Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 16 oktober 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1570 7021  Accordion Hohner, Mignon. Längd: 20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:31)

1570 7048  Akvarell Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. "Grågäss". Signerad, daterad -79. Akvarell, bildmått: 20x29 cm, yttermått inklusive ram: 40x47 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:15)

1570 7175  Ampel Glas. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:18)

1570 7299  Ampel Jugend. Diameter: 47 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:52)

1570 7332  Ampel Karl Johan. Diameter: 22 cm

1570 7158  Ångmaskin Originalförpackning, "Modell-Dampf-Maschinen", Germany. Höjd: 23,5 ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:27)

1570 7303  Appliquer Ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:04)

1570 7267  Armband + manschettknappar, 10 delar, silver/mässing, bruttovikt: 70 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:43)

1570 7257  Armband Sterlingsilver. Vikt: 30 g. Längd: 9cm. Cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:40)

1570 7162  Armbandsur Omega Seamaster. Diameter: 35 mm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:08)

1570 7163  Armbandsur Omega. Diameter: 35mm cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:20)

1570 7194  Årsur Kundo. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:53)

1570 6300  Bältesspänne Ryska Artilleriet, mässing, 1800-tal, 5,5x8 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:49)

1570 6299  Bältesspänne Ryska infanteriet, mässing, 1800-tal, 5x7,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:44)

1570 7144  Bänk Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Längd: 12 cm, djup: 40 cm, höjd: 44 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:21)

1570 7134  Bankett Karl Johanstil. Längd: 65 cm. Djup: 37 cm, höjd: 99 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:42)

1570 7015  Barbie & skipper med garderobsväska, + kläder mm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:56)

1570 7275  Barnsäng 1920-/30-tal, Utdragbar, Björk. Längd: 78-125

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:44)

1570 7211  Barskåp Intarsia. Bredd: 78 cm, djup: 40 cm, höjd: 110 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:03)

1570 7371  Bergsmansstake Trä, för 5 ljus. Längd: 29 cm, höjd: 33 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:23)

1570 7305  Bestick 5 delar, silver. Längd: 11-22, vikt: 200g brutto

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:15)

1570 7266  Bestick silver, 18 delar, GEWE, Chippendale. Längd: 12-20, vikt: 690 gr brutto

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:38)

1570 7066  Blandteknik Bo E Lundquist (f. 1937), Sverige. Komposition, collage. Signerad, daterad -87 cm, yttermått inklusive ram: 101x70 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:54)

1570 7152  Blandteknik Harald Lyth (f. 1937), Sverige, tillskriven. Ej signerad, blandteknik, yttermått inklusive ram: 120x87 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:20)

1570 6085  Bojan Kina. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:56)

1570 7350  Bojaner porslin, 2 st. Kina. Höjd: 9-. 18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:08)

1570 7251  Bokhylleskåp 2 sektioner, Alf Svensson (1923-1992), Sverige. Bjästa Snickerifabrik, 1960-tal, 5 moduler. Ek, Rottingklädda dörrar, Brännstämplade, Bredd: 120 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 183 cm, 1804, nyckel

S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:52)

1570 7276  Bokhyllor Ett par, Betsad furu. Bredd: 80 cm. Djup: 29 cm, höjd: 252 cm + löst överstycke

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:58)

1570 7248  Bokskåp Ek. Bredd: 147 cm, djup: 33 cm, höjd: 145 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:33)

1570 7178  Bokverk 8 band, Svenska hem, årgångar: 1913,1915-1920,1922

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:57)

1570 7245  Bord Folke Ohlsson, "Frisco", Tingströms, Teak. Bredd: 76 cm, djup: 55 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:36)

1570 7296  Bord teak. Bredd: 52 cm, djup: 53 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:20)

1570 7198  Bordsdukar 2 st, omkring 1900, mått: 102x162 & 130x130

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:37)

1570 7156  Bordslampa 42. Höjd: 44cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:26)

1570 7155  Bordslampa kupa av glas. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:14)

1570 7277  Bordslampa Oscar & Clothilde, mässing. Höjd: 64 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:16)

1570 7027  Bordslampa Skultuna No 507. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:42)

1570 7094  Bordslampa Strindbergsmodell, smide med glaskupa. Diameter: 25 cm. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:29)

1570 6087  Bordslampfot Falkenbergs Belysning. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:09)

1570 7141  Bordslampfot Orrefors, Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:46)

