Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 30 juli 2018 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1194 4103  Affisch Ernst Billgren (f. 1957), Sverige. Signerad, 2/150, "Nu är pappa trött igen", En komedi av Marie-Louise Ekman, löst blad, bladets mått: 58x50

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:44)

1194 4307  Affischer 3 st, efter Roy Lichtenstein, 85x85 - 116x114

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:48)

1194 4448  Akvarell Axel Hilleström, "Albrechtsund", 32x56

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:40)

1194 4100  Akvarell Claes Bäckström, 46x53

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:27)

1194 4183  Akvarell Curt Rydell, 1928, Man i trapp, 25x17

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:44)

1194 4311  Akvarell Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Modell med handspegel, 18x9

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:38)

1194 4361  Akvarell Oidentifierad konstnär. Sign -79, Stadsmotiv. Motivet: 33x18

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:36)

1194 4010  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, Nordafrika, 47x61

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:26)

1194 4442  Akvarell Smail Ajkunic (f. 1949). Motivet: 34x39

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:09)

1194 4455  Appliquer Ett par, Italien, plåt och trä. Höjd: 98 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:12)

1194 4386  Arkivskåp Plåt "A: B INDEX, Stockholm". Längd: 38. Djup: 73 cm, höjd: 132 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:20)

1194 4384  Arkivskåp Plåt, "A: B INDEX, Stockholm". Längd: 40. Djup: 73 cm. Höjd: 132 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:16)

1194 4389  Arkivskåp Plåt, "Verkstads-Aktiebolaget Lindqvist, Motala". Längd: 38. Djup: 73 cm, höjd: 132 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:28)

1194 4388  Arkivskåp Plåt, "Verkstads-Aktiebolaget Lindqvist, Motala". Längd: 38. Djup: 73 cm. Höjd: 132 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:21)

1194 4157  Assietter 8 st, olika motiv, Frankrike, diameter: 21,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:05)

1194 4318  Bakbord 1800-tal, Från kaptensstugan i Östhammar, Uppfällbart. Längd: 52 + 2x27 längd: 104 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:00)

1194 3045  Bestick 94 delar, nysilver, Modell Haga

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:06)

1194 3281  Bestickuppsättning nysilver, Modell Haga

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:15)

1194 4017  Biblioteksur Tempus Fugit. Höjd: 26,1900-tal

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:27)

1194 4025  Bläckställ fajans, renässans stil, Italy. Längd: 21

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:04)

1194 4105  Blandteknik + grafiska blad, diverse, Claes Bäckström. Ca 25-75x18-54 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:48)

1194 3073  Blandteknik 4 st, Elisabeth Nyman, Statsministrar. Motivet: 42x17

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:33)

1194 4185  Blandteknik Alain Berck-Vitz (f. 1953), komposition, ABV, 79x59

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:00)

1194 4186  Blandteknik Alain Berck-Vitz (f. 1953), komposition, ABV, 79x60

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:58)

1194 4089  Blandteknik Celso Salgueiro, -67,22x48

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:39)

1194 4329  Blandteknik Cesar Linken, signerad a tergo, 180x100

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:45)

1194 4218  Blandteknik Christian Björn Larsen (1931-1993), Sverige. Flicka, 1963. Motivet: 50x38

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:39)

1194 3101  Blandteknik Christian Björn Larsen (1931-1993), Sverige. Flicka, 1965. Motivet: 63x46

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:28)

1194 4007  Blandteknik Harry Waldow (1887-1969), 25x36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:22)

1194 4258  Blandteknik Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. "The Bird". Motivet: 15x21

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:31)

1194 4207  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, Slott på kulle, 28x23

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:38)

1194 4264  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, Strandbild. Motivet: 22x31

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:58)

1194 3034  Blandteknik Oscar Jacobsson (1889-1945), Sverige. Ecklesiastikminister Wärner Rydén. Motivet: 23x36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:35)

1194 4252  Blandteknik Parti, Lilly Silfverling. CA 26,5-66x20-60cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:26)

1194 4104  Blandteknik skisser till bokomslag mm, Claes Bäckman. CA 26-70x16-50cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:42)

1194 4305  Blandteknik / collage Oidentifierad konstnär. Signerad. Motivet: 22x31 ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:35)

1194 4380  Blyerts Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Skärgårdsö, monogramsignerad, 6,5x34,5

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:03)

1194 4420  Bokhylla med lådor, Asien. Längd: 96, djup: 32 cm, höjd: 180 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:21)

1194 4121  Bokverk 3 delar, Konsthistoria, Jubileumsupplaga, Helfranska band, Carl G Laurin, 1925

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:13)

1194 4123  Bokverk 5 band, Jordens Kvinnor I & II, + 3 band Eric von Rosen med dedikation, 1924

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:14)

1194 4113  Bokverk 5 band, Svenska Slott & Herresäten, helfranska band, 1909

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:19)

1194 4029  Bonad Skånsk röllakan, Antik, 61x255 ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:10)

1194 4028  Bonad Skånsk röllakan, Antika, 62x257

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:08)

1194 4322  Bordskanon "Annons Krantz", trä / järn. Längd: 35

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:28)

1194 4216  Bordslampa "Bourgie", Ferruccio Laviani för Kartell. Höjd: 74

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:05)

1194 3029  Bordslampa Alabaster. Höjd: 88 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:41)

1194 3348  Bordslampa Bouillotte-modell. Mässing, plåtskärm. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:09)

1194 4140  Bordslampa Bumlingen, Ateljé Lyktan. Höjd: ca 55cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:07)

1194 4443  Bordslampa jugendstil, brons / mässing. Höjd: 39

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:31)

1194 4135  Bordslampa nysilver. Höjd: ca 53cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:37)

1194 3478  Bordslampa Tiffanystil. Höjd: 46

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:45)

1194 4465  Bordslampfot barockstil. Höjd: ca 58cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:17)

1194 4422  Bordslampfot Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Markaryd, No: B66, mässing. Höjd: 63

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:50)

1194 9013  Bordslampfötter Ett par. Fairbanks, järn, nutida. Höjd: 66 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:54)

1194 4407  Bordslampor Ett par, "TAKE", Kartell, Ferruccio Laviani, transparanta. Höjd: ca 30cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:29)

