9 delar, Englesson, bord+ 8 stolar. Längd: 200 cm, djup: 100 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:32)

1221 3277  Matservis 40 delar, Vasa, Hackefors

1221 3624  Matservis 45 del ca, Villeroy & Boch, "Bergenland"

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:48)

1221 3087  Matservis 49 delar, Tyskland / Hackefors

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:08)

1221 3633  Matservis ca. 55 delar, Lidköping

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:13)

1221 3532  Matta Gabbeh, 177x236

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:35)

1221 3032  Matta orientalisk, 125x320

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:55)

1221 3499  Matta orientalisk, 135x220 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:51)

1221 3319  Matta orientalisk, 167x252

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:15)

1221 3467  Matta orientalisk, 170x234

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:45)

1221 3496  Matta orientalisk, 60x90, Nain Tabas

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:49)

1221 3033  Matta orientalisk, 82x106

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:56)

1221 3474  Matta orientalisk, 90x166

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:19)

1221 3387  Matta Orientalisk, 90x180

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:40)

1221 3366  Matta Orientalisk, 95x153

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:11)

1221 3390  Matta orientalisk, Afghan, 220x312

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:46)

1221 3321  Matta orientalisk, Afghan, 287x460

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:18)

1221 3251  Matta Orientalisk, Djurmotiv, 141x230

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:33)

1221 3031  Matta orientalisk, Kasgai, 97x317

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:58)

1221 3437  Matta orientalisk, Mikarch, 144x215

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:55)

1221 3533  Matta orientalisk, Mir typ, 312x382

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:36)

1221 3498  Matta Orientalisk, Nain Tabas, 193x315

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:51)

1221 3604  Matta Röllakan, 112x187

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:14)

1221 3502  Matta Röllakan, Signerad RT, 82x155

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:26)

1221 3097  Matta Rosenkelim, 174x278

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:07)

1221 1493  Mattor 3 st. Orientaliska, Täbriz, Kerman, Bidjar, 75x55 + 125x60 + 105x70

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:27)

1221 3267  Miniatyrer 3 st, Porträtt, 8x6 ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:55)

1221 3266  Miniatyrer 7 st, Porträtt, signerad. 9x7 cm ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:53)

1221 3647  Minkpäls Körsnär: Liljebergs efterträdare, storlek: 42 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:05)

1221 3330  Mixed media Sten Etling (f. 1947), Sverige. Kuvert. Signerad, numrerad 25/50. Mixed media litografi/collage. Motivet: 26x28 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:52)

1221 3526  Modellskepp 2 st. Längd: 65 cm ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:06)

1221 3525  Modellskepp längd: 72 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:01)

1221 3506  Modellskepp längd: 90 cm ca, höjd: 104 cm ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:32)

1221 3360  Monterbord 1800-tal, bemålat. Längd: 120. Djup: 33 cm, höjd: 86 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:58)

1221 3623  Nattygsbord Ett par, bemålade, Längd: 44cm. Djup: 33 cm, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:10)

1221 3286  Nattygsbord ett par, mahogny, 1940-tal. Längd: 45, djup: 38 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:37)

1221 1422  Nattygsbord ett par, mässing och glas. Längd: 41, djup: 41 cm, djup: , höjd: 59 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:21)

1221 3294  Nattygsbord ett par, med stenskiva, 1920-tal. Längd: 40. Djup: 40 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:43)

1221 3503  Nattygsbord med claw-and-ballfötter, Queen Anne-stil. Bemålad. Längd: 65 cm. Djup: 33 cm. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:29)

1221 3583  Ölglas 5 st, Catti Åsélius Lidbeck (f. 1941), Sverige. "Mitt i prick". Höjd: 14,5

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:53)

1221 3616  Oljemålning "Kaj på höjden", Sverige. Flicka. Signerad, daterad 1988. Olja på duk, 117x78 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:48)

1221 3067  Oljemålning Alf Johansson, jägare med hund, signerad. Olja på duk, 60x49 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:43)

1221 3447  Oljemålning Anita Arvidsson Åkerblom (f. 1945), Sverige. Vintergata. Signerad, daterad 2009. Olja på duk, 50x40 cm, oramad

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:17)

1221 3350  Oljemålning Ann Erikson, Cyklamen, signerad, 1940. Olja på duk, 41x31

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:22)

1221 1440  Oljemålning Anna Kalinitchenko Jalpachik (1954-2013), Ukraina/Sverige. Olja på pannå, 22x26 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:58)

1221 2018  Oljemålning Arvid Mauritz Lindström (1849-1923), Sverige. Björkar. Olja på duk, signerad. 72x43

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:19)

1221 2012  Oljemålning Arvid Mauritz Lindström (1849-1923), Sverige. Sommarlandskap. Signerad, daterad 1920. Olja på duk, 63x80 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:52)

