Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 6 februari 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1520 6392  Akvarell Karl Sjöström, "På hemfärd till Gefle", monogramsignerad 1905. Akvarell, bildmått: 22x31 cm, yttermått inklusive ram: 30x38 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:18)

1520 7247  Akvarell Kina, Motiv med tupp. Akvarell, bildmått: 87x32 cm, yttermått inklusive ram: 104x48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:49)

1520 7140  Akvarell Nils Törnqvist, "Hus i Sydfrankrike". Signerad. Akvarell, bildmått: 30x43 cm, yttermått inklusive ram: 48x61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:54)

1520 6334  Akvarell Sture Wikström (1921-1993), Sverige. Vinter. Akvarell. Bildmått: 25x20 cm, yttermått inklusive ram: 40x34 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:35)

1520 5286  Akvarell Torolf Engström (1909-1987), Sverige. "Regnväder Paris". Signerad, daterad 1931,49x64 cm, yttermått inklusive ram: 58x73, akvarell

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:30)

1520 7163  Altsaxofon U. S. A. Längd: 65 ca

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:24)

1520 7466  Armband 2 st, en del silver, Längd: 18 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:22)

1520 7268  Armband med infattade stenar. Längd: 18-20 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:31)

1520 7031  Armband silver, importstämplar. Längd: 18,5 cm, vikt: 28g ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:10)

1520 6435  Armband Sporrong, emalj. Längd: 19 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:55)

1520 7006  Armbandsur 5 st, bland annat: Tissot

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:18)

1520 7451  Assietter 11+ 3 st, Royal Copenhagen, Musselmalet. Diameter: 19,5-21 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:10)

1520 7439  Assietter 24 delar, Rörstrand. Diameter: 21 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:06)

1520 7154  Assietter 8 st, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Diameter: 19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:55)

1520 6404  Bägare 4 st, silver. Höjd: 4 - 7 cm, Vikt: 150 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:57)

1520 7432  Bägare silver, Importstämplar. Höjd: 20 cm. Vikt: ca 280 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:46)

1520 6384  Båtflagga med fäste, Längd: 75 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:47)

1520 7013  Bestickuppsättning 52 delar, silver, CG Hallberg, "Diplomat". Vikt: 2,2 kg brutto

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:27)

1520 6038  Blandteknik Eva Zettervall (f. 1941), Sverige. Modell. Signerad. 53x43 cm, blandteknik, yttermått inklusive ram: 68x58 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:21)

1520 7216  Blandteknik Lisbeth Lindqvist Forsberg, Monogramsignerad, blandteknik, "Ateljen", 60x46 cm, yttermått inklusive ram: 81x66 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:40)

1520 6456  Blandteknik Max Raffler (1902-1988), Tyskland. "Frauen am Ammer see", oramad. Signerad, blandteknik. Bladets mått: 24x31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:34)

1520 7232  Blandteknik Richard Ryan (f. 1974), Sverige. Signerad. Bladets mått: 50x35 cm, oramad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:48)

1520 7066  Blomsterbord 1950-tal, trä / metallställning. Bredd: 86 cm, djup: 23 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:14)

1520 7455  Bojan Kina, 1900-tal. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:11)

1520 7323  Bokhyllor 4 sektioner, "Anne", Horreds, design: Anne Krook, Kombinationsmöbel, lösa moduler, Mått / sektion: Bredd: 40 cm. Djup: 38 cm. Höjd: 221 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:18)

1520 7143  Bokmärken + serietidningar, ca 32-35x22-28 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:11)

1520 5195  Bokverk Gerda Boethius, Anders Zorn (1860-1920), Sverige. An International Swedish artist his life and work, numrerad 734/1200

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:19)

1520 7272  Bonad Adelsdam, maskingjord, 125x193 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:11)

1520 7087  Bonad / vepa Signerad, Textil, 50x195 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:31)

1520 7486  Bord Furu. Bredd: 50 cm, djup: 42 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:30)

1520 6247  Bordsdekorationer 2 st, Tuppar, metall. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:37)

1520 7385  Bordslampa jugendstil, nutida. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:35)

1520 7226  Bordslampa keramik, Söholm, Danmark. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:31)

1520 7222  Bordslampfot 1920-tal, brons. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:11)

1520 7456  Bordslampfot 1960-tal. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:26)

1520 7213  Bordslampfot Bitossi, Italien, glaserad keramik. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:44)

1520 7298  Bordslampfot glas Mässing. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:53)

1520 7300  Bordslampfot Kina, porslin. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:38)

1520 7223  Bordslampfot mässing och glas, GK. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:34)

1520 7201  Bordslampfot Metall, Italien. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:41)

1520 7299  Bordslampfot nutida, Porslin. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:15)

1520 7166  Bordslampfot Söholm, Danmark, Heiberg. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:49)

1520 7297  Bordslampfötter Ett par, nutida, porslin. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:52)

1520 7340  Bordslampor ett par, blått glas. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:30)

1520 7092  Bordsstaffli med låda nutida. Ihopfällbart till väska, Längd: 42 cm. Djup: 40 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:31)

1520 7128  Bordsur Art Déco. Längd: 30 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:33)

1520 7330  Brickbord "Böllingbordet", Hans Bölling. Diameter: 50 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:19)

1520 6438  Brosch silver och ametister. Höjd: 3 cm, Vikt: 3 g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:03)

1520 7368  Byrå "Anne", Horreds, design: Anne Krook, Bredd: 80 cm. Djup: 40 cm, höjd: 100 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:54)

1520 7295  Byrå 3 lådor, 1950-tal, tapetserad med bilder ur "Nordens Flora", Bredd: 83 c cm. Djup: 43 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:17)

1520 1021  Byrå Barock, Holland, intarsia. Bredd: 123 cm, djup: 57 cm, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:25)

1520 7367  Byrå Gustaviansk stil, bemålad. Bredd: 85 cm. Djup: 46 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:36)

1520 6338  Byrå med marmorskiva, gustaviansk stil. Bredd: 95 cm. Djup: 52 cm, höjd: 82 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:37)

1520 7132  Byrå sengustaviansk stil, Betsad furu. Bredd: 82 cm. Djup: 45 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:25)

1520 7404  Byrå Tallboy, 187/80-tal, mahogny. Bredd: 86 cm. Djup: 50 cm, höjd: 155 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:31)

1520 7131  Byrå Teak. Bredd: 92 cm, djup: 42 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:27)

1520 6017  Byrå Vitlackerad, beslag i mässing. Bredd: 124 cm. Djup: 52 cm. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:48)

1520 7184  Cafébord "BIT", Börge Lindau (1932-1999), Sverige. Blå Station, grönlaserad träskiva. Bredd: 70 cm. Djup: 70 cm. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:31)

1520 7315  Cafébord Byarum. Stenskiva / metallunderrede. Diameter: 65 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:44)