1194 4327  Bordsur Sent 1800-tal, Ryssland. Höjd: 45

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:37)

1194 4321  Bricka med handtag Sent 1800-tal, Silver on Copper, Ryska stämplar. Längd: 74

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:25)

1194 4233  Burk med lock Järn. Höjd: 17

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:50)

1194 4243  Byrå 1800-tal, England. Längd: 79, djup: 42 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:15)

1194 3131  Byrå Gustaviansk stil, stenskiva, intarsia. Längd: 83, djup: 40 cm, höjd: 85 cm

1194 3108  Byrå rokokostil, Stenskiva. Längd: 74, djup: 42 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:24)

1194 4373  Byrå Stenskiva, Intarsia. Längd: 52, djup: 100 cm, höjd: 82 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:51)

1194 4021  Byrå Stenskiva, intarsia. Längd: 65, djup: 35 cm, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:30)

1194 3104  Byrå / schatull Stenskiva. Längd: 70, djup: 43 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:20)

1194 4160  Crèmekoppar 2 st, Musselmalet, Royal Copenhagen

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:11)

1194 4359  Digital print Andreas Lundberg (f. 1973), Sverige. Monogramsignerad, Lines, 19/50, Motivet: 40x51

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:05)

1194 4241  Dock / barnservisdelar diverse, modell äldre. Längd: ca 2,5-16cm. Höjd: ca 1,5-17cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:06)

1194 4068  Dockor 2 st. 1940-tal, med diverse kläder. Längd: 45 ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:17)

1194 4255  Dokumentportfölj modell äldre, Skinn, 38x25 (x2)

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:20)

1194 4165  Dryckeskanna + vas, Kina. Höjd: 8 - 12

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:53)

1194 4410  Dryckesschatull ek, 3 karaffer + 4 + 6 st. Glas, kristall, England, tidigt 1900-tal, Längd: 36. Djup: 25 cm. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:46)

1194 4257  Duk Märta Måås-Fjetterström. 59x69 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:30)

1194 4110  Emaljskylt "TAXI", modell äldre, 31x55

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:08)

1194 4231  Emmafåtölj nyomklädd / omstoppad, 1880-tal

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:51)

1194 3221  Etsning Allen Jones. Signerad, numrerad 18/100, daterad -68. Motivet: 25x16 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:35)

1194 4196  Etsning Emil Åberg (1864-1940), Sverige. "Lappar som rådslå", 32x44

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:10)

1194 3059  Etsning Helmer MasOlle (1884-1969), Sverige. Badande, 12,5x22,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:24)

1194 4052  Etsning Henrik Allert (f. 1937), Sverige. 128/2300, signerad. Motivet: 19x18

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:42)

1194 4355  Etsning Jukka Vänttinen (f. 1954), "Motväg", 247/295, signerad, 2004. Motivet: 24x16

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:56)

1194 4378  Etsning Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Björkar. Motivet: 22x29

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:00)

1194 3476  Etsning Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Stilleben, 14/218, signerad, -55. Motivet: 16x20

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:43)

1194 4342  Etsning Ulf Trotzig (1925-2013), Sverige. 114/150, signerad, -74. Motivet: 29x39

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:24)

1194 4302  Etsning / akvatint Sheejuk, Dorset 1997, "Three bears", 5/50. Motivet: 37x57

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:25)

1194 3256  Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937), 275/295, "Loulou". Motivet: 20x18

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:12)

1194 4188  Färgetsning Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. "Djungel", 1975,9/50. Motivet: 18,5x12

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:04)

1194 4312  Färgetsningar 3 st, Louis Bastin (1912-1979), Sverige. Figurer, 200-upplaga, Motivet. 24x32

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:32)

1194 4175  Färglitografi André Cottavoz, fiskebåtar, 97/123, bladets mått: 57x75

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:34)

1194 4391  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. "Sommar i Roslagen", EA-upplaga. Motivet: 45x64

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:30)

1194 3400  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 268/360. Motivet: 35x41, blekt

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:36)

1194 4194  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Stilleben, EA-upplaga, 10/40, signerad -82. Motivet: 42x35, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:05)

1194 4441  Färglitografi Bertil Lindh, vinterhare, 172x280. Motivet: 37x46

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:06)

1194 4136  Färglitografi Bo Erik Lundqvist (f. 1934), Sverige. 35/95. Motivet: 38x30

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:49)

1194 4393  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. PT, "Mosebacke torg". Motivet: 44x54

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:38)

1194 4099  Färglitografi Erik Höglund (1932-1998), Sverige. 1988, Festival, 62/350. Motivet: 37x56

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:25)

1194 4102  Färglitografi Ewert Karlsson EWK (1918-2004), Sverige. Mao, 1969. Signerad, numrerad 28/200, daterad -95. Löst blad, 45x62 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:30)

1194 4015  Färglitografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, numrerad 76/225, Motivet. 49x79 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:03)

1194 4406  Färglitografi Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. 71/360, Rådjur i vinterlandskap. Motivet: 27x39

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:20)

1194 4171  Färglitografi Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Motiv från Ven, 137/180. Motivet: 43x56

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:27)

1194 4174  Färglitografi Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Ven, 241/250. Motivet: 40x50

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:33)

1194 4390  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. 21/290, signerad. Motivet: 42x52

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:24)

1194 4387  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Möte med cykel, signerad. Motivet: 60x44

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:23)

1194 4082  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. 1970,67/360. Motivet: 22,5x18,5

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:28)

1194 4062  Färglitografi löst blad, Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Utsikt mot Slussen, 11/360. Bladets mått: 47x63

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:12)

1194 4192  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. 169/275, signerad. Motivet: 28x20

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:03)

1194 4190  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. 197/300, signerad, 32x26

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:03)

1194 4382  Färglitografi Marika Lang (f. 1961), Sverige. 273/250, köksinteriör, signerad. Motivet: 23x31

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:11)

1194 4362  Färglitografi Nes Lerpa, 107/150, bladets mått: 55x76

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:07)

1194 4169  Färglitografi Olle Frank-Zen, klarinett. Signerad, numrerad 60/400, ramens innermått: 68x47 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:08)