1221 2017  Oljemålning Arvid Mauritz Lindström (1849-1923), Sverige. Vinter tallar. Olja på duk, signerad. 71x40

1221 8072  Oljemålning Bengt Arne Bolin (1933-1996), Sverige. Komposition med gitarr. Signerad. Olja på duk, 63x63 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:49)

1221 3494  Oljemålning Bengtolle Oldinger (1911-1988), Sverige. Signerad. Olja på duk, Smygehuk, 67x80

1221 2013  Oljemålning Bernhard Oscarsson (1894-1977), Sverige. "Skiss från Vigos Fiskehamn. Signerad, daterad 1921. Olja på duk, 61x102 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:54)

1221 2019  Oljemålning Bernhard Oscarsson (1894-1977), Sverige. Fiskare. Signerad, daterad 1928. Olja på pannå, 24x19 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:23)

1221 2020  Oljemålning Bernhard Oscarsson (1894-1977), Sverige. Fiskare. Signerad, daterad 1928. Olja på pannå, 24x19 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:24)

1221 2021  Oljemålning Bernhard Oscarsson (1894-1977), Sverige. Soller Hamn. Signerad, daterad 1934. Olja på pannå, 43x51

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:36)

1221 1486  Oljemålning Bertel Bertel-Nordström (1884-1967), Sverige. Signerad. 1933, kust. Olja på pannå, 36x40

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:08)

1221 3405  Oljemålning Bertil Wahlberg (f. 1923), Sverige. "Saftkalaset". Signerad. Olja på duk, 100x50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:10)

1221 8512  Oljemålning Björn Adegren (1931-2015), Sverige. Människor i stad. Signerad, daterad 1968. Olja på duk, 57x65

1221 3064  Oljemålning Boris Ottenberg (1891-1946), Sverige. Herrgård, signerad. Olja på pannå, 26x31, oramad

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:53)

1221 3065  Oljemålning Boris Ottenberg (1891-1946), Sverige. Vårvinter, signerad, -46. Olja på pannå, 20x28, oramad

1221 3393  Oljemålning Bror Karl Albert Kronstrand, porträtt av Landshövding O R Themptander, Olja på duk, 1800-tal, Signerad, 53x66

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:53)

1221 3188  Oljemålning Bruno Karlsson (f. 1927), Sverige. Vinter motiv, Stockholm. Olja på duk, 1969,51x63

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:17)

1221 3344  Oljemålning Carsten Engström (1941-2004), Sverige. Berglandskap, monogramsignerad. Olja på pannå, 9x11

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:17)

1221 3096  Oljemålning Erik Osslund (1913-1982), Sverige. Skärgårdsmotiv, signerad. Olja på pannå, 32x39

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 21:03)

1221 2005  Oljemålning Ester Almqvist (1869-1934), Sverige. Landskap Småland, Monogramsignerad. Olja på duk på pannå, 34x53 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:28)

1221 3203  Oljemålning Francisco Blanco (f. 1943), Sverige. "Att börja en vacker dag". Signerad. Olja på duk, 66x84 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:54)

1221 3607  Oljemålning Frans Timén (1883-1968), Sverige. Dansande kvinnor, signerad. Paris 1912. Olja på duk, 36x40

S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:32)

1221 3617  Oljemålning Frans Timén (1883-1968), Sverige. Vattendrag, signerad. Olja på duk, 66x56 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:45)

1221 3222  Oljemålning Gudrun Hagman (f. 1928), Sverige. Signerad. Sammanträde. Olja på duk, 62x50

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:32)

1221 3049  Oljemålning Gunnar Romdahl (1907-1975), Sverige. Signerad 1965. Olja på pannå, 15x20

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:08)

1221 3407  Oljemålning Hugo Karlsson, Landskap, signerad. Olja på pannå, 60x83

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:13)

1221 3627  Oljemålning Ishan Aydin, "tvätterskor", signerad. 1964. Olja på duk, 34x38

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:11)

1221 3098  Oljemålning Ivar Franke (1913-1999), Sverige. Blommor i vas, signerad. Olja på duk, 49x64

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:06)

1221 3225  Oljemålning Ivar Franke (1913-1999), Sverige. Blomsterstilleben, signerad. Olja på duk, 54x38

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:36)

1221 3099  Oljemålning Ivar Franke (1913-1999), Sverige. Blomsterstilleben, signerad. Olja på duk, 67x38

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:09)

1221 3101  Oljemålning Ivar Franke (1913-1999), Sverige. Regatta, signerad. Olja på duk, 81x60

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:11)

1221 3102  Oljemålning Ivar Franke (1913-1999), Sverige. Skyskrapor, signerad. Olja på duk, 60x103

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:13)