1570 7142  Bordslampor 1 par glas. Höjd: med skärm 49 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:27)

1570 7333  Bordsspegel Metall, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:43)

1570 7190  Bordstelefoner 3 st, Kobra, 2 st röda, 1 st duvblå. Höjd: 21,5cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:41)

1570 7247  Buffeskåp 1890-tal, Ek. Bredd: 85 cm, djup: 52 cm, höjd: 153 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:23)

1570 7252  Byrå 1800-tal, valnöt. Bredd: 103 cm, djup: 47 cm, höjd: 100 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:34)

1570 6269  Byrå England, L- 41 cm. Djup: 30 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:15)

1570 6266  Byrå med stenskiva. Bredd: 66 cm, djup: 35 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:11)

1570 7065  Camé förgylld ram, 1800-tal, 5x4

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:55)

1570 7189  Dalahäst modell äldre. Höjd: 7 längd: 7 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:24)

1570 7396  Dekorelement 2 st. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:29)

1570 7288  Djupa tallrikar 6 st, Ostindia, Rörstrand. Diameter: 23cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:30)

1570 7278  Dolk Wilkinson Sword. Längd: 40 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:49)

1570 7318  Dörrknoppar 18 st, Verrina, 1960/70-tal

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 21:11)

1570 7353  Dukar 2 st+ 8 servetter, Handvävda, Dräll, ca 36x43 cm, ca 135x170 cm, ca 140x220 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:05)

1570 7230  Dukar 2 st, + 12 servetter, 180x180,180x340, + 50x50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:04)

1570 7389  Eldset mässing, 5 delar. Höjd: 52 cm

1570 5172  Emaljmålning Bo Lindholm (f. 1938), Sverige. Signerad Lindholm, 50x61 cm, oramad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:57)

1570 7383  Fällbord "Krogsta", ur Ikeas 1700-tals serie. 1990-tal. Målad. Tredelad pelarfot. Diameter: 86 cm. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:45)

1570 7384  Fällbord "Krogsta", ur Ikeas 1700-tals serie. 1990-tal. Målad. Tredelad pelarfot. Diameter: 86 cm. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:32)

1570 7030  Färgetsning Anders Österlind. Signerad, numrerad 279/310, Komposition. Bildmått: 27x32 cm, yttermått inklusive ram: 63x49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:09)

1570 7171  Färgkrita Oidentifierad konstnär. Modell, Monogramsignerad, daterad -59. Bildmått: 21x31 cm, yttermått inklusive ram: 34x44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:07)

1570 6001  Färglitografi "The Bluemarket Races", tryckt signatur. Färglitografi, bildmått: 36x59 cm, yttermått inklusive ram: 67x92 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:31)

1570 7108  Färglitografi 2 st, Åke Åhlin (f. 1913), Sverige. Signerad, numrerad 31-35/60 cm, yttermått inklusive ram: 48x64 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:33)

1570 7400  Färglitografi 2 st, Reuterswärd, yttermått inklusive ram: 66x77 cm. Signerad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:18)

1570 7201  Färglitografi Anders Palmér (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 129/290. Färglitografi, bildmått: 19x28 cm, yttermått inklusive ram: 39x46 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:43)

1570 7203  Färglitografi Arnold Hagström (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 23/90, daterad 1994. Blommor. Färglitografi, bildmått: 49x58 cm, yttermått inklusive ram: 70x80 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:58)

1570 7109  Färglitografi efter Andy Warhol, Marilyn. Färglitografi, bildmått: 90x90 cm, yttermått inklusive ram: 110x110 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:15)

1570 7366  Färglitografi Eva Boström (f. 1954), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 79/190, Lökar, 40x55mm, yttermått inklusive ram: 63x76

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:45)

1570 7368  Färglitografi Eva Boström (f. 1954), Sverige. Signerad, numrerad 201/250, bär, 19x27 cm, yttermått inklusive ram: 36x44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:16)

1570 7236  Färglitografi Johan Petterson (f. 1957), Sverige. Häst. Signerad, numrerad 8/800, daterad -98. Färglitografi, bildmått: 15x19 cm, yttermått inklusive ram: 29x35 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:34)

1570 7034  Färglitografi Maria Hillfon (f. 1945), Sverige. Fjädrar. Signerad, numrerad 57/250. Färglitografi, bildmått: 32x39 cm, yttermått inklusive ram: 51x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:57)