1194 4358  Färglitografi Paul Wunderlich (1927-2010), 69/200, signerad, ramens innermått: 75x55

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:05)

1194 4055  Färglitografi Paul Wunderlich (1927-2010), signerad, bladets mått: 78x57, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:47)

1194 4181  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Trosa, 136/310. Motivet: 27x40

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:47)

1194 4173  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Trosa, 17/50. Motivet: 28x40

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:31)

1194 4399  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Sommardrömmen", PT, -75. Motivet: 38x28

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:59)

1194 4469  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. 131/360, Segelbåt i skymning, 43x26

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:37)

1194 4396  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. 188/200, Vinterskärgård. Motivet: 29x42

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:50)

1194 4172  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. HC-upplaga, 6/35, Motivet: 49x40

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:29)

1194 3466  Färglitografi Signerad, numrerad 20/100, bladets mått: 62x48 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:37)

1194 4176  Färglitografi signerad, stilleben, 62/150. Motivet: 74x55

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:38)

1194 4182  Färglitografi signerad, vilande kvinna, 57/100. Motivet: 46x66

1194 2297  Färglitografi Stellan Mörner (1896-1979), Sverige. Speglingar. Signerad, numrerad 241/310. Motivet: 40x50 ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:40)

1194 3473  Färglitografi travhäst, monogramsignerad, numrerad 204/350. Motivet: 40x29

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:12)

1194 4404  Färglitografier 2 st, Hermelin & Halvegård, Lösa blad, bladets mått: 47x63 & 63x47

1194 3277  Färglitografier 2 st, Olle Nyman (1909-1999), Sverige. -80, Hus & träd, ingen upplaga, Lösa blad, bladets mått: 57x43 & 70x50

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:07)

1194 3276  Färglitografier 2 st, Olle Nyman (1909-1999), Sverige. M Ea, -80, modell & efter Delacroix, Lösa blad, bladets mått: 75x52 & 70x50

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:06)

1194 4381  Färglitografier 2 st. Marika Lang (f. 1961), Sverige. Numrerade och signerade. Motivet: 23x31

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:06)

1194 4177  Färglitografier 2 st. Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Båtar, numrerade och signerade. Motivet: 17x34 + 26x38

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:40)

1194 4313  Färglitografier 3 st, Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. -79,360-upplaga. Motivet: 30x38 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:34)

1194 4179  Färglitografier 3 st. Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Ven, numrerade och signerade. Motivet: 28x34 ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:43)

1194 4348  Fat + servettringar, 1 + 6 delar, Måsen, Bing & Grøndahl. Längd: 25

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:38)

1194 4158  Fat  + skål, Konstglas, Kosta Boda & Reijmyre, diameter: 23-39

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:08)

1194 4238  Fat 4 st, porslin & fajans, diameter: 20-24

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:59)

1194 4262  Fat Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. 36x24

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:49)

1194 3314  Fat med handtag, silver, Kullander. Längd: 15

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:06)

1194 4064  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Stugan", O H Sjögren

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:01)

1194 4434  Fickur 18k, + kedja. 4,5x3,5, kedjans L: ca 60cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:29)

1194 4435  Fickur 3 st, Silver / metall, bland annat Omega. 6,5-8x6,5cm, kedjans L: ca 28cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:26)

1194 4221  Flasketiketter 5 st, emalj, Frankrike. Höjd: 3,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:32)

1194 4112  Flaskor 9 st, modell äldre. Höjd: 14-47

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:14)

1194 4037  Fotografier 2 st, dagerrotyper, 13x11 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:29)

1194 4142  Glas i etui 6 + 6 st, Moser. Höjd: 5-7, Tjeckien

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:13)

1194 4317  Glasservis ca 40 delar, "Elon", Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Kosta. Höjd: 7,5-12

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:39)

1194 3170  Glasservis Kosta Boda, Nouveau, design: Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. 60 delar. Höjd: 9,5-19 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:39)

1194 3120  Glasservis på fot 24 delar, kristall. Höjd: 12-16

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:34)

1194 4428  Glasservisdelar 18 delar, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Rovne, 6 + 6 + 6 st. Höjd: 12-23

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:28)

1194 4277  Glasservisdelar 20 delar, Karaff + 11 vitvinsglas + 8 likörglas. Höjd: ca 14-27cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:43)

1194 4464  Glasservisdelar 32 delar, Helga, 12 + 10 + 10 st, 9-16. Höjd: ca 9-17cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:11)

1194 3263  Glasservisdelar ca 35 delar. Höjd: 9-14 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:33)

1194 3456  Glasservisdelar ca 40 delar. Höjd: 7-24 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:00)

1194 4421  Golvlampa 1970-tal, mässing. Tota. Höjd: ca 125cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:26)

1194 3043  Golvlampa 5-ar, ad. Höjd: 195

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:47)

1194 4333  Golvlampa mässing, plåtskärm. Tota. Höjd: ca 132cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:56)

1194 2040  Golvvas Kina. Höjd: 93 cm. Diameter: 38 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:29)

1194 3390  Grafiska blad 2 st. Frankrike. Motivet: 30x20 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:25)

1194 4295  Grafiska blad 5 st, Walter Huber, 1969, "Ravenn VII" No 1-4/4 + "Ravenna VI" No4/4, bladets mått: 109x51

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:05)

1194 4251  Grafiskt blad Morita Haruyo, "Yugin", 19/275. Motivet: 89x58

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:27)

1194 4475  Grappaglas 6 st. Älghults glasbruk. Höjd: 16

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:05)

1194 2445  Gravyrer ett par, Frankrike, 1800-tal, Erotiska motiv, 11x15

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:18)

1194 2446  Gravyrer ett par, Frankrike, 1800-tal, Erotiska motiv, 11x15

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:19)

1194 4026  Grötterrin  + kanna, Porslin, Göteborg, Tomtemotiv. Längd: 23, höjd: 12-15

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:09)

1194 4164  Hänge 18k. Med briljant. Längd: ca 0,55cm, djup: ca 0,5cm, höjd: ca 1cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:25)

1194 4109  Hatt Asien, flätad, diameter: 55

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:09)