1520 7359  Champagne + vinglas, 3 + 2 st, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:12)

1520 6217  Champagnecoaster / fat silver, MGAB, 1950. Diameter: 18 cm, vikt: 160g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:39)

1520 7428  Cigarrskrin Württembergische Metallwarenfabrik WMF. Längd: 18 cm, djup: 19 cm, höjd: 5,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:14)

1520 7487  Diadem Förgyllt silver, med vita Topaser. Längd: 14 cm. Vikt: 25 g

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:43)

1520 7431  Docka i monter, Japan, Meig Yoku. Längd: 46 cm, djup: 30 cm, höjd: 42 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:42)

1520 7347  Dolkar + gaffel, 4 delar. Längd: 26-40 cm

1520 7093  Dragspel I väska, "Sonett 34", Italia. Längd: 47,5 cm, djup: 22 cm, höjd: 43 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:16)

1520 7135  Ekiperingsskåp 2 st, Björk. Bredd: 86 cm, djup: 26 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:41)

1520 7353  Etsning Curt Hamne (f. 1943), Sverige. "Om kvällen". Signerad och numrerad 37/125. Bildmått: 64x48 cm, yttermått inklusive ram: 85x68 cm

1520 7086  Etsning Gustav II Adolf, eftertryck, bladets mått: 45x31 cm, yttermått inklusive ram: 51x41 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:35)

1520 7083  Etsning Tyra Lundgren (1897-1979), Sverige. ""Grejisk Lilja", med dedikation. Signerad, daterad -55. Bildmått: 24x22 cm, yttermått inklusive ram: 52x37 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:11)

1520 7393  Färgetsning A Kellström. Signerad pt, bladets mått: 42x36 cm, yttermått inklusive ram: 52x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:32)

1520 1009  Färgetsning Max Ernst (1891-1976), Oiseux en Peril. Signerad, numrerad 77/100. Bildmått: 30x25 cm, yttermått inklusive ram: 61x48 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:54)

1520 7175  Färgetsningar 5 st, Bert-Johnny Nilsson (1934-2004), Sverige. Signerad, numrerad 30 upplaga, daterad 1976 cm, yttermått inklusive ram: 72x56 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:28)

1520 7085  Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 21/300. Färglitografi, bildmått: 75x56 cm, yttermått inklusive ram: 89x68 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:29)

1520 6182  Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. Signerad, numrerad 87/260, hamnmotiv. Färglitografi, bildmått: 34x54 cm, yttermått inklusive ram: 47x67 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:00)

1520 7281  Färglitografi Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 102/150. Färglitografi. Bladets mått: 38x52 cm, yttermått inklusive ram: 40x55 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:07)

1520 7010  Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Signerad, numrerad 30/260, daterad 79. Färglitografi, bildmått: 35x44 cm, yttermått inklusive ram: 48x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:03)

1520 6291  Färglitografi Bertil Almlöf (f. 1930), Sverige. Signerad, numrerad 90/120, daterad -73. Färglitografi, bildmått: 50x70 cm, yttermått inklusive ram: 69x87 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:23)

1520 7284  Färglitografi Birger Wennström. Signerad, numrerad 175/220. Färglitografi, bildmått: 40x46 cm, yttermått inklusive ram: 46x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:52)

1520 7383  Färglitografi Björn Lindroth (1931-1999), Sverige. Signerad, numrerad 31/120, "tärnors kärlek". Färglitografi, bildmått: 30x45 cm, yttermått inklusive ram: 55x74 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:10)

1520 7288  Färglitografi Corneille (1922-2010), Belgien. Modell. Signerad, numrerad 191/199, daterad -83. Färglitografi, bildmått: 21x15 cm, yttermått inklusive ram: 60x50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:31)

1520 6057  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrerad 186/335. Färglitografi, bildmått: 33x44 cm, yttermått inklusive ram: 53x64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:55)

1520 6181  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrerad 242/340. Färglitografi, bildmått: 40x45 cm, yttermått inklusive ram: 56x61 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:59)

1520 7118  Färglitografi Gunnar Brusewitz (1924-2004). Signerad, numrerad 192/250, snösparvar. Färglitografi, bildmått: 30x45 cm, yttermått inklusive ram: 56x69 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:18)

1520 7236  Färglitografi Ira, Komposition med flygplan. Signerad, färglitografi, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Bladets mått: 44x31 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:41)

1520 7009  Färglitografi James Coignard (1925-2008), Frankrike. Signerad, numrerad 31/60. Färglitografi. Bladets mått: 47x38 cm, yttermått inklusive ram: 56x48 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:08)

1520 6387  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, daterad 61, ej numrerad. Färglitografi, bildmått: 18x29 cm, yttermått inklusive ram: 32x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:47)

1520 6183  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 227/260, daterad 1959. Färglitografi, bildmått: 45x42 cm, yttermått inklusive ram: 58x54 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:02)

1520 7381  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 112/360, "cyklisten och elefanter". Färglitografi. Bladets mått: 65x50, oramat löst blad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:25)

1520 7229  Färglitografi Maria Laerkman. Bladets mått: 42x29 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:29)

1520 7014  Färglitografi Max Walter Svanberg (1912-1994), Sverige. Signerad, numrerad 178/200. Färglitografi, bildmått: 66x56 cm, yttermått inklusive ram: 88x73 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:47)

1520 7003  Färglitografi Nils Wedel (1897-1967), Sverige. "Flykt undan verkligheten". Signerad. Färglitografi, bildmått: 26x32 cm. Yttermått inklusive ram: 46x53 cm

1520 7378  Färglitografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Signerad, numrerad Ea, daterad 1990. Färglitografi, bildmått: 28x27 cm, yttermått inklusive ram: 50x47 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:55)

1520 7127  Färglitografi Pablo Picasso (1881-1973), Spanien. Efter, ej signerad. Färglitografi, bildmått: 49x37 cm, yttermått inklusive ram: 63x50 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:01)

1520 7117  Färglitografi Peter Borotinskij (f. 1948). Signerad, numrerad 120/198, daterad -89, "De unga tu". Färglitografi, bildmått: 35x42 cm, yttermått inklusive ram: 52x58 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:53)

1520 6062  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signera, ej numrerad, Färglitografi, bildmått: 42X28 cm, yttermått inklusive ram: 57X44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:02)

1520 7228  Färglitografi Petter Thoen (f. 1943), Norge. Bladets mått: 32x46 cm. Färglitografi, bildmått: 26x40 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:06)

1520 7067  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 339/360, oramat löst blad. Färglitografi. Bladets mått: 34x27 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:43)

1520 7230  Färglitografi Richard Ryan (f. 1974), Sverige. Marylin. Bladets mått: 44x35 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:02)

1520 7129  Färglitografi Shoichi Hasegawa (f. 1929), Japan. "Jeux du Soleil". Signerad, numrerad 16/110. Färglitografi, bildmått: 48x58 cm, yttermått inklusive ram: 68x77 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:12)