1570 7031  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Lök. Signerad, numrerad 120/200, daterad -80. Färglitografi, bildmått: 24x30 cm, yttermått inklusive ram: 45x50 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:14)

1570 7202  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Signerad, numrerad 48/155, björknäver. Färglitografi, bildmått: 39x53 cm, yttermått inklusive ram: 50x63 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:40)

1570 7378  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 118/200. Färglitografi, bildmått: 37x29 cm, yttermått inklusive ram: 59x48 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:59)

1570 6321  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Vinterskärgård. Signerad, numrerad 294/460. Färglitografi, bildmått: 35x49 cm, yttermått inklusive ram: 55x68 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:03)

1570 7225  Färglitografi Sven Jonson (1902-1981), Sverige. "Vesper". Färglitografi. Signerad. Bladets mått: 42x29 cm, yttermått inklusive ram: 58x44 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:37)

1570 7362  Färglitografi Wiking Svensson (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 82/95, daterad -53. Färglitografi, bildmått: 27x37 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:13)

1570 7153  Färglitografier 6 st, Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Signerad, numrerad 118/225. Färglitografi, bildmått: 33x44 cm, yttermått inklusive ram: 65x89 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:21)

1570 7117  Fat Konstglas. Diameter: 45 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:43)

1570 7146  Fåtöljer ett par, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Artek, No 406

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:09)

1570 7071  Fåtöljer Ett par, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Ingrid, skinn

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:51)

1570 7327  Fåtöljer Ett par, rokokostil, omklädda

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:53)

1570 7385  Fickur 18k guld, Omega. Diameter: 47 mm. Vikt: 84 gr brutto

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:08)

1570 7169  Fickur 5 st

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:29)

1570 7157  Fickur Zenith, 14k guld, bruttovikt: ca 80 g. Diameter: 4,5cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:23)

1570 7282  Figuriner 4 st. Orientaliska, konstmassa. Höjd: 6,5-7 cm

1570 7187  Fiskfat med lock, koppar och mässing. Längd: 52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:07)

1570 7270  Fotografi Thomas D Mangelsen. Signerad, numrerad 50/500, daterad 195, vithövdad örn. Bildmått: 49x34 cm, yttermått inklusive ram: 73x57 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:42)

1570 7274  Fotpallar Ett par, sent 1800-tal, petit pointsklädsel. Längd: 34 cm, djup: 34 cm, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:31)

1570 5217  Garderobsskåp Frankrike, Valnöt, 1800-tal. Bredd: 164 cm. Djup: 61 cm, höjd: 215 cm, nyckel

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:53)

1570 7113  Glas 6+ 6+ 6 st, olika. Höjd: 11-12 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:10)

1570 7005  Glasservis 40 delar, + karaff. Höjd: 5,5-12-26 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:32)

1570 7313  Glasservisdelar 21 delar, 1930-tal, svart fot. Höjd: 6,5-13,5

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:35)

1570 6103  Glasservisdelar 29 delar. Höjd: 8-13 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:58)

1570 6132  Glasservisdelar ca 65 delar. Höjd: 9,5-16,5

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:22)

1570 7102  Golvlampa Båglampa, 5 ljusarmar, fot i sten. Höjd: ca 190 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:15)

1570 7103  Gräddkanna + sockerskål, silver. Höjd: 4-7 cm. Vikt: 105 g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:16)

1570 7228  Gräddkanna silver. Höjd: 12 cm, vikt: 150g ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:39)

1570 7106  Grafiskt blad Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Ej signerad, Aniara. Bildmått: 66x50, cm, yttermått inklusive ram: 74x60 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:48)

1570 7269  Hängskåp Allmogestil, nutida. Bredd: 50 cm. Djup: 25 cm, höjd: 56 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:49)

1570 6255  Hörnétagère England, Idegran. Höjd: 132 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:44)

1570 4304  Hörnskåp Allmoge. Höjd: 220 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:25)

1570 7167  Jultallrikar 5 st, Rosenthal, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Diameter: 29 cm

1570 7300  Kaffegods Arabia, 15 delar, Bellis

1570 7229  Kaffeservis 26 delar, Tuscan, England

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:59)

1570 7382  Kaffeservis 9 delar, Vallauris, Frankrike

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:37)

1570 7298  Kaffeservis Royal Albert, England, 24 del

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:08)

1570 7018  Kaffeservisdelar 22 delar, Rosenthal Sansouici

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:35)

1570 7007  Kakfat Gefle, Handmålat. Diameter: 24 cm. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:47)