1194 4167  Hörnetagehylla 1800-tal. Höjd: 94

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:58)

1194 4039  Ishink Württembergische Metallwarenfabrik WMF, nysilver. Höjd: 16, diameter: 14 cm

1194 4449  Jardiniere majolika, Rörstrand. Längd: 40, höjd: 32 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:43)

1194 4024  Kaffe  + mockaskedar, 6 + 6 delar, silver. Längd: 9,5-12

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:43)

1194 4324  Kaffe-/ teservis Kina, Tidigt 1900-tal

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:35)

1194 4345  Kaffekoppar + kanna, 20 delar, Rörstrand

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:33)

1194 4427  Kaffekoppar 16 st, Arabia, Singapore

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:19)

1194 4346  Kaffeservis 22 delar, Tjeckoslovakien

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:33)

1194 4267  Kaffeservis 3 delar, nysilver, CG Hallberg. Höjd: 7-18

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:10)

1194 4115  Kaffeservis 39 delar, Karlskrona

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:45)

1194 3268  Kaffeservisdelar 24 delar, Blåvitt, Kina. Diameter: 15-20

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:34)

1194 4344  Kaffeservisdelar 24 delar, Rosenthal, Pompadour + 4 del Rosenthal (Florida)

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:23)

1194 3184  Kaffeskedar 11 + 5 delar, silver, bland annat Rosenholm 6 chippendale. Längd: 11-12

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:21)

1194 3132  Kaffeskedar 11 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1961. Längd: 12

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:58)

1194 4143  Kaffeskedar 6 st, silver, Norge. Längd: 11,5

1194 4297  Kamferkista Asien. Längd: 89, djup: 45 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:15)

1194 4040  Käppar 2 st, med silverkrycka. Längd: 87-90

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:35)

1194 4334  Karmstol björk

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:12)

1194 4050  Karmstol Nyrokoko

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:38)

1194 4365  Karmstol Rokokostil

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:43)

1194 4150  Karmstolar Ett par, Nyrokoko

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:33)

1194 4069  Karta Etsning, "Karta öfver Australien eller Polynesien", 1831. Ca 44x37cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:19)

1194 4227  Keramik 4 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Längd: ca 6-20cm, höjd: ca 1,5-22,5cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:38)

1194 4340  Keramik 5 delar, Höganäs och Raus, bland annat uppläggningsfat. Längd: 44

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:17)

1194 4166  Kina 4 delar, diverse. Höjd: 3 -12

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:54)

1194 3472  Kina 5 delar, bland annat: Teburk. Höjd: 2 - 22

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:02)

1194 4118  Koffert längd: 91 cm, djup: 52 cm, höjd: 33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:07)

1194 4215  Kohud 210x250 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:39)

1194 4041  Kökshanddukar 36 delar, Linne. CA 64x53cm, höjd på hög: ca 20cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:36)

1194 4351  Konstglas 4 delar, bland annat Fuga & Kjell Engman. Höjd: 9-21

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:50)

1194 4228  Konstglas 6 delar, bland annat Höglund & Flygsfors. Höjd: 8-35

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:40)

1194 4219  Kopparföremål 4 delar, modell äldre, 2 st Bulkrukor Tre kronor (No: 80), aladåbform (Forsberg, Malmköping) & stop. Höjd: 16-19

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:19)

1194 4350  Kristall 4 delar, bland annat Orrefors. Höjd: 10-28

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:49)

1194 4246  Lampbord 30-tal, trä / krom. Längd: 64, djup: 32 cm, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:17)

1194 4126  Lampbord bemålat. Diameter: 51. Höjd: 65 cm

1194 4094  Lampbord längd: 60 cm, djup: 42 cm, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:52)

1194 4292  Lampbord med låda, asiatisk modell. Längd: 35, djup: 25 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:17)

1194 3354  Lampbord med lådor, mahogny. Längd: 40, djup: 33 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:23)

1194 4060  Leksaksdjur 2 st. Steiff, Åsna, (saknar plomb) och räv. Höjd: 10 - 22

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:46)

1194 4349  Likörset 6 st. Glas + bricka, nysilver i etui. Etui L: ca 25cm, djup: ca 16,5cm, höjd: ca 7cm. Glas mått ca 6x4cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:44)

1194 4043  Linnedukar + servetter, 6 dukar, 26 st servetter. CA 96-160x48-77cm, höjd på hög ca 20cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:40)

1194 4042  Linnedukar modell äldre, 5 dukar, 21 servetter. CA 70-148x54-102cm, höjd på hög: ca 20cm

1194 4300  Litografi "Missbruka icke Guds namn", 24x39

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:18)

1194 4456  Litografi 1800-tal, religiöst motiv, Preussen, Carl Waagen. Motivet: 72x86

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:57)

1194 4058  Litografi L G Lundberg, Operabaren, 14/75. Motivet: 32x25

1194 4051  Litografi Ulf Gripenholm (f. 1943), Sverige. 54/260, signerad, 1976. Motivet: 45x40

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:41)

1194 4193  Litografier 2 st, Karin Persson, Assisi & Växter. Motivet: 22x15 & 28x19

1194 3223  Litografier 6 st, Militärer / slag, 19x29 cm

1194 4056  Litografiska blad Stockholmsmotiv, bland annat Stadion. Motivet: 18x13 + 10x21

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:24)

1194 3418  Ljuskrona med prismor. Höjd: ca 55

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:25)

1194 4353  Ljusstakar 2 par, Mässing & Tenn. Höjd: 8-18

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:52)

1194 3081  Ljusstakar 4 st, Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Tenn. Höjd: 12,5

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:47)

1194 4061  Ljusstakar Ett par, mässing, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:49)

1194 3471  Ljusstakar Ett par, nysilver. Höjd: 19

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:59)

1194 3019  Ljusstakar Ett par, silver, lyrmodell, Göteborg, 1960. Höjd: 15

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:40)

1194 4124  Målarstege modell äldre, trä. Mått (ihopfälld): längd: ca 41cm, djup: ca 9cm, höjd: ca 125cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:18)

1194 4479  Mappar 2 st, 12 + 12 tryck, efter Prins Eugen och Helmer Osslund. Längd: ca 55cm, djup: ca 0,55cm, höjd: ca 43,5cm