1221 3100  Oljemålning Ivar Franke (1913-1999), Sverige. Stilleben, signerad. Olja på duk, 64x49

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:08)

1221 3075  Oljemålning Ivar Morsing (f. 1919), Sverige. "Kärlekspar", signerad. Olja på pannå, 70x80

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:09)

1221 1472  Oljemålning Jan Dahlin (f. 1933), Sverige. Komposition. Signerad, daterad 1963. Olja på duk, 88x68 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:25)

1221 3226  Oljemålning Jarneryd, träd, signerad. Olja på pannå, 50x61

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:37)

1221 3412  Oljemålning Jerry Roupe (1919-2005), Sverige. "blå-blå". Olja på duk, 24x27

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:27)

1221 1439  Oljemålning Johan August Bång (1831-1912), Sverige, tillskriven. Hus. Olja på pannå, 26x39 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:52)

1221 2010  Oljemålning Johan Ericson, 1919, fiskeläge, Bohuslän, Olja på duk, 60x93

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:38)

1221 3095  Oljemålning Jonas Lindkvist (1889-1955), Sverige. Vy mot Uppsala, signerad. 1943, Olja på pannå, 104x162

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:55)

1221 3668  Oljemålning K Megyessi, modell. Olja på pannå, signerad, 70x57

1221 3340  Oljemålning Karin hedberg, Skärgård, monogramsignerad. Olja på duk, 80x68

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:13)

1221 3227  Oljemålning KJ, signerad. Flickan och havet. Olja på duk, 46x80

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:38)

1221 3671  Oljemålning Kvinna med ros. Signerad Duer. Olja på pannå, 91x68 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:39)

1221 3044  Oljemålning Kyösti Krekula, komposition, 1969. Olja på duk, 70x66

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:55)

1221 1522  Oljemålning Lars Hoffsten (f. 1956), Sverige. Signerad -90, Saxofonist. Olja på duk, 61x46 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:13)

1221 3013  Oljemålning Lauritz Sörensen (1882-1968), Danmark. Marin, Signerad. Olja på duk, 51x71 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:45)

1221 8618  Oljemålning Lennart Lannfjäll (1933-2005), Sverige. Isberg, Signerad. Olja på duk, 20x23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:13)

1221 3347  Oljemålning Oidentifierad konstnär, modell. Olja på pannå, 40x30

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:18)

1221 3363  Oljemålning Oidentifierad konstnär, tulpaner i vas. Olja på pannå, 98x98

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:59)

1221 3358  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Fåglar. Olja på duk, 60x80

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:53)

1221 3665  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Figur. Signerad Bakke. Olja på pannå, motivet 24x18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:27)

1221 3538  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Indian. Signerad. Olja på duk, 55x44 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:14)

1221 3037  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Komposition. Olja på pannå, 70x100

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:50)

1221 3565  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Modell. Signerad OK. Olja på pannå, 49x39 cm

1221 3359  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignatur. Skator. Olja på duk, 60x80

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:55)

1221 1473  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad EM. Olja på pannå, 80x155 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:27)

1221 3039  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Olja på duk, 77x58

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:50)

1221 3610  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Sign E Klein, Kustlandskap med hus & båtar. Olja på pannå, 40x60

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:34)

1221 1001  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Smith, Barn på strand. Olja på duk, 43x59

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 21:01)

1221 3285  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Stackelberg, Porträtt av Justitierådet N W Stråle af Ekna, 1800-tal. Olja på duk, 66x54

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:30)

1221 3041  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, 1963. Olja på pannå, 23x43

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:53)

1221 3006  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, 1991,40x33

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:56)

1221 1443  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad Nikolajev 1992. Olja på duk, 60x78 cm

1221 3666  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Kvinna vid hamn. Olja på duk, 54x79

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:31)

1221 3658  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. 1922, blomsterstilleben. Olja på duk, 49x35

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:42)

1221 3042  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stadsmotiv. Signerad Rubina, -92. Olja på pannå, 46x28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:57)

1221 3179  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 50x39 cm

1221 8495  Oljemålning Olle Lindgren (1930-2018), Sverige. Gunghäst, monogramsignatur. Olja på pannå, 26x34

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:55)

1221 8485  Oljemålning Olle Lindgren (1930-2018), Sverige. Monogramsignerad -71, Kalas. Olja på pannå, 34x40

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:41)

1221 3051  Oljemålning Oskar Person (1912-1980), Uppsalamotiv, Signerad. Olja på pannå, 36x43

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:12)

1221 3394  Oljemålning R Pettersson, komposition, signerad. Olja på duk, 150x80

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:47)

1221 3669  Oljemålning restaurang. Signerad Elbendari. Olja på pannå, 91x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:35)

1221 8514  Oljemålning Ruben Heleander (f. 1931), Sverige. Landskap med fåglar, signerad. Olja på duk, 32x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:23)