1570 7294  Kanapé längd: 140 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:56)

1570 7115  Kandelabrar ett par, Metall. Höjd: 59 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:21)

1570 7370  Kannor 3 st, porslin & emalj, bland annat Formosa & Finel. Höjd: 15-20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:46)

1570 7043  Kannor 5 st, modell äldre, porslin /metall, Dekor med spelkort. Höjd: 16-24 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:03)

1570 7317  Karaffer 7 st, glas, modell äldre. Höjd: 14-27 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:46)

1570 7188  Karaffer/kannor Glas, 9 st. Höjd: 13-37 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:01)

1570 7145  Kassaskåp omarbetat. Bredd: 71 cm, djup: 447 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:06)

1570 7006  Knivar 17 st, med porslinsskaft. Längd: 24 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:12)

1570 6119  Kolbox England. Längd: 38 cm, djup: 37 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:52)

1570 7319  Kopparbunke modell äldre. Diameter: 34 längd: 41 cm, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:54)

1570 7010  Kupor av glas 3 st, 1930-tal. Höjd: 16-20 ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:36)

1570 7185  Kuriosa 8 del div

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:09)

1570 7047  Kuverttallrikar 16 st, Royal Worcester, Hyde Park. Diameter: 27 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:07)

1570 7184  Lampbord med pelarfot. Diameter: 45 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:07)

1570 7232  Lampett Metall. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:11)

1570 7293  Lampetter Ett par, empirestil, metall. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:54)

1570 7020  Lanterna Koppar, Buckau Stockholm. Höjd: 4 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:38)

1570 7336  Laxbräda Frankrike. Längd: 90 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:32)

1570 7290  Litografi Laris Strunke (f. 1931), Sverige. Signerad, numrerad 40/100, komposition, bladets mått: 22x19 cm, yttermått inklusive ram: 26x23 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:58)

1570 7022  Ljuskrona Empirestil. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:58)

1570 7098  Ljuskrona Gustaviansk stil. Diameter: 45 cm. Höjd: 65 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:37)

1570 6291  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:12)

1570 6073  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 60 ca

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:52)

1570 5378  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:14)

1570 7280  Ljuskrona mer prismor, Gustaviansk stil. Diameter: 45 cm. Höjd: 90 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:41)

1570 7174  Ljuskrona Venetiansk. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:57)

1570 7028  Ljuslyktor 3 st, "Eternell", Owe Elvén, Orrefors. Höjd: 9-12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:17)

1570 7014  Ljusstakar Ett par, Monica Bratt (1913-1961), Sverige. Glas, etikett. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:55)

1570 6286  Ljusstakar Ett par, silver, CG Hallberg, 1961, Höjd: 8 cm, Bruttovikt: 365 g

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:03)

1570 6290  Ljusstakar Ett par, silver, importstämplar. Höjd: 20 cm, Bruttovikt: 1005 g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:11)

1570 7329  Ljusstakar ett par, Tenn, 1932. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:11)

1570 7325  Ljusstakar ett par, Tenn, 3-armade, 1933. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:49)

1570 7376  Månbord 1880-tal, Furu, 2 del + iläggsskivor. Diameter: 117, höjd: 73,2x36 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:46)

1570 7265  Matbestick 36 delar, silver, modell Olga, 1993,12 st gafflar 17,5 cm, 12 st skedar 17,5,12 st knivar 21 cm, Bruttovikt: 2000 g ca, varav knivar 1008 g

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:20)

1570 7348  Matbord 1960-tal, teak, 2 st iläggsskivor. Diameter: 110 cm, höjd: 73 cm, ilägg 2x35

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:28)

1570 6050  Matbord Perstorp. Bredd: 100+ 25, djup: 75 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2023 05:00)

1570 7131  Matbord Plexiglas, TOKUJIN YOSHIOKA för KARTELL, Invisibel Light. Märkt, Bredd: 100 cm. Djup: 100 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:51)

1570 7038  Matbord med utdragsskivor Edsby. Verken, Daterad 1959, mörkgrå Perstorpsskiva. Längd: 80 + 2x30. Djup: 70 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:05)

1570 7250  Matsalsgrupp 5 delar, Ek, 1890-tal. Längd: 128+ 2x58, djup: 105 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:30)

1570 7056  Matservis 41 delar, stengods

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:48)

1570 7310  Matservisdelar 15 delar, Vinranka, Gefle

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:28)