1520 7074  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Parismotiv. Signerad, numrerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Färglitografi, bildmått: 33x24 cm, yttermått inklusive ram: 51x41 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:27)

1520 7167  Färglitografi Ulrika Jevbratt (f. 1961), Sverige. Signerad, numrerad 22/26, daterad -93. Färglitografi, bildmått: 14x11 cm, yttermått inklusive ram: 42x33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:17)

1520 7249  Färglitografier 4 st, Johan Lundgren (1920-1989), Sverige. Färglitografi. Signerad. Oramade, Bladets mått: ca 50x60 cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:38)

1520 7076  Fat + skål, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor, diameter: 13,5-18 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:38)

1520 7465  Fat 2 st, Gucci, 16x20 cm, 19x19 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:24)

1520 7440  Fat Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Fåglar, 19x19 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:50)

1520 7478  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustavsberg 1955-1969, konstgods i svartvitt i massa av stengodstyp, 15x15 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:24)

1520 7279  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Fajans, Gustavsberg, signerat med studiohanden, 0/59-22. Längd: 19 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:44)

1520 7139  Fåtölj Chesterfield

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:05)

1520 7274  Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, fårskinn

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:42)

1520 7196  Fåtöljer ett par, Rotting

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:40)

1520 7177  Fiol med stråke, tidigt 1900-tal, i väska + fodral. Längd: 60 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:30)

1520 6212  Fotoram Metall, i form av skepp, omkring 1900. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:15)

1520 7207  Gitarr Akustisk, Spanien. Längd: 100 cm

1520 7208  Gitarr Akustisk. Längd: 100 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:23)

1520 7360  Glas på fot 2 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 17,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:15)

1520 7389  Glasservisdelar 34 delar ca. Höjd: 7-12,5 cm, 6 st rödvinsglas, 6 st vitvinsglas, 11 st snapsglas, 12 st likörglas

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:38)

1520 7179  Golvlampa 2-armad. Höjd: 155 ca

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:14)

1520 7052  Golvlampa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Staken". Höjd: 133 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:07)

1520 7172  Golvlampa mässing. Höjd: 160 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:18)

1520 7193  Golvlampa mässing. Höjd: ca 135

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:50)

1520 7176  Golvlampa Relux, Italien. Höjd: ca 165

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:38)

1520 5343  Golvlampor ett par, Relux, Italien. Höjd: ca 165

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:40)

1520 5102  Golvvas Kina, blåvitt. Omkring 1900, Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:00)

1520 6245  Golvvas Reliefdekor med glasinsats. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:34)

1520 7469  Grafiskt blad Föreställande uppsättning på Oscarsteatern av "My Fair Lady" signerad av skådespelarna´, Bladets mått: 42x48 cm, yttermått inklusive ram: 59x67,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:07)

1520 7305  Gravfigurin Nutida kopia, glaserad keramik, Kina. Längd: 30 cm, höjd: 28 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:42)

1520 7123  Gungstol 1950/60-tal, Hagafors Möbelfabrik

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:55)

1520 7200  Hallbord England, Idegran. Bredd: 72 cm, djup: 34 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:21)

1520 7024  Halsband + armband, 2 delar, Sterlingsilver, stavar. Längd: 18-46. Vikt: 65g ca

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:19)

1520 7266  Halsband Murano. Längd: 43 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:48)

1520 7020  Halsring + armring, 2 delar, silver, 100g ca. Diameter: 7,5-14 cm, vikt: 105 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:37)

1520 7022  Halsring med 2 st hängen med stenar, silver. Vikt: 23g brutto. Längd: 3-39 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:37)

1520 7008  Herrarmbandsur Longines, Quartz. Diameter: 3,2 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:58)

1520 6197  Herrbetjänt med byxpress, "Pressboy". Höjd: 102 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:54)

1520 6104  Herrbetjänt väggmodell, 35x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:04)

1520 7049  Hög hatt i ask London

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:48)

1520 7269  Hörnskåp England, vitrin, Idegran. Höjd: 182 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:54)

1520 6232  Huggare 3 st. Från Dominica, Västindien. Längd: 42-71 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:16)

1520 7327  Hurtsar 4 st, IKEA, "Tore". Längd: 40 cm, djup: 48 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:57)

1520 7484  Instruktionsmodell 2 delar, för Tandborstning. Längd: 22-36 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:17)

1520 7303  Ishink + coasters + skål, 8 delar, Nysilver. Höjd: 16 cm, diameter: 13-21 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:01)

1520 7304  Jardinierer ett par, Gallerporslin. Längd: 25 cm, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:15)

1520 6403  Kaffegods 11 + 12, Rörstrand och Rosenthal

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:57)

1520 7080  Kaffegods 25 delar, Arabia

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:06)

1520 7433  Kaffegods Rosenthal, 28 del

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:15)

1520 7187  Kaffekanna och kaffekoppar 9 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974. Stiliserade gröna blad på vit botten. Mönstret ritades av Stig Lindbergs assistent Krister Karlmark på uppdrag av Lindberg som var hans lärare på Konstfack, nyckel

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:28)

1520 7045  Kaffekoppar & kaffekanna 6st med fat, + 4 extra fat, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974. Stiliserade gröna blad på vit botten. Mönstret ritades av Stig Lindbergs assistent Krister Karlmark på uppdrag av Lindberg som var hans lärare på Konstfack

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:00)

1520 7095  Kaffekoppar med fat 12 st, Arabia, "Actica"

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:35)

1520 7081  Kaffekoppar med fat 16 delar, Arabia

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:33)

1520 6122  Kaffeservis Royal Copenhagen, 26 del

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:10)

1520 7056  Kaffeservisdelar mm 20 del ca, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Prunus, Gustavsberg 1962-1974, kromotryckt dekor med plommon i blått, grönt och svart

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:14)

1520 7012  Kaffeskedar 12 silver, Förgyllda, 1919. Längd: 11 cm, vikt: 140 gr ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:19)

1520 7057  Kaffeskedar 12 st, silver, "Linné". Längd: 10,5 cm. Vikt: 145 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:28)

1520 7198  Kallskål Tenn, 1800-tal. Diameter: 18 cm, Längd: 29 cm, höjd: ca 10-12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:57)

1520 7069  Kamferkista Asien. Bredd: 88 cm, djup: 43 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:53)

1520 7270  Kanapé omklädd, Sent 1800-tal. Längd: 185 ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:10)

1520 7098  Kandelaber Kaija Aarikka (1929-2014), Finland, Lapsuuteni joulu", trästomme, dekor med mässingsringar och kulor i trä & plast. 1960-tal, Höjd: 47cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:14)

1520 7444  Karaffer 5 st, Kristall. Höjd: 22-28 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:09)

1520 7209  Karmstol 1950/60-tal

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:27)

1520 7485  Karmstol Windsor-stil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:34)