1221 8509  Oljemålning Ruben Heleander (f. 1931), Sverige. Landskap. Olja på duk, signerad. 52x65

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:16)

1221 3195  Oljemålning S Kandell, 1918, Vågor. Olja på duk, signerad. 26x36

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:08)

1221 3054  Oljemålning Sascha Bolin (1889-1967), Sverige. Signerad 1944, "Strandmotiv från Mälaren". Olja på pannå, 37x45

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:33)

1221 3608  Oljemålning Signerad C Strömberg, 1893, Kustlandskap med kor. Olja på duk, 92x130

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:27)

1221 3343  Oljemålning signerad K Bonnevier. Skärgård. Signerad, daterad 1990. Olja på duk, 50x61 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:25)

1221 3667  Oljemålning Signerad Larruy -74, blomsterstilleben, oramad. Olja på pannå, 61x44

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:32)

1221 3137  Oljemålning signerad, pojkporträtt. Olja på pannå, 34x29 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:10)

1221 3654  Oljemålning Stig EH Rousk (f. 1934), Sverige. Gotland, signerad. Olja på duk, 113x70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:38)

1221 3052  Oljemålning Sven Linder (f. 1919), Sverige. Uppsala, Signerad. Olja på duk, 32x40

1221 3130  Oljemålning Torsten Renqvist (1924-2007), Sverige. Landskap med vatten, signerad. Olja på pannå, 25x32

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:42)

1221 8153  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Kust, Signerad. Olja på duk, 32x40

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:53)

1221 3396  Oljemålningar 2 st, Eduard Kutsar (1902-1970), Estland. Bemålat på vykort, 10x15 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:53)

1221 3425  Örhängen 2 par+ 1,18k med pärla

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:39)

1221 3427  Örhängen 2 par, silver, bland annat Ray Urban. Vikt: ca 10g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:41)

1221 3426  Örhängen Ett par, 18k, vikt. 4,5 g ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:40)

1221 3145  Ostkupor 2 st. Porslin. Längd: 29, höjd: ca. 20

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:21)

1221 3457  Pall Björk. Längd: 50

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:32)

1221 3357  Pall Gemla. Rotting. Längd: ca 59cm, ´D: ca 34,6cm, höjd: ca 49cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:34)

1221 3653  Paraplyställ metall. Nutida. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:41)

1221 8171  Pärlhalsband 18k lås med stenar, tvåradigt. Längd: 43

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:51)

1221 3469  Parti 6 delar, diverse, Längd: ca 12-14cm, bland annat: Saltkar silver. Vikt: 67 g mått: ca 8x2,5cm

1221 3038  Parti bestick 70 del ca, nysilver, Haga

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:43)

1221 3215  Parti kuriosa 5 delar

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:45)

1221 3473  Parti linne

1221 3575  Parti linne diverse

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:11)

1221 3070  Pastell Carl Brandt, Fjällandskap. Signerad, daterad 1891. 30x47 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:48)

1221 3395  Pastell Carl Brandt, Insjölandskap. Signerad, daterad 1902. 102x65 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:50)

1221 3073  Pastell Stig Månsson (f. 1912), Sverige. Ett par, signerad, 1959,30x24

1221 3071  Pastell Stig Månsson (f. 1912), Sverige. Interiör med mor och barn. Signerad. 69x98 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:52)

1221 3048  Pastell Svea Säflund, 20x27, Signerad, Fält

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:06)

1221 3434  Pelarbord diameter: 77 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:53)

1221 3135  Pelarbord med låda, rotfanér, 1800-tal. Längd: 64, djup: 40 cm, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:53)

1221 3555  Piedestal bemålad. Höjd: 81 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:58)

1221 3433  Piedestal med stenskivor. Höjd: 77 cm

1221 3537  Piedestaler ett par. Höjd: 103

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:09)

1221 3076  Plädar 2 st. Viola Gråsten (f. 1910), Sverige. Tidstrands. Mått: ca 182-254x132-172cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:11)

1221 3661  Porslin 10 delar, Swedish Grace, Louise Adelborg (1885-1971), Sverige. För Rörstrand. Höjd: 2 - 17

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:57)

1221 3400  Punschkoppar 11 st, silver. Vikt: 378 g. Höjd: ca 5,5cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:59)

1221 3199  Ramar + spegellampetter, Tenn. Höjd: 21-33 cm ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:13)

1221 1313  Regissörsstolar ett par, Lindau & Lindecrantz, för Lammhult

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:50)

1221 1314  Regissörsstolar Lindau & Lindecrantz, ett par, För Lammhult

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:47)

1221 1315  Regissörsstolar Lindau & Lindecrantz, ett par, För Lammhult

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:57)

1221 3276  Remmare 15 st. Höjd: 22

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:03)