1570 7401  Matservisdelar Gustavsberg, ca 55 del

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:09)

1570 7003  Matta orientalisk, 105x196 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:26)

1570 7374  Matta orientalisk, 107x171 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:32)

1570 7279  Matta orientalisk, 117x180 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:41)

1570 7092  Matta orientalisk, 122x165 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:11)

1570 6268  Matta orientalisk, 200x250 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:12)

1570 5299  Matta orientalisk, Galleri, 81x390 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:06)

1570 6171  Matta orientalisk, Indjelas, Galleri, 76x267 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:51)

1570 7041  Matta orientalisk, Karachi, 185x275 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:09)

1570 6030  Matta Orientalisk, Kelim, 157x280 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:38)

1570 7001  Matta orientalisk, Keshan, ca 320x450 cm

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:06)

1570 7002  Matta orientalisk, Sarab, 113x155 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:56)

1570 6029  Matta Orientalisk, Soumak, 77x100 cm

1570 7393  Matta Röllakan, Signerad M, 142x200 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:42)

1570 6045  Minkpäls Blackglama, storlek ca 40

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:00)

1570 7172  Mynt diverse 1950/60-tal, 1180 gr ca

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:08)

1570 7316  Näsduksskål Italien. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:17)

1570 6077  Näsduksskål Venini, Murano. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:10)

1570 4506  Oljemålning + Akvarell, Carl Wilhelm Jaensson (1853-1931), Sverige. Landskap, akvarellen signerad. Bildmått: 18x28 resp. 14x21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:01)

1570 7238  Oljemålning Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Signerad, daterad 1980, flodlandskap. Olja på pannå, 40x48 cm, yttermått inklusive ram: 43x52

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:32)

1570 7233  Oljemålning Arvid Öström (1889-1955), Sverige. Signerad, stilleben. Olja på pannå, 25x19 cm, yttermått inklusive ram: 35x30 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:26)

1570 7050  Oljemålning Börje Såndberg (1908-1993), Sverige. Kustparti, Monogramsignerad, Daterad -47. Olja på pannå, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 54x62

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:36)

1570 7237  Oljemålning Daniel Lebier (f. 1941), Frankrike. Florist. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 57x39 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:11)

1570 6177  Oljemålning David Wallin (1876-1957), Sverige. Signerad, vilande. Olja på pannå, 30x29 cm, yttermått inklusive ram: 49x48 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:52)

1570 7217  Oljemålning Erik Jerken (1898-1947), Sverige. Interiör med blå rullgardiner, "Smögen". Signerad, daterad 1943. Olja på duk, 71x54 cm, yttermått inklusive ram: 84x72 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:45)

1570 7080  Oljemålning Folke Jupiter (1913-1979), Sverige. Motiv från Gotland. Signerad. Olja på pannå, bildmått: 15x20 cm, yttermått inklusive ram: 24x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:18)

1570 7367  Oljemålning Gertrud Wråke-Lindquist (1905-1996), Sverige. Signerad, Ballerinor, 50x61 cm, yttermått inklusive ram: 54x66 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:29)

1570 7055  Oljemålning Gunnar Bergqvist, Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på pannå, 39x50 cm, yttermått inklusive ram: 48x59 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:10)

1570 7133  Oljemålning Gustaf Magnusson (1890-1957), Sverige. Af Chapman. Signerad. Olja på duk, 60x90 cm, yttermått inklusive ram: 70x102 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:47)

1570 7335  Oljemålning Håkan Welin (f. 1960), Sverige. Signerad, daterad a tergo 1999. Olja på pannå, 32x29 cm, yttermått inklusive ram: 35x32 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:51)

1570 7078  Oljemålning Hans Fritzdorf (1927-1990), Sverige. Monogramsignerad, Sydländskt stadsmotiv. Olja på duk, 45x67 cm, yttermått inklusive ram: 48x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:29)

1570 7126  Oljemålning Harry Bonde Petersen (1918-1999), Danmark. Landskap med fåglar. Signerad, daterad -68. Olja på duk, 70x100 cm, yttermått inklusive ram: 88x116 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:58)

1570 7354  Oljemålning Joaquin Fabres (1864-1914), Chile. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 47x35 cm, yttermått inklusive ram: 54x42 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:13)

1570 7120  Oljemålning Johan Ossian-Andersson (1889-1975), Fiskebåtar. Signerad. Olja på duk, 36x48 cm, yttermått inklusive ram: 46x59 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:11)