1520 1018  Karmstolar 4 st, Senempire, Baltikum / Ryssland, mahogny, Dekor med delfiner, omklädda

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:21)

1520 7197  Karmstolar ett par, Björk

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:19)

1520 7476  Karmstolar ett par, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Eva

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:31)

1520 6215  Karmstolar ett par, med fotpall, rokokostil, bemålade

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:17)

1520 6269  Karmstolar Ett par, rokokostil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:10)

1520 7065  Karmstolsunderrede Fritz Hansen, (2022), med pump, krom

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:14)

1520 7438  Karotter ett par, Royal Copenhagen, Musselmalet, 21,5x21,5

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:49)

1520 7329  Kökspall 1950-tal, krom. Höjd: 59 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:38)

1520 7244  Kökspall Renoveringsobjekt. Höjd: 60 cm

1520 1015  Konsolbord Empire, stenskiva. Lyrformad fot på sockel av bemålat trä, Bredd: 81 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 81 cm

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:16)

1520 7322  Konsolbord med stenskiva. Bredd: 56 cm, djup: 30 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:36)

1520 6458  Kopparstick 12 st, 1800-tal, Botaniska, handkolorerade, oramade lösa blad. Bildmått: 19x10 - 17x22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:46)

1520 6459  Kopparstick 15 st, 1800-tal, handkolorerade, oramade, botaniska, oramade lösa blad. Bildmått: 19x10 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:52)

1520 7481  Kuriosa 14 delar, Diverse, Asien / Egypten. Längd: 1-48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:21)

1520 7341  Leksak ångmaskin, Wilesco, originalkartong medföljer. Höjd: ca 18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:18)

1520 7231  Litografi Andreas Lundberg (f. 1973), Sverige. Komposition, signerad, PT BM. 26x36 cm, oramad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:02)

1520 7100  Ljuskrona empirestil. Höjd: 70 ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:57)

1520 5037  Ljuskrona Gustaviansk stil, med glaskupa. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:24)

1520 7199  Ljuslykta Nanny Still (1926-2009), Finland. Apollo, Riihimäen Lasi, Finland. Höjd: 26 cm

1520 7089  Ljusstakar 2 st, Arabia, bland annat "Valencia". Höjd: 8-20 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:52)

1520 7441  Ljusstakar 3 st, 19450-tal. Höjd: 20-22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:09)

1520 7096  Ljusstakar 4 st, Arabia, porslin, trekantig. Längd: 9 cm, höjd: 4 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:01)

1520 7251  Ljusstakar Ett par, 1800-tal, bronserade. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:16)

1520 7480  Ljusstakar Ett par, 1930-tal, Kina, porslin / trä / mässing. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:40)

1520 7090  Ljusstakar Ett par, mässing, Dantorp, Danmark. Höjd: 14,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:11)

1520 7169  Ljusstakar ett par, mässing. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:47)

1520 7210  Ljusstakar Ett par, Tenn, Norling, Jönköping. Höjd: 10,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:10)

1520 6074  Ljusstakar mässing, 1 par + 1 st. Diameter: 21-24, höjd: 10-12 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:41)

1520 7471  Ljusstake Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. "Celeste", Orrefors, ej märkt. Höjd: 33,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:33)

1520 6270  Lockurna Kina, 1900-tal. Höjd: 44 cm

1520 7344  Märklin transformator+ räls + vagnar. Längd: Ca 10-24 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:50)

1520 7349  Masker 3 st, trä. Höjd: 38-50 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:20)

1520 6253  Matbord + 4 stolar, Rokokostil, + 2 st iläggsskivor. Bredd: 138 + 2x39. Djup: 105 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:46)

1520 7264  Matbord 1960-tal, Teak. Bredd: 150 cm. Djup: 95 cm, höjd: 72,2 st ilägg a 50 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:26)

1520 6021  Matbord Bruno Mathsson/Piet Hein, "Supercirkeln", etikettmärkt 1978. Bredd: 146 cm, djup: 146 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:12)

1520 7457  Matbord mahogny, Gus stil. Diameter: 110 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:05)

1520 7110  Matsalsgrupp 7 delar, 1960-tal, mahogny & teak. Längd: 135 cm, djup: 90 cm, höjd: 71,2 st ilägg a 50cm

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:53)

1520 7202  Matsalsgrupp 7 delar, Gustaviansk stil. Längd: 140 cm, djup: 100 cm, höjd: 74 + 1 iläggx48 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:17)

1520 7407  Matsalsskåp 1930-tal, Rotfanér. Bredd: 111 cm, djup: 51 cm, höjd: 140 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:11)

1520 7136  Matsalsskåp Gustaviansk stil. Bredd: 125 cm, djup: 47 cm, höjd: 166 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:27)

1520 7470  Matsalsskåp Gustaviansk stil. Bredd: 125 cm, djup: 55 cm, höjd: 173 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:51)

1520 4358  Matsalsskåp med vitrin. Bredd: 147 cm, djup: 45 cm, höjd: 210 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:24)

1520 7181  Matservis 60 delar ca, Rörstrand "Exclusive". Diameter: 17-24 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:28)

1520 7289  Matservis ca 55 delar, Rörstrand, "Riviera", uppläggningsfat 22 - 34 cm, mattallrikar 17,5 - 24 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:36)

1520 7227  Matservis Christineholm, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. National, 50 del

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:09)

1520 7436  Matservis Rosenthal, ca 50 del

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:48)

1520 7460  Matta Anna Johanna Ångström. Signerad Å, tuftad. Bladdekor, 204x300 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:35)

1520 6168  Matta orientalisk, 144x187, IKEA

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:30)

1520 5211  Matta Orientalisk, Meshed (persisk), 200x300, ca

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:16)

1520 7215  Matta Orientalisk, Silkeinslag, 95x134 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:51)

1520 7072  Matta Röllakan, Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. Märkt IS, 170x230 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:51)

1520 6354  Matta Semiantik, Orientalisk, 148x205 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:00)

1520 7325  Matta Tibet, IKEA, 170x240 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:43)

1520 7338  Mattallrikar + djupa tallrikar, Mateus, 9 + 9 st, diameter: 20-31 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:02)

1520 7468  Med hänge silver, Alton, 1971. Längd: 68 cm, diameter. Vikt: 33 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:40)

1520 7483  Mikroskop Carl Zeiss, Jena. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:03)

1520 6428  Miniatyrer 2 st. Keramik, bland annat Carla Holm. Höjd: 4 - 5

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:37)

1520 7280  Minkpäls Saga Mink, med skärp + 2 st huvudbonader, storlek: 38-40 ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:34)

1520 7142  Minkpäls Saga Mink, storlek: 40/42. Längd: 125 cm, Körsnär Lundegård & Peters AB

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:05)

1520 7042  Mockakoppar 12 delar, Wilton Ware, Stoke on Trent, 2 olika färger

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:36)

