Veckoauktion den 22 april 2002
1013 Assietter
1 par, 1700-tal, Dia 14
Sold: SEK 400
Sold den 22 april 2002 -
1019 Bankett
Karl Johan, (sk)
Sold: SEK 850
Sold den 22 april 2002 -
1005 Biblioteksur
Rysk text, Franskt ursprung, H30
Sold: SEK 1600
Sold den 22 april 2002
1021 Bord med låda
1800 ca, mahogny, L70 D41 H75
Sold: SEK 5800
Sold den 22 april 2002 -
1009 ORNAMENTAL PEN..
Frankrike, 1800-tal, H40
Sold: SEK 4600
Sold den 22 april 2002 -
1012 Buddha
Guan Yin,1700-tal, brons, H27
Stopped
22 april at 18:00
7028 ETCHING
Carl Larsson, porträtt E A Karlfeldt, 15x14
Present: SEK 650
Auction date
22 april at 18:00 -
7027 ETCHING
Zorn , porträtt C Snoilsky, 8,5x6
Present: SEK 1400
Auction date
22 april at 18:00 -
1028 Färglitografi
P von Schantz -80, 32/200, 25x31
Sold: SEK 2200
Sold den 22 april 2002
1008 Fickur
Elgin Natt Watch Co
Sold: SEK 1000
Sold den 22 april 2002 -
1025 Glasservis
48 delar, 1800-tal
Sold: SEK 9200
Sold den 22 april 2002 -
1011 Gravurna
med lock, Song, H41
Stopped
22 april at 18:00
1026 Gravyr
"Rembrandt", 12x11
Sold: SEK 1900
Sold den 22 april 2002 -
1027 Karmstolar+sto..
2+6, mahogny, ca 1900
Sold: SEK 12000
Sold den 22 april 2002 -
1156 Matta
Täbriz 148x100
Sold: SEK 3500
Sold den 22 april 2002
1014 Oljemålning
1800-tal, "Kvinna med hund" 39x50
Sold: SEK 6000
Sold den 22 april 2002 -
1022 Oljemålning
Arne Randmark, 60x72 (Grünewaldelev)
Present: SEK 2900
Auction date
22 april at 18:00 -
7047 Oljemålningar
Svensk regentlängd, 1600 - 1800-TAL 17 st.
Sold: SEK 60000
Sold den 22 april 2002
1034 Ring
18 k med opal
Sold: SEK 2300
Sold den 22 april 2002 -
1032 Ring
platina, diamant 1,72 ct, VS2, Top Crystal
Sold: SEK 26000
Sold den 22 april 2002 -
7056 BOWL
Dresden, H15
Sold: SEK 1700
Sold den 22 april 2002
1017 Skåp
sengustavianskt, L140 D70 H210
Sold: SEK 16000
Sold den 22 april 2002 -
7043 SCULPTURE
Huvud, Sign C Milles, ej gjutarstaämplar, H12
Sold: SEK 2500
Sold den 22 april 2002 -
1007 COFFEE TABLE
30-tal, björk, Intarsia
Sold: SEK 1500
Sold den 22 april 2002
1018 MIRROR
1800-tal, Mahogny, H65
Sold: SEK 1500
Sold den 22 april 2002 -
1030 Takarmatur
PH, Louis Poulsen, glas/krom
Sold: SEK 5200
Sold den 22 april 2002 -
1029 Takarmatur
PH, Louis Poulsen, glas/Krom
Sold: SEK 4800
Sold den 22 april 2002
1020 Tallboy
Senempire, mahogny, 8-lådig, (sk)
Sold: SEK 8800
Sold den 22 april 2002 -
1006 VASE
Kristall/silver, 1800tal, H12
Sold: SEK 1000
Sold den 22 april 2002