1194 4235  Marmeladburk + sked, Sterlingsilver / Kristall, Rey Urban (1929-2015), Sverige. 1967. Längd: ca 7,5cm, djup: ca 7cm, höjd: ca 8cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:56)

1194 4162  Matbestick 47 delar, Gense, 1950-tal, rostfritt

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:14)

1194 4471  Matbord Gustaviansk stil. Diameter: 105, höjd: 74 cm

1194 4205  Matbord på pelare, Travertin, Italien, 1980/-90-tal, 130x130. Höjd: 73

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:38)

1194 4376  Matsalsgrupp 5 delar, Gustaviansk stil, bord + 4 stolar. Bordets L: ca 140cm, djup: ca 98cm, höjd: ca 74cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:56)

1194 3232  Matsalsgrupp 9 delar, idegran, Selba, England, 2 karmstolar + 6 stolar + bord. Längd: 167. Djup: 98 cm. Höjd: 77 + 1 ilägg

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:01)

1194 9322  Matsalsgrupp Gustaviansk stil, Bord + 6 stolar. Diameter: ca 114cm, höjd: ca 73,5cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:49)

1194 3235  Matsalsskåp intarsia. Längd: 107. Djup: 47 cm, höjd: 151 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:00)

1194 3270  Matservis 52 delar, Import, bland annat terrin

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:40)

1194 4269  Matservis 57 delar, Rörstrand

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:31)

1194 3321  Matservisdelar 23 delar, Amherst, Wedgwood

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:40)

1194 4473  Matservisdelar 28 delar, Ostindia, Rörstrand

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:51)

1194 4048  Matta 110x200, kantslitage

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:34)

1194 4461  Matta Classic Collection (CC), 93x157, nutida

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:04)

1194 4137  Matta Färg & form, Galleri, 75x278

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:57)

1194 4111  Matta Galleri, 65x780

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:16)

1194 4003  Matta gallerimodell, Turkman, 90x298

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:30)

1194 4049  Matta Kina, 167x230

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:37)

1194 4440  Matta Kina, 182x277

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:05)

1194 4001  Matta Kina, 22x122

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:21)

1194 4419  Matta Orientalisk, 100x190 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:18)

1194 4377  Matta Orientalisk, 114x168

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:03)

1194 4002  Matta Orientalisk, 79x108

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:19)

1194 4462  Matta orientalisk, Bochara, 154x258

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:11)

1194 4286  Matta Orientalisk, Figurativ, 84x125

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:51)

1194 4287  Matta Orientalisk, Gabbeh, Indien, 172x225

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:08)

1194 4288  Matta Orientalisk, Livets träd, 123x185

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:09)

1194 4379  Matta Orientalisk, Pakistansk Bochara, 132x197

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:01)

1194 4138  Mattor 3 st, Galleri. Bredd: 70 längd: 340-390

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:59)

1194 4038  Militaria diverse, bland annat äldre kniv samt fotografi av prins Carl med signatur: CA 10-25x2-15cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:32)

1194 4154  Minnesmynt ett par, Regalskeppet Vasa, 1960, Förgyllda. Diameter: 3,5 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:47)

1194 3048  Mockakoppar mm 10 delar, Arabia, risporslin

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:12)

1194 4253  Mockaservisdelar 10 delar, Gustavsberg, "Dresden"

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:15)

1194 3178  Nattygsbord "Casino", Bra Bohag. Design: Engström och Myrstrand för Tingströms. Teak. Längd: 50. Djup: 45 cm. Höjd: 53 cm

1194 4247  Notställ Modell äldre, metall, bemålat. L ca 55cm, djup: ca 65cm, höjd: ca 110cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:15)

1194 4397  Oljemålning 1800-tal, Fiskebåtar i solnedgång. Signerad H Dawson. Olja på plåtpannå, 26x36 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:52)

1194 4098  Oljemålning 1800-tal, Kopigai folkdräkt. Olja på duk, 37x49 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:24)

1194 3458  Oljemålning Anita Adolfsson, "Vår i Erstavik", 1989. Olja på duk, 46x55

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:15)

1194 3475  Oljemålning Anshelm Dahl (1897-1964), Sverige. Hus vid vatten, signerad. Olja på duk, 35x55

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:15)

1194 3474  Oljemålning Anshelm Dahl (1897-1964), Sverige. Sommaridyll, signerad. Olja på duk, 34x54

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:13)

1194 4168  Oljemålning Aron Gerle (1860-1930), Sverige. Skärgårdsmotiv, signerad. Olja på pannå, 53x88

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:09)

1194 4133  Oljemålning Axel Nipstad (1901-1953), Sverige. Fjällmotiv. Olja på pannå, 46x59 cm

1194 4274  Oljemålning Barbro Widholm (1913-2006), Sverige. Solrosor. Olja på duk, 80x55 cm

1194 4202  Oljemålning Bertil Widbrant (f. 1914), Sverige. Tranor. Olja på duk, 33x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:25)

1194 4363  Oljemålning Cai Poulsen (1920-1977), "Ren" -63. Olja på pannå, komposition, 44x28

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:40)

1194 4394  Oljemålning Christian Björn Larsen (1931-1993), Sverige. Signerad, daterad -78, flickor. Olja på pannå, 33x49 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:46)

1194 4134  Oljemålning Emile Godchaux (1860-1938), Fiskare på strand, Sydeuropa. Olja på duk, 47x71

S�ldes f�r 9.600 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:52)

1194 2047  Oljemålning Ewald Dahlskog (1894-1950), Sverige. Landskap med sjö. Olja på pannå, 48x60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:14)

1194 4423  Oljemålning Fjordlandskap. Signerad Riddarsporre, daterad 1893. Olja på duk, 43x64 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:15)

1194 4453  Oljemålning G Stainton, Coast scene Evening. Olja på duk, 30x45 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:50)

1194 4047  Oljemålning Göran Hausenkamp (f. 1962), Sverige. Komposition, signerad. Olja på duk, 69x59 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:37)

1194 3464  Oljemålning Gösta Sundvall (1900-1957), Sverige. 1954, nätlagning. Olja på pannå, 37x45