1520 7422  Nyårsracket Japan, 1960-tal. Längd: 60 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:47)

1520 7276  Oljemålning 1800-tal, Månsken, ej signerad. Olja på duk, 25x35 cm, yttermått inklusive ram: 36x46 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:28)

1520 6379  Oljemålning A HOLM, Signerad, omkring 1900. Olja på duk, 21x30, yttermått inklusive ram: 26x36 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:36)

1520 6263  Oljemålning Åke Nothberg (1891-1973), Sverige. Signerad, daterad 1924, sjölandskap. Olja på pannå, 28x38 cm, yttermått inklusive ram: 34x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:00)

1520 7250  Oljemålning Anneli Nilsson Schelin (f. 1957), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 75x60 cm, yttermått inklusive ram: 84x68 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:12)

1520 6331  Oljemålning Axel Nipstad (1901-1953), Sverige. Vinter, Signerad. Olja på pannå, 60x76 cm, yttermått inklusive ram: 82x98

1520 7126  Oljemålning Axel Wallert (1890-1962), Sverige. Signerad, daterad 1918, Sfinx. Olja på duk, 61x43 cm, yttermått inklusive ram: 68x49 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:12)

1520 7336  Oljemålning Birger Jonasson, "Den inneboendes korridor"". Signerad, daterad -86. Olja på duk, 126x105 cm, yttermått inklusive ram: 130x110 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:46)

1520 7452  Oljemålning Carl Brandt. Signerad, daterad 1914, landskap. Olja på duk, 52x63 cm, yttermått inklusive ram: 65x77 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:57)

1520 7384  Oljemålning Egon E: son Weinemo, Signerad, "stilleben med kanna". Olja på duk, yttermått inklusive ram: 46x81 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:37)

1520 7332  Oljemålning Florence Arven (f. 1952), Båtar i en vik, Signerad. Olja på duk, 60x49 cm, yttermått inklusive ram: 78x68cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:52)

1520 6008  Oljemålning Fritz Kärfve (1880-1967), Sverige. Signerad, daterad 1919, Stenshuvud. Olja på duk, 90x120 cm, yttermått inklusive ram: 108x138 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:22)

1520 7060  Oljemålning Gustav Heinrich, "Frühlinsblumen". Signerad, daterad 1937. Olja på duk, 72x58 cm, yttermått inklusive ram: 82x69 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:17)

1520 7079  Oljemålning Ilmars Baumanis, "Strängnäs i vinterdräkt". Signerad. Olja på pannå, 63x86, yttermått inklusive ram: 71x95

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:47)

1520 7122  Oljemålning Ivar Ekelund (1908-2002), Sverige. Signerad. Olja på duk, 128x45 cm, yttermått inklusive ram: 133x49 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:25)

1520 7253  Oljemålning Karin Granqvist (f. 1965), Sverige. Utan titel, abstrakt motiv. Signerad a tergo-04. Olja på duk, oramad, bildmått 25,5x25,5 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:27)

1520 7259  Oljemålning Kopia, Hoflund, kvinna. Olja på duk, 56x44 cm, yttermått inklusive ram: 71x59 cm. Signerad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:31)

1520 6204  Oljemålning Lars-Åke Svenheden (f. 1935), Sverige. Signerad, daterad 96,50x73 cm, yttermått inklusive ram: 57x81 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:11)

1520 7474  Oljemålning Lasse Algemo (f. 1966), Sverige. Signerad, Postlådor. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 51x63 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:10)

1520 7282  Oljemålning Lennart Schultzberg, "Lerhamn". Signerad, daterad 1979. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 24x42 cm

1520 7333  Oljemålning Martin Bornholm Aramo, "Veranda, Siljansgården" 1996. Signerad a tergo. Olja på duk, 121x54 cm, yttermått inklusive ram: 129x61 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:23)

1520 7370  Oljemålning Mikaela Holbling. Signerad a tergo, 2003, "vatten", yttermått inklusive ram: 20x20 cm

1520 7106  Oljemålning Natalya Bazhenova, "Celebration". Signerad, oramad. Olja på duk, 60x40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:54)

1520 7105  Oljemålning Natalya Bazhenova, "Komposition, oramad. Signerad. Olja på duk, 50x40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:12)

1520 1034  Oljemålning Nils Forsberg (1842-1934) Signerad, daterad -99, Man i rustning. Olja på duk, 45x39 cm, yttermått inklusive ram: 61x53 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:21)

1520 7061  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Marin. Ej signerad. Olja på duk, 60x90 cm, yttermått inklusive ram: 66x95

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:44)

1520 7337  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap med figurer. Signerad. Olja på pannå, 37x33 cm, yttermått inklusive ram: 64x66 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:43)

1520 7418  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, får. Olja på pannå, 19x26 cm, yttermått inklusive ram: 26x34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:07)

1520 7048  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Porträtt. Olja på duk, 48x37 cm, yttermått inklusive ram: 69x48 cm. Ej signerad. Ej signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:45)

1520 7018  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad -35, landskap. Olja på pannå, 42x25 cm, yttermått inklusive ram: 47x31 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:58)

1520 7313  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, kust. Olja på pannå, 21x40 cm, yttermått inklusive ram: 35x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:43)

1520 7414  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Stadsmotiv. Olja på duk, 44x63 cm, yttermått inklusive ram: 56x76 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:04)

1520 7446  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Skagerrak. Signerad, daterad 1980. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 66x104 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:40)

1520 7415  Oljemålning Otto Lindberg (1880-1955), Sverige. Signerad, daterad 1931, bränningar. Olja på duk, 45x69 cm, yttermått inklusive ram: 55x80 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:43)

1520 7310  Oljemålning Siri Rathsman (1895-1974), Sverige. Signerad. Bildmått: 27x18 cm, yttermått inklusive ram: 34x25 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:05)

1520 7051  Oljemålning Sture Haglundh (f. 1908), Sverige. Signerad, "Ur den Italienska trädgården", oramad. Olja på pannå, 55x38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:02)

1520 7221  Oljemålning Susanne C Lundberg, Monogramsignerad SAN, "Peru". Olja på duk, 25x20 cm, yttermått inklusive ram: 30x24 cm

1520 7007  Oljemålning Tord Leander Engström (1914-1985), Sverige. Signerad. Olja på duk, 74x44 cm, yttermått inklusive ram: 86x56 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:52)

1520 7005  Oljemålning Tord Leander Engström (1914-1985), Sverige. Signerad. Olja på duk, 76x37 cm, yttermått inklusive ram: 79x40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:14)

1520 6359  Oljemålning Violet Tengberg, Signerad, Komposition. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 31x35 ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:46)

1520 7410  Oljemålning William Gislander (1890-1937), Sverige. Signerad, sjöfåglar. Olja på pannå, 22x31 cm, yttermått inklusive ram: 34x42 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:50)