1570 7122  Oljemålning Johan Ossian-Andersson (1889-1975), Fiskebåtar. Signerad. Olja på duk, 47x73 cm, yttermått inklusive ram: 58x84 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:08)

1570 7119  Oljemålning Johan Ossian-Andersson (1889-1975), Fiskebåtar. Signerad. Olja på duk, 47x73 cm, yttermått inklusive ram: 61x87 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:14)

1570 7342  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Fartygsporträtt, Signerad. Bildmått: 17x29 cm, yttermått inklusive ram: 28x39 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:12)

1570 5305  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Alpsjö. Olja på duk, 32x54 cm, yttermått inklusive ram: 48x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:35)

1570 7363  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Komposition, ej signerad. Olja på pannå, 74x123 cm, yttermått inklusive ram: 78x127 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:52)

1570 7231  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, England, 1800-tal, marin. Olja på duk, 24x44 cm, yttermått inklusive ram: 44x63 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:50)

1570 7068  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad J Robertson, Interiör. Olja på pannå, 40x29 cm, yttermått inklusive ram: 58x43 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:23)

1570 7224  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Mironov, Daterad -77, komposition. Olja på duk, 37x37 cm, yttermått inklusive ram: 53x53 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:54)

1570 5308  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Harjakt. Olja på duk, 32x41 cm, yttermått inklusive ram: 44x53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:40)

1570 7199  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Skokloster, Signerad, 29x36 cm, yttermått inklusive ram: 41x48 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:40)

1570 7215  Oljemålning Sam Uhrdin (1886-1964), Sverige. Kvinnoporträtt. Signerad och daterad 1909, Olja på duk, bildmått: 51x45 cm, yttermått inklusive ram: 68x64

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:36)

1570 7343  Oljemålning Stilleben, Signerad. Bildmått: 40x51 cm, yttermått inklusive ram: 42x53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:20)

1570 5035  Oljemålning Sven Olof Rosén (1908-1982), Sverige. "Le Concierge" ("Portvakten"). Signerad, daterad Paris 37. Olja på duk, 73x54 cm, yttermått inklusive ram: 82x63 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:01)

1570 5306  Oljemålning T Gajewski. Signerad, daterad 1972, stad i vinterstorm. Olja på duk, 33x50 cm, yttermått inklusive ram: 43x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:37)

1570 7033  Oljemålning William Nording (1884-1956), Sverige. Öland, "Utsikt mot Landborgen". Signerad, daterad -46. Olja på pannå, 38x44 cm, yttermått inklusive ram: 52x60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:07)

1570 7360  Oljemålningar Oidentifierad konstnär. Ej signerade, ett par, Italien. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 33x42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:55)

1570 5179  Öronlappsfåtölj England, Läderklädsel

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:12)

1570 7395  Överstycken 2 st, förgyllda. Längd: 61-82 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:30)

1570 7191  Pallar 3 st, fällbara, omkring 1900. Längd: ca 47cm, Djup: ca 43cm, Höjd: ca 48cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:41)

1570 7249  Parfymflakonger 47 st, med parfym. Höjd: 4-7,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:59)

1570 5276  Pärlcollier 14 k lås. Längd: 47 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:01)

1570 7359  Parti grafiska blad Teckningar/etsningar med mera

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:08)

1570 7373  Parti keramik 3 delar. Höjd: 8-14 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:30)

1570 7394  Parti korgar 13st, 16-86cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:43)

1570 7082  Pastell Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. Motiv från Björkö. Signerad. Bildmått: 23x39, yttermått inklusive ram. 40x56 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:12)

1570 7227  Pipställ 6 pipor + en pipa som saknar munstycke, 1800-tal. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:39)

1570 6285  Plafond Råglas. Diameter: 52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:03)

1570 7402  Plåtbricka Bemålad, 78x64 cm

1570 6208  Puderdosa + pillerburk, silver, bruttovikt: 95 g. Längd: 5-6,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:18)

1570 7112  Remmare 10 st. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:50)

1570 7218  Remmare 15 st, grönt glas. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:15)

1570 7219  Remmare 7 st, flerfärgade, glas. Höjd: 19,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:19)

1570 7159  Ringar 3 st, 18k guld, 14 gr ca. Ringmått: 18,5-19.