1194 4208  Oljemålning Hans Ekedahl (1944-2016), Sverige. Kustmotiv, "Brissund" Gotland. Olja på duk, 53x104 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:53)

1194 4077  Oljemålning Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Hus i vinterlandskap. Signerad, daterad -67. Olja på duk, 64x91 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:26)

1194 3182  Oljemålning Helmut Mantel (1925-1979), Tyskland. Segelbåtar. Olja på duk, 130x100

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:56)

1194 3259  Oljemålning Helmut Mantel (1925-1979), Tyskland. Travhästar. Olja på duk, 81x135

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:55)

1194 2390  Oljemålning Johan Ossian Andersson (1889-1975), Sverige. Marin. Olja på duk, 50x75 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:40)

1194 4195  Oljemålning Kai Morten-Glud (1912-1992), Danmark. Ankrade båtar. Olja på duk, 32x40 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:07)

1194 3470  Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), Sverige. Stilleben, signerad -18. Olja på trä, 46x36

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:43)

1194 4415  Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), Sverige. Torö gädda. Signerad, daterad -18. Olja på pannå, 15x53 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:02)

1194 4070  Oljemålning Lotten von Gegerfelt (1834-1915), Hus i vinterlandskap. Signerad, daterad 1893. Olja på duk, 38x27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:22)

1194 4197  Oljemålning Louis Zelig (1894-1993), Sverige. Gård. Olja på duk, 24x64 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:17)

1194 4210  Oljemålning Mats Hådell (f. 1958), Sverige. Sommarlandskap. Olja på duk, 46x38 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:53)

1194 4014  Oljemålning Oidentifierad konstnär, Spanien. Komposition. Olja på duk, 100x100 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:07)

1194 4452  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Flicka med fåglar. Signerad, omkring 1900. Olja på duk, 44x24 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:47)

1194 4057  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Flicka vid spårvagn. Signerad, daterad -43. Olja på pannå, 40x32 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:29)

1194 4447  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Flickporträtt, 1800-tal. Olja på duk, 40x34 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:37)

1194 4152  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Jaktstilleben, 1800-tal. Olja på duk, 37x45 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:41)

1194 4438  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kubistisk komposition. Signerad, 1940-/50-tal. Olja på duk, 81x54 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:42)

1194 4086  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsign LHL. Olja på pannå, 58x22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:35)

1194 4304  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Olja på duk, 153x122

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:49)

1194 4301  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Porträtt av Gustaf Withander (1813-1875), borgmästare i Wasa. Olja på duk, 44x36 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:24)

1194 4263  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Sign Kenneth, -58, Strand. Motivet: 18x28

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:58)

1194 4303  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, olja på duk, 153x77

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:47)

1194 3194  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Två damer. Olja på duk, 73x60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:00)

1194 4076  Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Hamnmotiv. Signerad, daterad -68. Olja på pannå, 32x39 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:32)

1194 4178  Oljemålning Oscar Brentzell (1896-1966), Sverige. Lofoten. Signerad, daterad 1946. Olja på duk, 50x60 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:42)

1194 4265  Oljemålning Östberg, Landskap. Signerad, daterad 1929. Olja på duk, 70x102 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:00)

1194 4395  Oljemålning Pär Åkered, Räv i vinterlandskap. Olja på duk, 45x37 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:47)

1194 4273  Oljemålning Robert Sjöberg, Solrosor. Olja på duk, 87x58 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:36)

1194 4289  Oljemålning Sign G Wallqvist, Män under paraply. Olja på pannå, 119x32 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:11)

1194 4201  Oljemålning Sollander, Sommarblomster. Olja på duk, 45x36 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:24)

1194 4403  Oljemålningar 2 st, Dan Martin (1910-1999), Landskap. Olja på duk, 26x34 & 44x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:14)

1194 4046  Parti bijouterier diverse bla silver

1194 4220  Parti koppar 10 delar, Modell äldre. Höjd: 8-28 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:16)

1194 4035  Parti kuriosa diverse, bland annat snörflätare

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:24)

1194 4036  Parti spel Modell Äldre bla Kortlekar & Mah-jong

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:30)

1194 4366  Pelarbord Drum table, diameter: 51, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:45)

1194 4336  Pennvässare "Jupiter 1", Guhl & Harbeck, Hamburg, omkring 1900. Längd: 37

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:04)

1194 4012  Picknickväska Taffel, friluftsservis, Bernadotte & Bjørn, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Acton Bjørn, Husqvarna Borstfabrik 1959, behållare med bärrem och löst lock (diskbalja), + extra muggar & termosar. Väskans L: ca 21cm, djup: ca 30cm, höjd: ca 32cm

1194 4372  Piedestal Stenskivor. Höjd: 66

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:50)

1194 4045  Plädar 2 st, Tidstrand. Ca 183x135cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:59)

1194 4161  Punschkoppar + bägare, silver, 6 + 1 delar. Längd: ca 5,5/6,5cm, djup: ca 5,4/3cm, höjd: ca 5,5/3,9cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:12)

1194 4433  Ragusked  + matskedar, 6 delar, silver, Danmark, 1923. Längd: 20,5-39

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:24)

1194 4245  Resväskor 3 st, skinn & papp, modell äldre. Längd: 50-66

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:12)

1194 2333  Ring 18k, Briljanter & safirer, ej stämplar. Ringmått: 21

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:55)

1194 4368  Rullklaffsekretär mahogny. Längd: 87. Djup: 46 cm, höjd: 96 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:46)

1194 3003  Salongsbord Gustaviansk stil. Diameter: 84, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:23)

1194 4217  Salongsbord Karl Johanstil, klaffar. Längd: 97 + 2x24, djup: 74 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:09)

1194 4298  Salongsgrupp 3 delar, nutida, 2 st karmstolar + bord, bemålat. Bordets L: ca 50cm, djup: ca 55,3cm, höjd: ca 55,3cm. Stol L: ca 51,5cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:16)

1194 3422  Salongsgrupp 4 delar, Gustaviansk stil. Bord 30x55 cm. Höjd: 75 cm. Soffa längd: 103 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:34)