1221 3487  Remmare 6 st, Johansfors Glasbruk, grönt glas. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:38)

1221 3428  Ring 18k, med två diamanter. Bruttovikt: 2,2 g. Ringstorlek: ca 17

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:42)

1221 3424  Ringar 2 st, 23k, 18k v. 8,5 g ca. Ringstorlek: ca 17,5 & 18,5

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:38)

1221 3072  Rödkrita 2 st. Stig Månsson (f. 1912), Sverige. Flickporträtt, signerad, 11x8 + 16x10

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:54)

1221 3659  Röllakan 190x300

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:43)

1221 3090  Röllakan Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. 207x133

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:12)

1221 1256  Salongsbord Louis XV-stil, Längd: 75 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 71 cm

1221 3553  Salongsgrupp 2 stolar+ bord, Rokokostil. Diameter: 60 cm, höjd: 57 cm

1221 3169  Sameknivar 2 st + extra slida, Signerade KF. Längd: 20-23

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:56)

1221 3264  Schatull Intarsia, Längd: 79cm. Djup: 43cm, höjd: 74 cm, nyckel

1221 1541  Sekretär 1800-tal, Längd: 98 cm. Djup: 48 cm, höjd: 104 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:28)

1221 2023  Sekretär Rokoko. Längd: 96, djup: 50 cm, höjd: 107 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:09)

1221 2033  Sekretär senbarock. Längd: 83, djup: 50 cm, höjd: 102 kompletterad

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:22)

1221 3591  Serigrafi Donald Duck, Circle Fine Art Chicago. "Donalds golf game", Motivet: 72x52 ca

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:32)

1221 3091  Serveringsvagn 1950-tal. Längd: 68, djup: 45 cm, höjd: 64 cm, brickorna bemålade

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:15)

1221 3558  Serveringsvagn skiva i laminat. Längd: 76 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:57)

1221 3663  Servisdelar 17 delar, glas, bland annat Simon Gate (1883-1945), Sverige. Färgat glas. Höjd: 4 - 21

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:03)

1221 3197  Servisdelar 8 delar, Allmoge, Gustavsberg

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:10)

1221 3664  Servisdelar ca. 40 delar, Louise Adelborg (1885-1971), Sverige. Rörstrand

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:06)

1221 3309  Servisdelar Hutschenreuther, ca 80 del

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:05)

1221 3513  Sideboard Gustaviansk stil, Längd: 140 cm. Djup: cm, 40 höjd: 80cm, nyckel

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:39)

1221 3380  Silver 5 delar, bla. Vas. Höjd: 4 - 19, vikt 560g.

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:28)

1221 3651  Sjömansklocka mässing. Höjd: 20 cm ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:40)

1221 3108  Skål + 2 st. Vaser, Orrefors + Iittala. Höjd: 8 - 14

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:42)

1221 3123  Skål + vas, kristall, Orrefors. Höjd: 12 + längd: 22 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:55)

1221 3086  Skål Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Stengods. Höjd: 9

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:01)

1221 3148  Skål Kina. Höjd: 10, diameter: 25 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:09)

1221 3327  Skål Marie Beckman (f. 1960), Sverige. Stengods. Längd: 31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:39)

1221 3190  Skål Pertti Santalahti (1941-2015), Finland. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:45)

1221 3150  Skål porslin. Höjd: 9, diameter: 27 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:07)

1221 1213  Skål Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Pungo, Gustavsberg 1950-1960, stengods med vit carraraglasyr. Längd: 35

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:42)

1221 3112  Skål Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Veckla, Gustavsberg. Längd: 18

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:00)

1221 3516  Skål Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Orrefors. Längd: 16,5

1221 3149  Skålfat i ställning med hänkel. Imaridekor, Kina, 1800-tal. Diameter: 25. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:02)

1221 3561  Skänk Furu, Längd: 110 cm. Djup: 50 cm, höjd: 116cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:02)

1221 3371  Skänk Gustaviansk stil, 1800-tal, Längd: 109cm. Djup: 45 cm, höjd: 122cm, nyckel

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:19)

1221 3290  Skänk valnöt, 1890-tal. Längd: 126d. 55. Höjd: 110 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:35)

1221 3376  Skåp Bemålad, Längd: 117 cm. Djup: 48 cm. Höjd: 171 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:24)

1221 3517  Skåp Ek, Reliefdekor. Längd: 105cm. Djup: 45 cm, höjd: 138cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:41)

1221 3600  Skåp Längd: 140cm. Djup: 70 cm, höjd: 210 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:34)

1221 3377  Skåp på benställning, 1700-tal, Längd: 118 cm. Djup: 39 cm, höjd: 77+ 117cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:30)

1221 1524  Skåp Sent 1800-tal, inredning med lådor, kompletterad med spegel. Längd: 103. Djup: 63 cm, höjd: 238 cm.

