Veckoauktion den 28 maj 2001
-
7029
FÄRGLITOGRAFI Karl Höglund, 278/290, 62x43
Stopped
Auction ends
28 maj at 17:00 -
7030
FAT Glas, Kosta, Göran Wärff, Diam. 35
Stopped
Auction ends
28 maj at 17:00 -
5041
OLJA Religiöst motiv, 1600-tal, Flandern, Koppa..//
Stopped
Auction ends
28 maj at 17:00
-
5039
PASTELL Gossporträtt, 44x36, 1800-tal
Stopped
Auction ends
28 maj at 17:00 -
5001
SOFFA Design Carl Malmsten, L180
Stopped
Auction ends
28 maj at 17:00 -
1087
SVÄRD 1 par, orientaliska
Stopped
Auction ends
28 maj at 17:00
-
7049
TEMPERAMÅLNING 1400-tal, Bysantinsk, Pannå, 10..//
Stopped
Auction ends
28 maj at 17:00 -
7031
VAS, Skruf, Edenfalk, h. 13, 5
Stopped
Auction ends
28 maj at 17:00 -
7047 CHEST OF DRAWERS
Haupt-stil, L97 D51 H82
Sold: SEK 5000
Sold den 28 maj 2001
-
7037 DAMSKRIVBORD
Jugend, mahogny, L85 D59 H112
Sold: SEK 2400
Sold den 28 maj 2001 -
7007 FAT
1700-tal, L44
Sold: SEK 3400
Sold den 28 maj 2001 -
7020 FAT
Berndt Friberg, Harpälsglasyr, 1957, (kantnagg)..//
Sold: SEK 200
Sold den 28 maj 2001
-
7008 FAT
Famille rose, L30
Sold: SEK 2500
Sold den 28 maj 2001 -
7003 GOLVUR
Kineseridekor, H215
Sold: SEK 3800
Sold den 28 maj 2001 -
7014 HUNDAR
1 par, Staffordshire, H25
Sold: SEK 1000
Sold den 28 maj 2001
-
7032 JORDGLOB
1800-tal, H65
Sold: SEK 2300
Sold den 28 maj 2001 -
7010 CANDELABRAS
1 par, silver, för 6 ljus vardera, 30-tal, H15..//
Sold: SEK 6500
Sold den 28 maj 2001 -
5036 CANDELABRAS
1 par, 1890-tal, H48
Sold: SEK 3200
Sold den 28 maj 2001
-
7044 KANNA
Gustavsberg, "Fisk" H29
Sold: SEK 800
Sold den 28 maj 2001 -
7001 KARAFF M PROPP
Daum, France,
Sold: SEK 1200
Sold den 28 maj 2001 -
7002 LJUSSTAKAR
1 par, mässing, trä, H32
Sold: SEK 3700
Sold den 28 maj 2001
-
7038 LYKTA
Från Skeppsbron, Elektrifierad, H80, (sk)
Sold: SEK 1600
Sold den 28 maj 2001 -
7018 MATSERVISDELAR
Skåne, Ca 70 del
Sold: SEK 2000
Sold den 28 maj 2001 -
7015 MATTA
Isfahan, 1930-tal, 415 x 311
Sold: SEK 110000
Sold den 28 maj 2001
-
7052 OLJEMÃ…LNING
1600-tal, Allegori, 56x82
Sold: SEK 28000
Sold den 28 maj 2001 -
7053 OLJEMÃ…LNING
Ankdamm, sign Gräbel, 50x70
Sold: SEK 4000
Sold den 28 maj 2001 -
7054 OLJEMÃ…LNING
Italienskt landskap, 58x88
Sold: SEK 5500
Sold den 28 maj 2001
-
7040 OIL PAINTING (F)
Jean Rosengren, 65 x 100, Skånegård
Sold: SEK 2500
Sold den 28 maj 2001 -
7055 OLJEMÃ…LNING
Pannå, Jesus, 17/1800-tal, 31x25
Sold: SEK 2000
Sold den 28 maj 2001 -
7041 RAKSPEGEL
1800-tal, mahogny H150
Sold: SEK 2500
Sold den 28 maj 2001
-
7039 REFLEKTOR
Från pansarkryssaren Victoria, Dia 95
Sold: SEK 700
Sold den 28 maj 2001 -
7042 SABEL
1893
Sold: SEK 1200
Sold den 28 maj 2001 -
7035 SALONGSBORD
Nyrenässans, valnöt, L110 D70 H70
Sold: SEK 3000
Sold den 28 maj 2001
-
7011 SEKRETÄR
1700-tal, Ek, L103 D52 H103
Sold: SEK 5600
Sold den 28 maj 2001 -
7024 SERIGRAFI
Andy Warhol, Marilyn, 90x90
Sold: SEK 5200
Sold den 28 maj 2001 -
7022 Serigrafi
Andy Warhol, Marilyn, 90x90
Sold: SEK 3500
Sold den 28 maj 2001
-
7021 SERIGRAFI
Andy Warhol, Marilyn, 90x90
Sold: SEK 5000
Sold den 28 maj 2001 -
7023 SERIGRAFI
Andy Warhol, Marilyn, 90x90
Sold: SEK 3000
Sold den 28 maj 2001 -
7033 SKÄKTETRÄ
1819
Sold: SEK 1600
Sold den 28 maj 2001
-
7034 SKÄKTETRÄ
1871
Sold: SEK 200
Sold den 28 maj 2001 -
7017 BOWL
Flora Danica, Kunglig dansk, H17 Dia28
Sold: SEK 6200
Sold den 28 maj 2001 -
7050 SMYCKESSKRIN
Brons, Emalj, Boissier Paris, 1800-tal, L18 H13
Sold: SEK 4000
Sold den 28 maj 2001
-
5015 MIRROR
rokokostil, 1800-tal, H175
Sold: SEK 2400
Sold den 28 maj 2001 -
7036 STOLAR
6 st, Nyrenässans
Sold: SEK 2500
Sold den 28 maj 2001 -
7016 TAKKRONA
Med prismor, renoverad, H70
Sold: SEK 4500
Sold den 28 maj 2001
-
7006 TERRIN + FAT
Kompaniporslin, 1700-tal, L38
Sold: SEK 8800
Sold den 28 maj 2001 -
7019 VASE
Berndt Friberg, Harpälsglasyr, 1957, ljusblå, ..//
Sold: SEK 2200
Sold den 28 maj 2001 -
7013 VASE
Orrefors, Ingeborg Lundin, Du 3343, H28
Sold: SEK 500
Sold den 28 maj 2001
-
7005 VASE
Rörstrand, Jugend
Sold: SEK 3200
Sold den 28 maj 2001 -
7046 Vitrinskåp
Haupt-stil, L90 D39 H153
Sold: SEK 7200
Sold den 28 maj 2001