1520 7459  Oljemålning Zachar, diligens. Signerad. Olja på duk, 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 61x70 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:09)

1520 7273  Oljemålningar 2 st, Stig Aspelin (1911-1990), Sverige. Marina. Signerade, pannå, 13x17 cm, yttermått inklusive ram: 21x25 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:52)

1520 7040  Parti bijouterier diverse, bland annat silver

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:04)

1520 7039  Parti vykort I album, samt lösa

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:03)

1520 7306  Passglas 9 st, Replikor från Regalskeppet Vasa. Höjd: 21,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:42)

1520 7224  Piedestal Sekelskifte 1900, trä. Höjd: 106 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:09)

1520 6439  Pläd Viola Gråsten (f. 1910), Sverige. Tidstrands, 170x130 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:43)

1520 7155  Plåtburkar 2 st. Tellus- Kaffe. Kaffebolaget, Malmö Helsingborg, Längd: 51 cm. Djup: 37 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:45)

1520 7348  Plåttavlor Ett par, My Svennberg. Signerade a tergo, 2007, oramade, 27x27 ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:34)

1520 7225  Porslin 5 delar, 4-10, bland annat Herand & Ginori

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:35)

1520 7053  Provdocka Huvud, plast, "Huard", 1971. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:12)

1520 7265  Prydnadssaker diverse, 4 delar, porslin. Längd: 5-6 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:35)

1520 7392  Radio 3 delar, modell äldre. Längd: 37 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:53)

1520 7308  Ram 1800-tal, med tryck, 22x18 cm, yttermått inklusive ram: 38x33 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:45)

1520 7116  Ram 1900-tal, pärlbård, ramens innermått: 43x57 cm, yttermått inklusive ram: 51x65 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:17)

1520 7312  Ramar Ett par, med tryck, 25x29 cm, yttermått inklusive ram: 32x36 ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:51)

1520 7168  Relieftavlor 3 st, Danmark Ipsen, Eneret, 15,5-12-24x22,5

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:32)

1520 7019  Ring + örhängen, 3 delar, Ring 18k, med stenar. Vikt: 6g brutto, Örhängen i silver, ringmått: 14

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:59)

1520 7032  Ring 14k, GE. Vikt: 6g ca, ringmått: ca 15 1/2

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:07)

1520 7467  Ring GEORG JENSEN, sterlingsilver, ringmått: ca 17 1/2. Vikt: 5 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:17)

1520 5272  Ring med blå sten, 18k guld. Vikt: 0,9 g ca, ringmått: 15

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:16)

1520 1043  Ring platina, med briljant, 0,91 ct. Vikt: 7,3 g. Storlek: 16,8

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:36)

1520 7382  Rödvinsglas 10 st, "Helga". Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:53)

1520 7430  Sakékannor ett par, Japan, Stengods. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:38)

1520 7130  Salongsbord 1890-tal. Diameter: 98 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:27)

1520 5164  Salongsbord med porslinsskiva, 1940-tal. Bredd: 80 cm. Djup: 50 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:45)

1520 7055  Salt / pepparströare 3 st, Sterlingsilver, Norge. Längd: 5 cm. Vikt: 30g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:10)

1520 6216  Såskanna omkring 1900, England, Pläterad, rokokostil. Längd: 19 cm, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:38)

1520 7488  Såsskålar ett par, silver, Carlman, 1960. Längd: 17 cm. Vikt: 890 g

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:58)

1520 7174  Satsbord 3 delar. Höjd: 48-52 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:23)

1520 7004  Scarfar 2 st, Siden, 1880-1910 ca, 72x72 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:33)

1520 7240  Serigrafi Marcel Strüwer-van Zuylen (f. 1969), Komposition, Signerad, 313/350 cm. Längd: 48 cm, höjd: 68,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:42)

1520 7239  Serigrafi Marcel Strüwer-van Zuylen (f. 1969), Komposition, Signerad. EA-upplaga (Épreuve d’artiste), bladets mått: 68x48 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:56)

1520 6326  Serveringsvagn med klaffar, mahogny. Längd: 73 cm, djup: 47 + 2x26, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:35)

1520 7448  Servisdelar 5 delar, Royal Copenhagen, Blå Blomst

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:30)

1520 7426  Servisdelar 6 delar, Royal Copenhagen, Musselmalet. Diameter: 6-11 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:11)

1520 7145  Servisdelar Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Picknick, Rörstrand, 4 delar, Fat+ skärbräda+ terrin+ smörask. Längd: 16-42 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:22)

1520 7161  Sideboard "Tokyo", NK Triva serien, Yngvar Sandström, ek, etikettmärkt. Längd: 144 cm, djup: 43 cm, höjd: 87 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:06)

1520 7211  Sideboard Gustaviansk stil, mahogny. Längd: 185 cm, djup: 43 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:56)

1520 7413  Sidenmålningar 2 st, Japan. Signerad Hakuhu, fåglar. Bildmått: 30x42 cm, yttermått inklusive ram: 45x55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:46)

1520 7275  Sidenmålningar 2 st, Kina, yttermått inklusive ram: 36x31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:31)

1520 7195  Sittgrupp 3 delar, rotting. Längd: 60-72 cm, djup: 60-75 cm, höjd: 52-75 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:01)

1520 7077  Skål + fat, 2 delar, Konstglas, Lindshammar & Erik Höglund, diameter: 23-30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:51)

1520 7294  Skål + plunta, bland annat Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Diameter: 21. Höjd: 12-18,5

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:51)

1520 7205  Skål Aldo Londi (1911-2003), Italien. För Bitossi, "Seta", diameter: 24, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:37)

1520 7015  Skål Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige, Sverige. Orrefors. Signerad, Kristall. Diameter: 21 cm. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:27)

1520 7141  Skål porslin, Japan. Diameter: 26 cm, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:37)

1520 7293  Skål på fot + vas, 2 delar, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 20 ca

1520 7262  Skålar 2 st. Rydocrysiter. Längd: 8 - 12

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:10)

1520 7423  Skålfat Glaserat Lergods. Diameter: 35 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:36)

1520 7134  Skåp Jugend, mahogny, blyglas. Bredd: 100 cm, djup: 40 cm, höjd: 185 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:28)

1520 7482  Skrin Asien, Sterlingsilver. Längd: 19 cm, vikt: 370g ca

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:24)

1520 7138  Skrivbord England. Bredd: 120 cm, djup: 60 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:06)

1520 7271  Skrivbord Sen jugend, ek. Bredd: 119 cm. Djup: 59 cm. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:52)

1520 7152  Skrivdon Tenn, 1800-tal. Längd: 16 cm

1520 6355  Skrivskåp 1700-tal, Alm. Bredd: 93 cm. Djup: 50 cm, höjd: 210 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:31)

1520 6213  Skrivställ Wedgwood, Bisquiporslin / mässing. Diameter: 11 cm, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:17)