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:40)

1221 3546  Skedar 12+ 6, silver, monogram. Längd: 11-17 cm, vikt 153 + 215 g

1221 3431  Skedar 7 delar, silver. Längd: 11-21 cm. Vikt: 142 g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:48)

1221 3404  Skedar 8 st, silver. Längd: 22 cm. Vikt: 521 g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:05)

1221 3373  Skrivbord England, Längd: 136 cm. Djup: 64 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:20)

1221 3478  Skrivbord rokokostil, mässingsdekor, intarsia. Längd: 92 cm. Djup: 66cm. Höjd: 78-98 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:18)

1221 3117  Skrivbordsuppsats tenn, 3 delar, 1936

1221 3650  Skrivbordsuppsatts 3 delar. Längd: 35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:35)

1221 1467  Skulptur Afrikanska, Austria. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:19)

1221 1016  Skulptur Bengt Martin Eriksson, Kyssen, signerad 1976, papier-maché. Höjd: 43

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:11)

1221 3572  Skulptur Gips, Vår, stämplad. Höjd: 61 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:11)

1221 3221  Skulptur Gips. Höjd: 26 cm ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:31)

1221 3257  Skulptur Huvud, Sten, Kvinna. Höjd: 14

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:38)

1221 1187  Skulptur Made in USSR. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:01)

1221 3488  Skulptur porslin, Kvinna & hind. Längd: 21, höjd: 23 cm, Tyskland

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:45)

1221 3191  Skulptur Sten, Indien. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:46)

1221 1034  Skulpturer 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lejon, Gustavsberg. Höjd: 6-15

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:13)

1221 3139  Slagbord ek / furu. Längd: 34 + 69x2, djup: 95 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:15)

1221 1135  Snäckfat Järn, försilvrad. Längd: 24,5

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:18)

1221 1482  Sockerskål silver, Finska stämplar, med hänklar och tassfötter, ca 156 g. Längd: 14. Höjd: 7 cm. Vikt: 156 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:56)

1221 3011  Soffbord 1950-tal, teak, utdragbart. Längd: 120-170. Djup: 60 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:26)

1221 3205  Soffbord 1950-tal, Teak. Längd: 140, djup: 56 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:56)

1221 1370  Soffbord Edsbyverken, Stämplad 1959. Längd: 59, djup: 59 cm, höjd: 37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:37)

1221 3374  Soffbord Hunters table, mahogny. Längd: 150 cm. Djup: 40+ 2x22 cm, höjd: 54cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:21)

1221 3495  Soffbord med utdragsskivor. Längd: 160, djup: 60 cm, höjd: 50 cm

1221 3522  Soffbord Rokokostil, Längd: 130cm. Djup: 73 cm, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:50)

1221 3094  Specerivåg järn / marmor, modell äldre. Höjd: 52

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:48)

1221 3484  Spegel 166x67

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:50)

1221 1565  Spegel 1800-tal, gustaviansk stil, 57x30

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:14)

1221 3348  Spegel 1920-tal, J A Edenholm, 124x47

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:19)

1221 3574  Spegel 63x63

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 december 2018 06:24)

1221 3324  Spegel Blyinfattad, 98x48

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:30)

1221 1503  Spegel Gustaviansk stil, 100x64

1221 3232  Spegel Gustaviansk stil, 124x53

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:04)

1221 1603  Spegel Karl Johan, mahogny, 85x180

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:29)

1221 3105  Spegel med hylla, 73x56

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:32)

1221 3445  Spegel Rokokostil, 100x45

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:17)

1221 3636  Spegel Rokokostil, 90x44

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:40)

1221 3182  Spegellampetter Ett par, "Gamla Sverige", Åmells möbler. Höjd: ca 45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:36)

1221 3365  Spelbord Längd: 88 cm. Djup: 44cm. Höjd: 79 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:09)

1221 3611  Spelbord nyrenässans. Längd: 90. Djup: 44 cm, höjd: 69 cm, med spelmarker

1221 3143  Spelbord på pelarfot, schackbräde. Glasskiva. Längd: 59 cm. Djup: 59 cm. Höjd: 74 cm

1221 3183  Spritskåp "Gamla Sverige", Åmells Möbler. Längd: 34, djup: 20 cm, höjd: 46 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:33)

1221 1533  Spritskåp Allmoge, Längd: 52cm. Djup: 26 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:19)

1221 3157  Stol + bord, metall. Längd: 61, djup: 31 cm, höjd: 41 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:31)

1221 3564  Stol Rokoko, bemålad

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:08)

1221 8673  Stolar 3 st, sengustavianska. Renoverade

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:16)

1221 3530  Stolar 4 st, 1950-tal

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:32)

1221 3034  Stolar 4 st, design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige.

