1232 1041 Bestick silver, 36 delar. Längd: 16-20
S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:45)
1232 1050 Bestickuppsättning silver, Cohr, 42 delar. Längd: 11,5-18
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:10)
1232 1038 Bestickuppsättning silver, Franska Liljan, 146 delar, GAB Guldsmedsaktiebolaget, CG Hallberg
S�ldes f�r 18.500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:11)
1232 1022 Bordsur Liouville, Paris Brons. Längd: 28, djup: 12 cm, höjd: 38 cm
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:31)
1232 1036 Daguerreotyp Johan Wilhelm Bergström (1812-1881), Sverige, efter en målning av Jenny Lind, utförd av Olof Södermark, Motivet: 9,5x7, ramens yttermått: 15x 12,5
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:57)
1232 1047 Damarbetsbord Sengustavianskt, mahogny. Bredd: 57, djup: 39 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:42)
1232 1037 Dosa silver, invändigt förgylld, 1800, "Gud och folket", Gustaf IV Adolf. Längd: 7 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:50)
1232 1029 Etsning Marc Chagall (1887-1985), Frankrike. "Bible", signerad. 50/100, bladets mått: 39x53
S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:57)
1232 1006 Färgetsningar 2 st, Roberto Matta (1911-2002), Frankrike. Ur "Hom-Mere", 11/100, Signerade, bladets mått: 66x50
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:44)
1232 1049 Fläkt Japan, silver. Höjd: 40
S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:48)
1232 9544 Hagelgevär 1700-tal, flintlås, Turkiet. Längd: 75
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:16)
1232 1052 Hörnskåp omkring 1800, bemålat. Bredd: 125, djup: 73 cm, höjd: 234 cm, nyckel
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:06)
1232 1027 Läsbord omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 61, djup: 41 höj/sänkbart
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:17)
1232 1013 Ljuskrona Oscariansk, mässing, prismor. Höjd: 130, För 18 ljus
S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:29)
1232 1012 Ljuskrona Oscariansk. Höjd: 90, mässing, prismor, För 12 ljus
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:16)
1232 1045 Ljuskrona Oscariansk. Höjd: ca 90
S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:53)
1232 1011 Ljuskrona Senempire, mässing, röda glaskupor, prismor. Höjd: 101 Dia: 85, För 12 ljus
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:11)
1232 1048 Ljusstakar ett par, mässing, 1700-tal. Höjd: 12,5
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:18)
1232 1018 Matbestick 48 delar, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, modell Chippendale, 12 gafflar+ 12 Skedar + 12 knivar + 12 kaffeskedar. Längd: 12-20, brottovikt: ca 1660 g (varav knivar: ca 745 g)
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:33)
1232 1019 Matbestick silver, 36 delar, GAB Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm. Modell Chippendale. 1900-talets andra hälft. 12 matskedar (20, 5 cm) + 12 matgafflar (20, 3 cm) + 12 matknivar (24,5 cm). Längd: 20,3-24,5 cm. Bruttovikt: 2000 g (knivar 700g)
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:32)
1232 1005 Oljemålning Axel Lind (1907-2011), Sverige. Kust, signerad. Olja på duk, 72x114 cm
S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:02)
1232 1020 Oljemålning Ehrnfried Wahlqvist (1815-1895), Sverige. Kastellholmen. Signerad, daterad 1890. Olja på duk, 20x28 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:40)
1232 1009 Oljemålning Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Signerad, Figur, olja på pappskiva, 103x72
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:25)
1232 1059 Oljemålning Lindorm Liljefors (1909-1985), Sverige. Signerad, daterad -59, jakthund och hare. Olja på pannå, 26x34
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:57)
1232 1030 Oljemålning Mosse Stoopendaal (1901-1948), Sverige. Räv, signerad. Olja på duk, 50x65
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:46)
1232 1010 Oljemålning Sixten Lundbohm (1895-1982), Sverige. Stilleben, signerad. Olja på duk, 54x75
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:11)
1232 1007 Oljemålning Stellan Mörner (1896-1979), Sverige. Scendekor. Olja på pannå, signerad. 18x23
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:11)
1232 1008 Oljemålning Ulf Wahlberg (f. 1938), Sverige. Stilleben. Signerad, Olja på duk, 55x46
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:54)
1232 9366 Pokal med lock, förgyllt silver och glas, 1800-tal, utl. Stämplar. Höjd: 24
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:38)
1232 1033 Presenterfat silver, Sent 1800-tal, Lissabon, Portugal. Diameter: 45 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:12)
1232 1042 Salongsgrupp Empirestil, Soffa+ 3 karmstolar + 4 stolar
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:40)
1232 1044 Servisdelar 26 delar, Royal Copenhagen, Musselmalet, Helblond
S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:38)
1232 1054 Skål Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. "Ravenna", No 3434, Orrefors. Diameter: 26, höjd: 13,5 cm
S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:23)
1232 1034 Skärpspänne Silver / stenar, Ryssland, omkring 1900, Filigrandekor, delvis förgyllt. Finska importstämplar, Längd: 25
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:07)
1232 1001 Skulptur Arne Durban (1912-1993), Norge. Stående flicka. Brons, signerad Durban. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:11)
1232 1057 Snurrfåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux. Stomme av kromad metall, sits av kanvas med läderskoning, svart skinnklädsel, etikettmärkt
S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:01)
1232 1058 Snurrfåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux. Stomme av kromad metall, sits av kanvas med läderskoning, svart skinnklädsel, etikettmärkt
S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:54)
1232 6379 Speldosa Längd: 59cm. Djup: 31 cm. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:40)
1232 1046 Stålpenna Ryssland 1874. 14k och emalj. Längd: 21 cm
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:06)
1232 1051 Stolar 4 st. Rokoko, bemålade
S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:17)
1232 1035 Vapensköld silver, Wiwen Nilsson (1897-1974), Sverige. 1947, Friherrliga ätten Von Schwerin. Diameter: 8
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:29)