Veckoauktion den 22 maj 2006

  • Order by

  • 6420 Matta
    Sold: SEK 4000

    Sold den 22 maj 2006
  • 8367 Matta
    orientalisk, Semiantik Esfahan, 129x200
    Sold: SEK 1500

    Sold den 22 maj 2006
  • 6225 Matta
    orientalisk, Täbriz, 73x114
    Sold: SEK 100

    Sold den 22 maj 2006
  • 8204 Planscher
    Sold: SEK 1100

    Sold den 22 maj 2006
  • 8206 Pokal
    Sold: SEK 100

    Sold den 22 maj 2006
  • 8099 Pokal
    Silver, London, 1838, höjd: 17
    Sold: SEK 750

    Sold den 22 maj 2006
  • 8470 Ram
    med olja, 45x35
    Sold: SEK 100

    Sold den 22 maj 2006
  • 6033 Ramar
    2st, sekelskifte , 44x38 (1st med mindre skador)
    Sold: SEK 150

    Sold den 15 maj 2006
  • 8152 Ramar
    Sold: SEK 250

    Sold den 22 maj 2006
  • 8381 BOWL
    Gustafsberg, J Ekberg, 1928, höjd: 7, 5
    Sold: SEK 350

    Sold den 22 maj 2006
  • 8444 BOWL
    Kosta, Wärf, grönt glas, 77314, dia 18
    Sold: SEK 350

    Sold den 22 maj 2006
  • 8135 BOWL
    Malm, 1800-tal, Dia.26
    Sold: SEK 250

    Sold den 22 maj 2006
  • 8415 Skålar
    2 st, Kina [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
    Stopped

    22 maj at 16:00
  • 8300 Skänk
    Sold: SEK 1500

    Sold den 22 maj 2006
  • 8303 Skänk
    1800-tal, längd: 117, djup: 49, höjd: 113 (omarbetad)
    Sold: SEK 2000

    Sold den 22 maj 2006
  • 4423 Vaser
    1-par, Rörstrand, höjd: 22 (1st med nagg)
    Sold: SEK 200

    Sold den 15 maj 2006
  • 6008 Vaser
    2 st Gate , 1 st osign, höjd: 19, 5 -26
    Stopped

    Auction date

    15 maj at 16:00
  • 8482 Vaser
    2 st Ulrica H Vallien, höjd: 9-29
    Sold: SEK 700

    Sold den 22 maj 2006