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:11)

1570 7390  Rökbord Mässingsskiva. Diameter: 97 cm, höjd: 42 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:57)

1570 6209  Saltkar ett par, silver, London, 1895. Höjd: 3,5 cm, diameter: 5,5 cm, vikt: 90 gr

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:23)

1570 7135  Satsbord 3 delar, med kakel. Bredd: 31- 53 cm, djup, 26-36 cm. Höjd: 50-55 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:51)

1570 7097  Seltersglas 12 st, Eva Englund (1937-1998), Sverige. Orrefors, Höjd: 7,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:20)

1570 7104  Servisdelar 19 delar, Gustavsberg, Ranka

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:22)

1570 6158  Servisdelar Göteborg, ca 30 del

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:25)

1570 7207  Servisdelar Reijmyre Glasbruk, 18 delar. Höjd: 14-16,5

1570 7398  Servisdelar Tyskland, ca 50 del

1570 7268  Silver diverse, 8 delar. Vikt: 360 gr ca

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:53)

1570 7356  Sittpuff Med brodyr, Spanien. Längd: 60 cm. Djup: 55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:22)

1570 7008  Skål Bo Fajans. Diameter: 22 cm, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:25)

1570 7323  Skål med glasfrukter Orrefors & Bohemia, 23 delar, diameter: 35. Längd: 5-20 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:25)

1570 7053  Skålar 2 st, "Svensk Brons", Monogramsignerade BW. Längd: 12-16 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:13)

1570 7349  Skålfat Porslin, Kina, 1900-tal. Diameter: 28,5

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:09)

1570 7136  Skåp med inredningslådor och hyllor. Jakaranda (citesintyg medföljer). Gesällprov utfört av Hans Bager 1958, märkt. Bredd: 115 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 152 cm, nyckel medföljer

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:03)

1570 7330  Skeppsur 2 delar, Pilot, mässing. Diameter: 12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:01)

1570 7206  Skomakarlampa diameter: 25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:22)

1570 7192  Skrin Allmoge. Längd: 36 cm, djup: 35 cm, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:16)

1570 7139  Skrivbord Erik Wörtz, "Exclusive", IKEA, 1960-tal, Jakaranda (citesintyg medföljer). Bredd: 150cm. Djup: 78 cm. Höjd: 73cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:29)

1570 7331  Skulptur Arthur Percy (1886-1976), Sverige. Porslin, Signerad. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:41)

1570 4468  Skulptur Carl-Oscar Avén (1894-1984), Sverige. Kvinnoansikte, terrakotta. Signerad. Höjd: 28. 5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:25)

1570 7062  Skulptur Efter antiken, Adonis, kallbrons. Höjd: 38,5 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:27)

1570 7063  Skulptur Ferdinand Preiss (efter), "Flame leaper", brons mm. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:40)

1570 7061  Skulptur Fritz Kochendörfer (1871-1942), flicka i hätta, marmor, stensockel. Märkt, Höjd: 14,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:16)

1570 7347  Skulptur patinerad brons, Shiva sittande i lotusblomma. Höjd: 21,5 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:40)

1570 7110  Skulptur Rörstrand, omkring sekelskiftet 1900, Räv. Längd: 10 cm. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:13)

1570 5237  Skulpturer 2 st, Iittala, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Fåglar. Längd: 12-14 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:45)

1570 7372  Skulpturer 3 st, bland annat Torolf Engström, gips, kallbrons, metall. Höjd: 10-15 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:29)

1570 7032  Smurfar 21 st, 1970-tal, Schleich Peyo, West-Germany. Höjd: 5-6 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:33)

1570 7090  Soffa Howardmodell, svängd form. Längd: 260 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:17)

1570 7285  Spegel 1900-tal, bemålad ram samt björk. Bredd: 56. Cm, höjd: 84 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:09)

1570 7355  Spegel Empirestil, mahogny. Bredd: 45 cm. Höjd: 93 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:03)

1570 7261  Spegel Förgylld, 66x55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:11)

1570 7017  Spegel rokokostil, 71x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:42)

1570 7130  Spegel Selva, Italien, 103x91 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:31)

1570 7069  Spegel sengustaviansk stil, 78x43 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:43)

1570 7256  Spegelbyrå nyrenässans, valnöt. Bredd: 108 cm. Djup: 58 cm, höjd: 217 cm, nyckel

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:10)

1570 7118  Spegellampett Empire, två st löstagbara ljusarmar, senare spegelglas, 72x58 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:08)