1194 4411  Salt / pepparströare 3 st, Familjen Pepparson, Anita Nylund (f. 1931), Sverige. Jie Gantofta. Höjd: 10-15

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:54)

1194 4413  Saltkar + smörhundar + skulptur, Porslin. Bing & Grøndahl, Royal Copenhagen. Längd: ca 4-13cm, djup: ca 1,3- 12cm, höjd: ca 1,8-12,5cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:57)

1194 4240  Saltkar Ett par, Silver / glasinsats, Tyskland. Längd: 6

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:01)

1194 4293  Satsbord 3 delar, rokokostil, mahogny. Längd: ca 35-50,5cm, djup: ca 33-35cm, höjd: ca 48,5-53cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:23)

1194 4139  Schackspel / backgammon, ej pjäser, trä. Längd: 50, med löstagbara ben, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:07)

1194 4020  Sekretär 1800-tal, ek. Längd: 103, djup: 51 cm, höjd: 100 cm

1194 3076  Sekretär Intarsia, Rullklaff. Längd: 88, djup: 45 cm, höjd: 98 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:37)

1194 3190  Serigrafi Ron Lior (f. 1971), Sverige. Liggande modell. Signerad, numrerad 61/250, bladets mått: 55x85

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:30)

1194 3386  Serveringsvagn mahogny. Längd: 42+ 2x23, djup: 67 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:12)

1194 4044  Servetter linne, 2 uppsättningar. Ca 63-69x57-62cm, höjd på hög: ca 15cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:46)

1194 4430  Sideboard gustaviansk stil. Längd: 185, djup: 42 cm, höjd: 81 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:46)

1194 4470  Sifoner 2 st, + patroner. Höjd: 30-34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:47)

1194 4239  Silver 6 delar, bland annat Dosor & bägare. Höjd: 4-8

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:00)

1194 4409  Skål  + vas, Kristall, Böhmen. Höjd: 9-14

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:38)

1194 4266  Skål Coquille, Flygsfors. Konstglas. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:09)

1194 4328  Skål Kina, omkring 1900. Längd: 18

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:48)

1194 4431  Skål Kristall i Schatull, Orrefors, Cyrén, "för nit och redlighet", diameter: 24

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:18)

1194 3312  Skål silver, 1927, etsad dekor. Vikt: 320g, längd: 21 cm, djup: 9 cm, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:57)

1194 4425  Skål Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Silur, Gustavsberg, 1960-tal, chamotterat stengods i brunt och svart, Längd: 14. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:13)

1194 3095  Skålar 6 st, Pillivuyt. Diameter: 13 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:02)

1194 4236  Skärpspänne silver, Ryssland, Niellodekor. Längd: ca 10cm, höjd: ca 8cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:55)

1194 4476  Skeppsur + barometer, Jerger. Diameter: 12

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:11)

1194 4459  Skrivbord Karl Johanstil, mahogny. Längd: 140, djup: 74 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:01)

1194 4330  Skulptur Bäverarbete, ”Nature morte”, björk. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:56)

1194 4071  Skulptur brons, efter Giambologna, "mercurio". Höjd: 55

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:27)

1194 4072  Skulptur brons, efter Jules Jovane, "Kvinna". Höjd: 71

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:27)

1194 4074  Skulptur brons, efter Milo, "Skelett". Höjd: 15

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:29)

1194 3078  Skulptur Byst, på sockel. Konstmassa, Höjd: 51 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:42)

1194 4224  Skulptur Carl Eldh (1873-1954), Sverige. Gips. Höjd: 15,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:46)

1194 4034  Skulptur Dahl-Jensen, Griffon Bruxellois. Höjd: ca 10cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:27)

1194 4260  Skulptur Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kosta, Sko. Höjd: 11

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:32)

1194 4412  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lotta, Gustavsberg. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:56)

1194 4225  Skulptur Ruth Milles (1873-1941), Sverige. Gips. Höjd: 23

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:44)

1194 4122  Skulptur Sovjetunionen USSR, Tvättbjörn. Längd: 14

1194 4424  Skulptur Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Elefant, Ekeby. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:11)

1194 4114  Slagbord längd: 50 + 2x70, djup: 110 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:29)

1194 4319  Slagbord med skåp & lådor. Längd: 30 + 2x55, djup: 80 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:08)

1194 4256  Smurfar 70/80-tal, Hus + 9 st smurfar. Längd: ca 3-9cm, djup: ca 2,5-11cm, höjd: ca 4-10,5cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:21)

1194 4163  Smycken parti diverse, bland annat silver

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:23)

1194 4144  Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas. Längd: 180

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:19)

1194 4149  Soffa Nyrokoko, Björk. Längd: 163

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:27)

1194 4414  Soffbord 1950-tal, Teak. Längd: 140, djup: 45 cm, höjd: 36 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:04)

1194 4418  Soffbord Asien, 90x90. Höjd: 45

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:14)

1194 3174  Soffbord Jason, Danmark. Längd: 125. Djup: 55 cm. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:30)

1194 4223  Soffbord längd: 108 cm, djup: 87 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:41)

1194 4374  Spegel  + konsolbord, Gustaviansk stil, nutida. Höjd: 60 + 117, lampetter

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:53)

1194 4454  Spegel Främre orienten, Benintarsia, 100x50 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:52)

1194 3107  Spegel Gustaviansk stil, 83x50

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:25)

1194 2228  Spegel Gustaviansk stil. Höjd: 73

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:35)

1194 3231  Spegel Karl Johan, mahogny, 180x80

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:54)

1194 2404  Spegel Nyrokoko, 60x62 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:54)

1194 3411  Spelbord mahogny, omkring sekelskiftet 1900. Längd: 90, djup: 2x45 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:06)

1194 3448  Spelbord Nyrokoko. Längd: 91, djup: 2x44 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:11)

1194 4339  Stengods 4 delar, Vallåkra, bland annat vaser. Höjd: 13 - 32

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:12)

1194 4237  Stickvapen 2 delar, bland annat "kris" Indonesien. Längd: 31-45

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:57)

1194 4244  Stol 1800-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:11)

1194 4370  Stolar 4 st, Gemla Diö, galon

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:47)

1194 4019  Stolar 4 st, rokokostil

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:29)