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:56)

1221 3356  Stolar 4 st, Nyrokoko

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:31)

1221 3029  Stolar 5 st, Göteborgsmodell, Brasilien

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:05)

1221 3612  Stolar 6 st, 1890-tal

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:37)

1221 3288  Stolar 6 st. 1950-tal

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:34)

1221 3379  Stolar 8 st, 1800-tal, bemålad

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:31)

1221 3333  Stolar ett par, 1820-tal

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:08)

1221 3296  Stolar ett par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:41)

1221 3009  Stolar ett par, Gustaviansk stil, 1800-tal

1221 1249  Stolar ett par, Hans J Wegner (1914-2007), Danmark. "Kastrupstolen"

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:34)

1221 3305  Stolar Rokokostil, Björk, 12 stolar + 2 st Karmstolar, 1920-tal

S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:59)

1221 3301  Stop + kanna+ bägare, 4 delar, Tenn, 1700-/1800-tal. Höjd: 14-22

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:47)

1221 3113  Strindbergslampa koppar /glasskärm. Höjd: 43

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:09)

1221 3652  Stringhylla 3 hyllplan. Längd: ca 78cm, djup: ca 30cm, höjd: ca 71cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:36)

1221 3122  Strösockerskål nysilver, Dufva. Höjd: 32

1221 3456  Sybord Björk. Längd: 59, djup: 36 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:27)

1221 3519  Sybord Rokokostil, Längd: 55 cm. Djup: 48cm, höjd: 68cm

1221 3382  Sybord Sent 1800-tal, Längd: 48+ 2x21 cm. Djup: 48 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:32)

1221 1283  Taburett Gustaviansk stil. Längd: 65 cm. Djup: 58 cm, höjd: 46 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:06)

1221 3241  Tågbana Motivet, BUB. Längd: ca 8-16,5cm, djup: ca 4,5cm, höjd: ca 6,5cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:14)

1221 3318  Takarmatur 1950-tal, olikfärgade kupor. Höjd: 55

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:15)

1221 3317  Takarmatur 1950-tal. Höjd: 60

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:22)

1221 3640  Takarmatur Firma Svenskt Tenn, modell 2306. Diameter: 46 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:30)

1221 3282  Takarmatur Fotogen / el. Höjd: ca 105

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:20)

1221 3497  Takarmatur höjd: ca 75, nutida

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:57)

1221 3010  Takarmatur mässing, FD Fotogen. Längd: ca 45cm, höjd: ca 121cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:25)

1221 3577  Takarmatur oscariansk, inkomplett. Höjd: 75

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:14)

1221 3576  Takarmatur Tiffanystil, nutida. Diameter: 42, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:12)

1221 1032  Takarmaturer 2 st, Tom Dixon, signerad. Höjd: 23cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:11)

1221 1108  Takarmaturer 3 st, Danmark. Höjd: 18-40 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:30)

1221 3158  Takarmaturer 3 st. Orangelackerade, "Flowerpot", Verner Panton (1926-1998), Danmark. Louis Poulsen. List. Längd: 136 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:33)

1221 3628  Takarmaturer Ett par, med prismor. Höjd: 30 cm ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:27)

1221 3459  Takfotogenlampa omkring sekelskiftet 1900. Höjd: ca 100cm

1221 3315  Tallrikar Kina, 1700-tal, 7 delar. Diameter: 18-23

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:10)

1221 3510  Tamburmajor Trä. Höjd: 190

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:37)

1221 3147  Tårtfat + assietter, 12 delar, Rörstrand. Diameter: 21 - 33

1221 3243  Teaterkikare 2 st, bland annat Josef Leja, modell äldre. Längd: ca 9-10cm. Djup: ca 7-9cm, höjd: ca 3,5-5cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:19)

1221 1572  Tekoppar  + assietter, 15 delar, Richmond Rose, Crown Essex, Staffordshire England

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:23)

1221 3023  Tekoppar  + assietter, Blå Blom, Gustavsberg, 4 + 6 delar

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:24)

1221 3252  Terrin Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932. Längd: 24 cm

1221 1252  Teskedar 14 st, silver, 1800-tal. Längd: 14,5 cm. Vikt: 276 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:41)

1221 3337  Textiltavla Bengt Elde (1939-2015), Sverige. (tryck), Stockholmsmotiv, 86x140

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:15)

1221 1420  Tidningshylla Magasin, Jonas Bohlin (f. 1953), Sverige. Källemo. Höjd: 140

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:17)

1221 3449  Toilettebord Björk, senjugend. Längd: 115, djup: 46 cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:21)

1221 3004  Toilettebordsuppsats 6 delar, Copeland, England

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:48)