1520 6452  Skulptur brons, Alfred Ohlson, Herman Bergman fud, 1916, idrottspris. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:20)

1520 7390  Skulptur Cow parade, 2012. Längd: 29 cm, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:56)

1520 7185  Skulptur Gosshuvud, Stenmassa. Signerad. Höjd: 23 cm

1520 7354  Skulptur Katt, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. "Mia", Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Höjd: 18,5 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:49)

1520 7212  Skulptur keramik, Roussil, Kvinnohuvud, Jugend, Ceramique Charenton. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:44)

1520 7372  Skulptur keramik. Signerad, daterad 1985, "käppryttare". Längd: 15 cm, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:18)

1520 7192  Skulptur Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Hund. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:12)

1520 7191  Skulptur Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Hund. Längd: 14 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:32)

1520 6034  Skulptur Konstglas, Kjell Janson (f. 1949), Sverige. Unique. Signerad. Längd: 20 cm, djup: 11 cm, höjd: 38 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 21:08)

1520 1046  Skulptur Kulkastare, brons, Ferdinand Barbedienne (efter), Märkt "Reduction Mecanique – Collas". Längd: 35 cm. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:33)

1520 6321  Skulptur Man, Patinerad plåt. Höjd: 42 cm

1520 6194  Skulptur Marianne Hall. Signerad, daterad 1987, "ett ansikte" Lergods. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:49)

1520 7343  Skulptur Oidentifierad konstnär. Padda, glaserat lergods, Monogramsignerad. Längd: 25 cm, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:14)

1520 7362  Skulptur Oidentifierad konstnär. Sten, figur. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:20)

1520 6449  Skulptur Parian, Gustafsberg, 1910, gosse med notblad. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:12)

1520 7342  Skulptur Paul Hoff (f. 1945), Sverige. För WWF, Gustavsberg. Längd: 18 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:09)

1520 7391  Skulptur Smide, Orm. Längd: 20 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:56)

1520 7411  Skulptur Tilgman Keramik, Elefant. Längd: 33 cm, höjd: 28 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:56)

1520 7479  Skulpturer/askar 2 st, Kycklingar, trä. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:25)

1520 7260  Smycken diverse agater+ halsband med ametister

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:03)

1520 7472  Snapsglas 4 st, Orrefors, "Clown", Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 21:00)

1520 6078  Snusdosa silver, 1870. Längd: 9,5 cm, vikt: ca 75 gr

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:48)

1520 7246  Soffa Howardmodell. Längd: 215 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:25)

1520 7137  Soffa nutida, dunplymåer. Längd: 247 ca

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:30)

1520 7324  Soffbord 1950/60-tal, Teak. Bredd: 158 cm, djup: 58 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:17)

1520 7307  Soffbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Lilla sällskapet" brickmärkt, omlaserat. Bredd: 114 cm, bredd: 56 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:34)

1520 7277  Soffbord glas / krom. Bredd: 130 cm, djup: 70 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:13)

1520 7319  Soffbord med stenskiva, 1970-tal. Bredd: 140 cm, djup: 88 cm, höjd: 49 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:26)

1520 6317  Soffbord teak, utdragsskivor. Bredd: 100 cm, djup: 60 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:37)

1520 7133  Soffbord / matbord Teak. EM-Bordet, "Emmaboda Möbelfabrik", Bredd: 115 cm. Djup: 57-109 cm. Höjd: 56-71 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:17)

1520 7173  Soffbord med hylla 1950. Bredd: 65 cm. Djup: 36 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:21)

1520 7214  Spegel Gustaviansk stil, 50x33 cm

1520 7443  Spegel mahogny, 1940-tal, slipat glas, 105x55 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:55)

1520 7397  Spegel med konsolbord, Karl Johan, mahogny. Längd: 94 cm, djup: 50 cm, höjd: 185 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:54)

1520 7301  Spegel Teak, 122x61 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:53)

1520 6300  Spegellampetter ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 67 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:57)

1520 7194  Spelbord mahogny, Nyrokoko. Bredd: 89 cm, djup: 2x44 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:05)

1520 7437  Stekfat Kina, blåvitt, omkring 1800. Längd: 36 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:23)

1520 7461  Stekhuv med fat + terrin, pläterat, England. Längd: 40- 42

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:36)

1520 7317  Stol Philippe Starck (f. 1949), Frankrike. "Victoria Ghost", Kartell, plast

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:20)

1520 5184  Stolar 12 st, Rokokostil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:32)

1520 7255  Stolar 3 st, 1700 & 1800-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:28)

1520 7091  Stolar 3 st, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Solna"

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:08)

1520 7398  Stolar 4 st, 1960-tal

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:01)

1520 6231  Stolar 4 st, Rokokostil

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:15)

1520 6279  Stolar 6 st, Lievore Altherr Molina, "Catifa 46", för Arper, formpressad plast / kromunderrede

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:33)

1520 7331  Stolar 6 st, STOLAB, Björka

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:35)

1520 7058  Stolar 8 st, nutida, oljad ek

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:55)

1520 7147  Stolar Ett par, Gastone Rinaldi, "Flynn", 1970-tal, krom, lösa sitsar i dåligt skick medföljer

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:34)

1520 7050  Svepask 1800-tal. Längd: 53 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:31)

1520 7361  Takarmatur Bruno Munari (1907-1988), Italien, "Falkland", Märkt Danese Milano, Formgiven 1964. Höjd: 170 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:32)

1520 7326  Takarmatur El, nutida, Mässing / glaskupor, ställbar. Längd: 103 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:46)

1520 7156  Takarmatur glas / metall. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:39)

1520 7183  Takarmatur Malmkrona. Höjd: 75 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:49)

1520 7409  Takarmatur Maria Theresia. Höjd: 55 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:13)

1520 7286  Takarmatur mässing / glaskupor. Höjd: 53 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:40)

1520 7101  Takarmatur med prismor. Diameter: ca 45 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:26)

1520 7099  Takarmatur med prismor. Höjd: 60 ca

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:47)

1520 7111  Takarmatur Prismor, diameter: 34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:40)

1520 6413  Takarmatur prismor. Diameter: 59 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:42)

1520 6423  Tallrik Kina. Diameter: 24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:29)

1520 7450  Tallrikar 5 st, Royal Copenhagen, Djupa, Musselmalet. Diameter: 23,5 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:39)

1520 7449  Tallrikar 7 st, Royal Copenhagen, Musselmalet. Diameter: 25,5 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:08)

1520 7278  Tamburmajor trä. Höjd: 195 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:34)

1520 6061  Tavla Jobstryck, Stilleben, 90x74 cm, yttermått inklusive ram: 97x81 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:59)

1520 7395  Tavla Relief, Keramik, Oidentifierad konstnär. Signerad, yttermått inklusive ram: 20x17 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:48)

1520 7309  Teckning Alexander Wetterling. Monogramsignerad AC, "1843", torgscen. Bildmått: 15x26 cm, yttermått inklusive ram: 27x41 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 21:15)