1570 7195  Speglar + spegellampetter, 4 delar, Tenn. Höjd: 32-50 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:43)

1570 7259  Stolar 4 st

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:44)

1570 7147  Stolar 4 st, Genombruten rygg med spjälor, kopplade ben, sits i teak

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:57)

1570 7377  Stolar 6 st (4+ 2), Karl Johanstil, 1800-tal, furu

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:22)

1570 7263  Stolar 6 st, Alias, design: Alfredo Häberli, Segesta chair, Italien

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:07)

1570 7380  Stolar ett par, "Fresta", Gustaviansk stil, IKEA: s 1700-tals-serie

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:20)

1570 5304  Stolar ett par, 1700-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:21)

1570 7209  Stolar ett par, Teak, Farstrup, Danmark

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:29)

1570 7320  Sybord lyrformad fot, med låda, mörkbetsad björk. Bredd: 52 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:41)

1570 7183  Syltkrukor 4 st, Höganäs. Höjd: 13-20 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:53)

1570 7151  Syltkrukor 4 st, Raus/Höganäs, 4-10 l. Höjd: 22-28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:19)

1570 7182  Syltkrukor 6 st, blåvita. Höjd: 10-29 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:37)

1570 7254  Tågset Märklin, räls, 2 st transformatorer, lok och vagnar, samt byggnation

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:06)

1570 7176  Takarmatur 1940-tal. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:09)

1570 7307  Takarmatur kupa av glas, omkring 1900. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:59)

1570 7009  Takarmatur kupa av glas. Höjd: 27 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:52)

1570 7072  Takarmatur Metall, nutida, diameter: 34. Höjd: 30 ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:49)

1570 7287  Takarmatur PH 5. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:20)

1570 7314  Tallrikar 12 st, Gustavsberg, Svensk Flora. Diameter: 21,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:59)

1570 7067  Tallrikar 2 st, Kina, dekor i famille rose. Diameter: 12-22 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:51)

1570 7125  Tallrikar 8+ 6 st, st, glas. Diameter: 21-34 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:36)

1570 6307  Tamburmajor Metall, med paraplyställ. Höjd: 204 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:36)

1570 7308  Te/kaffekoppar 20 del ca, "Alt England", Rosslau

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:36)

1570 7302  Tekoppar 6 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsberg. Tekoppar och fat med grön med röd/gulddekor. Diameter: 10,5 cm. Höjd: 5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:32)

1570 7315  Tekoppar mm 9 delar, Wedgwood, + extra fat

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:55)

1570 7392  Toilettebord 1800-tal, Alm, + taburett, handskuren dekor, Bredd: 93 cm. Djup: 48 cm. Höjd: 160 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:55)

1570 7399  Trädgårdsskulptur Metall, Groda. Längd: 36 cm, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:46)

1570 7045  Trädgårdsurna järn, diameter: 30, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:51)

1570 7046  Trädgårdsurnor Ett par. Diameter: 35,44. 44 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:53)

1570 7283  Träsnitt 2 st, Åke Holm (1900-1980), Sverige. Yttermått inklusive ram: 36x29 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:39)

1570 7240  Träsocklar 18 st, för skulpturer, Asien, Längd: 12- 23 c. Höjd: 3,5 - 17 cm, oramad

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:15)

1570 7239  Trätavlor 2 st, Asien, 43x12 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:04)

1570 6237  Urna porslin, empire Frankrike. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:41)

1570 7149  Våg med vikter Wägeberich. Längd: 48 cm, djup: 35 cm, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:17)

1570 7060  Vas Kina. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:01)

1570 7096  Vas Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:32)

1570 6228  Vas Royal Copenhagen. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:21)

1570 7291  Vas Signe Persson-Melin (1925-2022), Sverige. Boda Nova, "Boda blom", opalinglas. Diameter: 15 cm, höjd: 20,5 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:12)

1570 7012  Väska Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Tyg "Terazzo", Längd: 40 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:33)

1570 7337  Väska läder, vintage, Gucci, 1960-70-tal. Längd: 45 cm, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:55)

1570 7111  Vinglas 6 st, Gröna. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 19:33)

1570 7035  Ytterfoder 2 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 11-16, höjd: 9,5-15,5

1570 7166  Ytterfoder 9 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods, diameter: 10-26. Höjd: 9-15,5

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 20:22)

1570 7019  Ytterfoder Gustavsberg, Carrara. Diameter: 20 cm, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 oktober 2023 18:13)