1194 3462  Stolar 6 st

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:29)

1194 3408  Stolar 6 st, ”Palm", design: Lievore Altherr Molina för Arper

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:08)

1194 4457  Stolar 6 st, 1880-tal, bemålade

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:05)

1194 4371  Stolar Ett par, 1800-tal, bemålade

1194 3421  Stolar ett par, 1880

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:28)

1194 4314  Stolar Ett par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:36)

1194 4018  Stolar Ett par, nyrokokostil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:29)

1194 4458  Stolar Ett par, Senbarock stil

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:00)

1194 4120  Stop Nyrokoko, mässing, graverad, 1880. Höjd: 28

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:11)

1194 4281  Sybord mahogny, lyrformad fot. Längd: 55, djup: 37 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:52)

1194 3213  Taburett Jugend. Längd: 57 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:59)

1194 3457  Taburett Karl Johanstil. Längd: 61 cm. Djup: 35 cm, höjd: 61 cm

1194 4212  Takarmatur 1970-tal, grön plåt, diameter: 36

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:32)

1194 4468  Takarmatur Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Taklampa, Orrefors, 1960-tal, mässing med glasprismor, diameter: 43, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:35)

1194 2093  Takarmatur Design: Philippe Starck (f. 1949), Frankrike. 1996. Flos, Romeo Soft S2. Skärm av plisserat tyg med en inre ljusavskärmare i pressat glas. Höjd: 24 cm. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:50)

1194 4299  Takarmatur prismor. Diameter: 39 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:17)

1194 4213  Takarmatur snöre / trä, diameter: 54, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:34)

1194 4027  Tallrik Meissen, II-sortering, diameter: 24

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:09)

1194 4013  Tallrikar 11 st, Rörstrand, 1800-tal. Diameter: ca 24,5cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:34)

1194 4429  Tallrikar 12 st, Rosenthal, diameter: 22

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:30)

1194 4325  Tallrikar 4 + 3 st, Rörstrand, "Arona". Diameter: ca 24cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:32)

1194 4101  Tavla Bokmärken, 53x38

1194 4009  Teckning 1800-tal, 32x32 cm

1194 4242  Tekoppar 6 st + 13 assietter, Lidköping

1194 4023  Tenntallrikar 8 st, 1982, diameter: 27

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:40)

1194 4156  Terrin + skålar, och fat, 10 delar, Villeroy & Boch, Manoir, längd: ca22-30cm, djup: ca 2-10,5cm, höjd: ca 3-23,5cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:02)

1194 4155  Terrin + soppskålar, 1+ 6 delar, Pillivuyt, France. Längd: ca 15-24cm, djup: ca 7-11cm, höjd: ca 10,5-15cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:05)

1194 4159  Teservisdelar 12 delar, Rosenthal, "JDEAL"

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:09)

1194 4347  Teskedar + kaffeskedar, 9 + 13 st. Silver. Längd: ca 13 & 10cm, box mått: ca 14x14

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:35)

1194 3284  Teskedar + kaffeskedar, silver, 12 + 9 st. Längd: 11-12,5 cm

1194 3022  Tobaksburk  + burk, 2 st, Järn / tenn, höjd: 12-19

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:23)

1194 4478  Torrkompass F Bryde, Köpenhamn, 1800-tal. Diameter: 10

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:19)

1194 4004  Trädgårdsstolar 4 st

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:06)

1194 3477  Trädgårdsurnor 3 st. Gjutjärn. Höjd: 25

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:44)

1194 4248  Träsnitt efter Toyohiro, 24x17

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:19)

1194 4296  Träsnitt Einar Rosén (1910-1998), Sverige. 1958, Sittande modell, 12/50. Motivet: 37x34

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:08)

1194 3236  Tryck 20 st. Porträtt. Motivet: 29x21

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:12)

1194 4189  Tusch Man, boksida, bladets mått: 11x16

1194 4084  Tuschteckning Bror Marklund (1907-1977), Sverige. Komposition. Motivet: 36x32

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:31)

1194 4107  Tuschteckningar 12 st, Claes Bäckström, Erotiska motiv, lösa blad, kartongpapper, bladets mått: 50x35 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:04)

1194 4106  Tuschteckningar Claes Bäckström, Bibliska motiv, lösa blad / kartongpapper. Motivet: ca 25,5-51x36,5cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:55)

1194 4108  Uplight nutida. Höjd: 197

1194 4259  Väggrelief Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsbergs Studio, 28x17 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:31)

1194 4151  Värja Svalling Rosenfors, K2. Längd: 113 ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:39)

1194 4063  Värja Toledo Espana. Längd: 95

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:55)

1194 4444  Vas  + ägg, Konstglas, 3 delar, Monica Backström & Bertil Vallien. Höjd: 6-10

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:27)

1194 4145  Vas + skål, 2 delar, Porslin. SH, Royal Copenhagen. Höjd: 5-10 cm, diameter: 11 cm

1194 4131  Vas Aldo Londi, Italy. Höjd: 30

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:40)

1194 4426  Vas Aldo londi, rimini blue. Höjd: 23

1194 4284  Vas Bengt Böckman (1926-2014), Sverige. Höganäs. Höjd: 34

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:57)

1194 4261  Vas Höganäs. Höjd: 16

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:33)

1194 4232  Vas Kina, Tidigt 1900-tal. Höjd: 26

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:52)

1194 4141  Vas Orrefors, Lars Hellsten (f. 1933), Sverige. Kristall. Höjd: 14

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:08)

1194 4234  Vaser  + skålar, 6 delar, Bla Vivi & Gunnar Nylund, små. Höjd: 2,5-8,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:51)

1194 3364  Vaser 2 st, Iittala. Höjd: 7-11

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 19:32)

1194 4005  Vinglas 4 at, Orrefors. Höjd: 14,5

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 20:06)

1194 3282  Vinkylare nysilver, AG Dufva. Höjd: 23

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:15)

1194 4276  Vitrinskåp England. Längd: 79, djup: 35 cm, höjd: 185 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 juli 2018 18:42)

1194 4032  Ytterfoder + fat, porslin, omaka, bland annat Rörstrand. Höjd: 14 cm