1520 7119  Teckning Tusch, Gunnar Brusewitz (1924-2004). Signerad, daterad 1976, alfåglar. Bildmått: 18x30 cm, yttermått inklusive ram: 37x47 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:25)

1520 7046  Tekoppar 2 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974. Stiliserade gröna blad på vit botten. Mönstret ritades av Stig Lindbergs assistent Krister Karlmark på uppdrag av Lindberg som var hans lärare på Konstfack

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:02)

1520 6145  Terrin Kina, blåvit. Längd: 29 cm, höjd: 23 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:15)

1520 7435  Terrin Royal Copenhagen, Musselmalet. Längd: 32 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:53)

1520 7462  Teservis + sockerskål, 4 delar. Frankrike och Sverige. Pläterad, Höjd: 10-34 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:28)

1520 7256  Textiltavla Wibeke Beck-Friis (1916-2008), Sverige. Monogramsignerad, yttermått inklusive ram: 69x91 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:49)

1520 7292  Tillbringare 2 st, Gunnel Sahlin (f. 1954), Sverige. Gul & blå, Kosta-Boda. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:04)

1520 6283  Tillbringare Ett par, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974. Stiliserade gröna blad på vit botten. Mönstret ritades av Stig Lindbergs assistent Krister Karlmark på uppdrag av Lindberg som var hans lärare på Konstfack. Höjd: 14cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:43)

1520 7380  Tittskåp Anna Stina Svensson, "Antikaffär". Bredd: 32 cm. Djup: 14 cm, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:23)

1520 7037  Toiletteset 4 delar, kristall, 1930-tal. Längd: 24 cm, djup: 10 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:43)

1520 7001  Toiletteväska modell äldre. Längd: 45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:16)

1520 7388  Torrnålsgravyr Lena Söderberg. Signerad, numrerad EA, daterad -83. Bildmått: 24x31 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:35)

1520 7162  Trädgårdsgrupp 5 delar, Bord + karmstolar, etikettmärkt, Grythyttan. Diameter: 100 cm. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:16)

1520 7320  Trädgårdsskulptur Metall. "PL Design", Höjd: 150 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:08)

1520 7321  Trädgårdssoffa Metall / trä, nutida. Längd: 125 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:11)

1520 7316  Trädgårdsstolar 3 st, Byarum, Metall

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:51)

1520 7041  Träsnitt 2 st, Japan, 1900-tal. Bildmått: 21x14,5, yttermått inklusive ram: 34x26 ca

1520 7477  Träsnitt Japan, 1800-tal, 37x25 cm, yttermått inklusive ram: 50x36 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:18)

1520 7387  Träsnitt Palle Nielsen (1920-2000), Danmark. Signerad, numrerad pt, daterad -74. Bildmått: 18x27 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:17)

1520 7186  Trattgrammofon + 2 st stenkakor. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:32)

1520 7182  Tusch 2 st, Roger Risberg (1956-2011), Sverige. Män, monogramsignerade, 29x20 cm, yttermått inklusive ram: 33x24 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:46)

1520 7416  Tusch Shunji, Signerad, Räka. Bildmått: 20x32 cm, yttermått inklusive ram: 33x44 cm

1520 7115  Uniform Sverige, Kapten, modell äldre

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:06)

1520 6399  Uppläggningsfat 4 st, Gunnar, Gustavsberg. Längd: 25-28 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:08)

1520 7243  Uppläggningsfat 5 st, Terma, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg. Längd: 30-36 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:45)

1520 7035  Väggplåtar 3 st, Landskapsvapen, Metall, Uppland Östergötland Småland. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:35)

1520 7334  Väggrelief Birgitta Westberg (f. 1941), Sverige. Signerad, daterad -99, glasad, yttermått inklusive ram: 36x25 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:35)

1520 7047  Väggrelief Gips, St: Göran & Draken, diameter: 47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:34)

1520 7345  Väggskulptur Eva Härstedt, Mask. Signerad, numrerad 4/8, grönfärgad. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:11)

1520 7445  Väggskulptur Trä, Buddha. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:05)

1520 7352  Väggtextil Mongoliet, Signerad, B Bayanduuren, "Khalikh lady", 2007,86x74 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:39)

1520 7113  Värja Sverige, E Svalling, Eskilstuna. Längd: 106 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:46)

1520 7114  Värja Sverige. Längd: 83 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:44)

1520 7464  Värmefat Kina, blåvitt. Diameter: 24 cm. Längd: 27 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:03)

1520 7220  Vas + bordslampa, Ystad Brons & GAB. Höjd: 25-42 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:41)

1520 7291  Vas + kanna, Klimchi, Tjeckien, glas. Höjd: 19-21,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:04)

1520 7373  Vas Amie Stålkrantz (f. 1930), Sverige. Keramik. Signerad. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:58)

1520 7358  Vas Bo Fajans, handtag i form av ödlor. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:48)

1520 7366  Vas Ilse Claeson (1907-1999), Sverige. Elefant, Rörstrand. Höjd: 16,5 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:34)

1520 7429  Vas Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. II-sortering. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:04)

1520 7034  Vas Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. "Kantarelli", Iittala. Höjd: 13,5 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:57)

1520 7153  Vas Upsala-Ekeby, glaserad. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:40)

1520 7206  Vas Upsala-Ekeby, Jugend, reliefdekor. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:54)

1520 7107  Vas / kanna Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Ekeby. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:30)

1520 7043  Vas med hänkel Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:38)

1520 7146  Vaser 2 st, Rosenthal/Rörstrand, bland annat Stålhane. Höjd: 17-20 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:38)

1520 7064  Vaser 3 st, 1930-tal, Ekeby & Bo Fajans, bland annat Evald Dahlskog, glaserade. Höjd: 15-20 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:30)

1520 7447  Vaser 4 st, Japan, 1900-tal. Höjd: 19x32 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:12)

1520 6381  Vinkannor ett par. Höjd: 28 cm, omkring 1900

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:38)

1520 7406  Vitrinskåp Ek, 1920-tal. Bredd: 150 cm, djup: 47 cm, höjd: 145 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 19:21)

1520 6228  Vitrinskåp Jugend, bemålat. Bredd: 115 cm, djup: 30 cm, höjd: 224 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:15)

1520 6087  Vitrinskåp mahogny, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 116 cm. Djup: 47 cm, höjd: 213 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:40)

1520 7038  Ymnighetshorn Sent 1800-tan, nysilver, Dufva. Längd: 40 cm, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 18:15)

1520 7144  Ytterfoder Gustavsberg, omkring sekelskiftet 1900. Längd: 21 cm, djup: 21 cm, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:51)

1520 7290  Ytterfoder Josef Frank (1885-1967), Österrike. Hortuskruka. Diameter: 20,5 cm, höjd: 16,5 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2023 20:07)