1221 2043  Träskulpturer 5 st, Torborg Lindberg-Karlsson (1908-1980), Sverige. Samefamilj, Monogramsignerade TL. Höjd: 3-14 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:17)

1221 3080  Träskulpturer Samepar, Torborg Lindberg-Karlsson (1908-1980), Sverige. Monogramsignerade. Höjd: 17

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:23)

1221 1024  Träsnitt 3 st, Japan, lösa blad, bladets mått: 35x69

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:29)

1221 3050  Träsnitt Annie Geijer, Kungslilja. Motivet: 12x8

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:09)

1221 3329  Träsnitt kolorerad, Ur Dodonaemi, Päron. Motivet: 15x9,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:44)

1221 3362  Träsnitt Maja Fjaestad (1873-1961), Sverige. "Vårlandskap". Signerad, daterad 1917. Motivet: 23x30 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:04)

1221 3198  Träsnitt Palle Nielsen (1920-2000), Danmark. PT, signerad. -62. Motivet: 15x19

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:12)

1221 3069  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. 299/410, landskap, signerad, -78. Motivet: 62x60

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:46)

1221 3068  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Motiv från Söder, Stockholm. Signerad, numrerad 322/360, daterad -76. Motivet: 69x62 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:47)

1221 1309  Tryck Einar Nerman (1888-1983), Sverige. Fågel, signerad, -75. Motivet: 31x20

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:36)

1221 3536  Uppläggningsskedar 3 st, silver, Danmark. Vikt: 160 g. Längd: ca 17,5-20,5cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:50)

1221 3493  Våg + vikter, Lindells, modell äldre. Längd: ca 38cm, djup: ca 12cm, höjd: ca 12cm, vikt mått: ca 0,5-5x0,5-3cm

1221 3450  Vägglampa Teak, 1960-tal, utdragbar. Längd: ca 23,5-58cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:22)

1221 3303  Väggpendyl 1892. Höjd: 71

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:54)

1221 3008  Väggpendyl Ek, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 90

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:04)

1221 3268  Väggpendyl Rob Engström, Rokokostil. Höjd: 68 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:55)

1221 3568  Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katt ur serien Unik, Gustavsberg 1967-1986, delvis glaserad och målad vit stengodslera, 23x23 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:06)

1221 3185  Väggreflief Allan Ebeling (1897-1975), Sverige. Flickan och svan. Gjutjärn, 34x26 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:11)

1221 3035  Väggskulptur Birgitta Stenberg, Signerad 2007, lergods, 26x28

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:01)

1221 3297  Väggur Jugend. Höjd: 82

1221 3249  Vagnslykta Modell äldre. Höjd: 44

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:31)

1221 3085  Vas + skål, kristall, Kosta / Orrefors. Höjd: 12 + 27

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:53)

1221 3441  Vas + sparbössa. Höjd: 14-18

1221 3626  Vas Kina. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:15)

1221 1223  Vas Kina. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:57)

1221 3338  Vas Konstglas, Steninge slott. Höjd: 30

1221 3541  Vas Konstglas. Höjd: 51

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 18:33)

1221 3440  Vas Kosta, Royal art, Göran Wärff (f. 1933), Sverige. Höjd: 14

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:11)

1221 3079  Vas med hänklar, Tenn, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1936. Höjd: 22

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:20)

1221 3165  Vas Nils Fougstedt (1881-1954), Sverige. Brons, signerad. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:10)

1221 3088  Vas på fot, Kosta. Höjd: 20

1221 3273  Vas Royal Copenhagen. Höjd: 22

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:07)

1221 1510  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Vitrin", Gustavsberg. Höjd: 17,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:04)

1221 1447  Vaser 2 st, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 21-28 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:21)

1221 3078  Vaser 3 st, bland annat Orrefors. Höjd: 7 - 18

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:15)

1221 3022  Vaser 4 st, glas och proslin, bland annat Flygsfors och Rörstrand. Höjd: 14-28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:21)

1221 1076  Vedspis Husqvarna vapenfabrik, modell nr 227. Nyrenoverad, toppmontage, Längd: 63 cm. Djup: 51 cm. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:02)

1221 3253  Vettar 2 st, Trä. Längd: 30 ca

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:38)

1221 3260  Vikter & mått Metall, Modell Äldre. Längd: ca 0,5-6cm, djup: ca 0,5-7cm, höjd: ca 0,5-7cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:40)

1221 3271  Vilstol + fotpall, mahohny och rotting

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:59)

1221 3283  Vinglas + likörglas, 11+ 12. Höjd: 11-18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 20:26)

1221 3453  Vinglas 9 st. Royal Krona, Kosta. Höjd: 18

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:23)

1221 3346  Violin i väska, + stråke. Längd: 59

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 december 2018 19:18)

1221 3569  Ytterfoder Majolika. Höjd: 26 cm, diameter: 22 cm